Indyjskie wskaźniki referencyjne akcji wkroczyły w rok finansowy 2024–25 w wielkim stylu, osiągając swoje świeże szczyty w całym cyklu życia. Pakiet 30 akcji BSE Sensex podskoczył o ponad 600 punktów, osiągając rekordowy poziom 74 255, a szerszy indeks NSE Nifty wzrósł o około 200 punktów, osiągając po raz pierwszy w historii poziom 22 530.

Wzrost na giełdach krajowych był taki, że wygenerowano kapitalizację rynkową BSE (m-cap) o wartości ponad 5 lakh crore. Majątek inwestorów, jak sugeruje wskaźnik M-cap BSE, wzrósł o 5,26 lakh crore rupii do 392,23 lakh crore rupii w porównaniu z wyceną na poziomie 386,97 lakh crore rupii odnotowaną podczas poprzedniej sesji.

Krajowe benchmarki zamknęły rok finansowy 2024 wzrostami. Nifty50 wzrósł o około 29 procent, podczas gdy Sensex dodał 25 procent w roku finansowym 2024.

Oto główne przyczyny wzrostów na giełdzie:

Błyszczą akcje spółek metalowych i nieruchomości

Wszystkie 15 wskaźników sektorowych – opracowanych przez NSE – zamknęło się na zielono. Subindeksy Nifty Metal, Nifty Realty i Nifty Media osiągnęły lepsze wyniki niż platforma NSE, rosnąc odpowiednio aż o 2,75 proc., 3,94 proc. i 2,60 proc.

„Na rynku panuje byczy wydźwięk, a na rynku panuje dynamika. Ta tendencja wzrostowa może się utrzymać” – powiedział VK Vijayakumar, główny strateg inwestycyjny w Geojit Financial Services.

Posiedzenie RBI w sprawie polityki pieniężnej zaplanowane na 3–5 kwietnia prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a zatem jest mało prawdopodobne, że będzie miało wpływ na rynek, dodał Vijayakumar.

Globalne sygnały

Większość rynków azjatyckich notowała dziś wzrosty po danych wskazujących, że inflacja w USA spadła w lutym. Prezes Fed Jerome Powell powiedział, że najnowszy odczyt inflacji był zgodny z oczekiwaniami banku centralnego.

Data BE-DII

Podczas poprzedniej sesji zagraniczni inwestorzy instytucjonalni (FII) kupili indyjskie akcje o wartości 188,31 crore rupii netto, a krajowi inwestorzy instytucjonalni (DII) kupili akcje o wartości 2691,52 crore rupii.

Zastrzeżenie: Business Today udostępnia wiadomości giełdowe wyłącznie w celach informacyjnych i nie należy ich interpretować jako porady inwestycyjnej. Zachęcamy czytelników do skonsultowania się z wykwalifikowanym doradcą finansowym przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here