Jeśli zajmowałeś się aktywami cyfrowymi, możesz ulec pokusie, aby w rocznym zeznaniu podatkowym pominąć informowanie Urzędu Skarbowego o transakcjach związanych z kryptowalutami.

Może to być jednak kosztowne zaniedbanie, mówi Lisa Zarlenga, która jako partner podatkowy w kancelarii Steptoe doradza klientom w kwestiach podatkowych związanych z kryptowalutami. Według Zarlengi IRS „rozprawia się” z podatnikami, którzy nie ujawniają podlegających opodatkowaniu transakcji dotyczących aktywów cyfrowych zgodnie z wymogami prawa.

Choć agencja musi podjąć pewne kroki, aby uzyskać te informacje, Zarlenga twierdzi, że IRS może wyśledzić Twoje transakcje dotyczące aktywów cyfrowych. Oznacza to, że możesz zostać ukarany, jeśli nie zgłosisz zasobów cyfrowych.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy jest ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego?

„Niektórzy ludzie mogą pomyśleć: «No cóż, nigdy się o mnie nie dowiedzą». Niekoniecznie zakładałbym to” – mówi Zarlenga.

Mając to na uwadze, oto cztery podstawowe rzeczy, które warto wiedzieć o tym, kiedy i jak zgłaszać zasoby cyfrowe w zeznaniu podatkowym:

1. Kiedy musisz zgłosić zasoby cyfrowe

Zarlenga twierdzi, że IRS dla celów podatkowych traktuje aktywa cyfrowe jak własność, podobnie jak samochód. Jeśli kupujesz, sprzedajesz lub sprzedajesz nieruchomość, możesz podlegać podatkom. To samo dotyczy aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluta.

Podatnik musi odpowiedzieć „tak” lub „nie” na następujące pytanie znajdujące się na pierwszej stronie formularza IRS 1040, amerykańskiego zeznania podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osoby fizycznej: „Czy w dowolnym momencie roku 2023: (a) otrzymałeś (jako nagrodę, nagrodę lub zapłatę za nieruchomości lub usług); lub (b) sprzedać, wymienić lub w inny sposób zbyć aktywa cyfrowe (lub udziały finansowe w aktywach cyfrowych)?”

Jeśli posiadałeś zasoby cyfrowe, ale nie przeprowadzałeś żadnych transakcji, IRS twierdzi, że możesz sprawdzić „nie”. w odpowiedzi na to pytanie. Możesz także zaznaczyć „nie”, jeśli wykonywałeś tylko pewne czynności niepodlegające opodatkowaniu, takie jak kupowanie i przechowywanie aktywów cyfrowych lub przenoszenie ich z jednego portfela do drugiego – nad tymi dwoma sprawami masz kontrolę.

2. Jak zgłaszać zasoby cyfrowe

Jeśli masz podlegające zgłoszeniu transakcje dotyczące aktywów cyfrowych, należy je ujawnić w formularzu 8949, Sprzedaż i inne rozdysponowanie aktywami kapitałowymi oraz w Załączniku D, Zyski i straty kapitałowe.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​scentralizowane platformy dotyczące aktywów cyfrowych mogą pomóc w raportowaniu transakcji dotyczących aktywów cyfrowych, jeśli dostarczają miesięczne lub roczne wyciągi. Skorzystaj z tych informacji, aby zgłosić wszystkie dochody z wszelkich transakcji na aktywach cyfrowych.

Jeśli Twoje transakcje nie odbywały się na scentralizowanej platformie, Zarlenga twierdzi, że możesz kupić oprogramowanie do podatku od kryptowalut, które jest nastawione na śledzenie tej aktywności. (W 2026 r. w przypadku transakcji mających miejsce w 2025 r. podatnicy powinni zacząć otrzymywać formularze 1099-DA od swoich brokerów aktywów cyfrowych, podobne do formularza 1099-B otrzymywanego od maklerów giełdowych).

ZOBACZ TEŻ:

Najlepsze oferty oprogramowania podatkowego last minute: dotrzymaj terminu 15 kwietnia i zaoszczędź duże pieniądze

Kiedy transakcje są bardziej złożone, jak pożyczanie tokenów lub zapewnianie płynności zdecentralizowanej giełdzie, mogą wpaść w szarą strefę w zakresie raportowania powiązanych dochodów, ponieważ IRS nie przedstawił wskazówek, mówi Zarlenga. Jeśli nie wiesz, co raportować lub jesteś aktywnym traderem i często przeprowadzasz transakcje, Zarlenga zaleca współpracę z certyfikowanym księgowym, który wie, jak zgłaszać do IRS dochód z aktywów cyfrowych.

Agencja prowadzi także m.in strona z często zadawanymi pytaniami z którymi możesz się zapoznać, aby dowiedzieć się więcej na temat raportowania dochodów z zasobów cyfrowych.

3. Co się stanie, jeśli nie zgłosisz zasobów cyfrowych?

Dzięki swojej mocy wezwań IRS może wyszukiwać i uzyskiwać informacje o koncie dotyczące ważniejszych transakcji, które mają miejsce na platformach takich jak Coinbase i Kraken. Jeśli Twoja aktywność pojawi się w tych raportach, ale nie po powrocie, IRS prawdopodobnie wyśle ​​​​Ci list z zapytaniem, który może stać się pełnoprawnym audytem, ​​mówi Zarlenga.

Jeśli IRS dowie się, że nie zgłosiłeś dochodu z aktywów cyfrowych, może oszacować nowy należny podatek wraz z odsetkami i prawdopodobnie nałożyć karę. Zarlenga twierdzi, że w zależności od ustaleń IRS kara może grozić za zaniedbanie lub lekceważenie przepisów, istotne niedopowiedzenie, a nawet oszustwo.

Ogólnie rzecz biorąc, kary za te naruszenia wynoszą 20 procent niedopłaty lub w przypadku oszustwa 75 procent niedopłaty. IRS może również zdecydować się na skierowanie sprawy do dochodzenia karnego.

4. Jak naprawić zwrot, jeśli nie zgłosiłeś zasobów cyfrowych

Jeśli przesłałeś już zwrot, ale chcesz zmienić sposób raportowania transakcji na aktywach cyfrowych, Zarlenga twierdzi, że możesz złożyć zastępczy zwrot do terminu wymagalności zeznania, czyli do 15 kwietnia 2024 r. Nowe zeznanie należy złożyć przed terminem lub plik rozszerzenia jeśli spodziewasz się przegapić ten termin.

Jeśli Dzień Podatkowy nadszedł i minął, będziesz musiał to zrobić złożyć korektę zeznania.

Zarlenga twierdzi, że podatnicy nie powinni się martwić, że proaktywne naprawienie swojego błędu wpakuje ich w kłopoty z IRS.

Zamiast tego bardziej ryzykowną rzeczą jest zagranie w loterię kontrolną, mówi Zarlenga: „Generalnie, jeśli znajdą cię podczas kontroli, twoje szanse na wyższą karę są większe”.

Tematy
Sezon podatku pieniężnego z MashableZrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here