Zatem jedziesz do lokalnego parku na poranny spacer, jedziesz i jedziesz metrem do swojego biura, skąd wsiadasz windą na trzecie piętro, a wieczorem powtarzasz dojazd. Jeśli musisz stać w kolejce po autorikszę, zamiast chodzić tą milę na piechotę, zastanawiasz się, czy można dojechać na ostatnią milę do domu.

To dla Ciebie rosnąca urbanizacja i siedzący tryb życia. Zmora współczesnych Indii. Są jednak dobrodziejstwem dla firm farmaceutycznych, takich jak Eli Lilly & Co, których 146-letnia historia opiera się na liście nowości: pierwsze leczenie anemii złośliwej, pierwszy masowo produkowany antybiotyk, masowo produkowana szczepionka przeciwko polio Salk , insulina ludzka i pigułki na depresję kliniczną i schizofrenię.

Lilly obstawia teraz, że jej leki na otyłość i cukrzycę spowodują wzrost przychodów. Tym bardziej, że otyłość i cukrzyca przypominają przysłowiową kurę i jajko: co było pierwsze? Portfolio Lilly uwzględnia także Twoje serce (otyłość i cukrzyca mogą zaatakować Twoje serce).

Odpowiedź na podwójny kryzys

Lilly z siedzibą w USA nie jest obca Indiom. W 1993 roku utworzyła jednostkę zajmującą się leczeniem cukrzycy, szeregu nowotworów, osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, zdrowia mężczyzn i niedoboru hormonu wzrostu.

Teraz zamierza sprowadzić do Indii niezwykle skuteczny lek Mounjaro, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz jako lek przeciw otyłości u dorosłych. W USA Lilly wprowadziła dwie różne marki: Zepbound na otyłość; i Mounjaro na cukrzycę typu 2. W obu przypadkach substancją czynną jest tyrzepatid. Przychody Mounjaro przekroczyły 5 miliardów dolarów w 2023 roku, pierwszym pełnym roku na rynku.

Według FDA około 70% dorosłych Amerykanów ma otyłość lub nadwagę, a wiele osób z nadwagą ma problemy związane z wagą.

„Nadwaga” występuje, gdy wskaźnik masy ciała lub BMI jest większy lub równy 25; „Otyłość” ma miejsce wtedy, gdy Twoje BMI jest równe lub większe niż 30, co powoduje, że jesteś podatny na kilka chorób przewlekłych.

Z piątego indyjskiego krajowego badania zdrowia rodziny (NFHS-5) przeprowadzonego w latach 2019–2021 wynika, że ​​33% kobiet w miastach i 30% mężczyzn w miastach (w grupie wiekowej 15–49 lat) ma nadwagę lub otyłość. Otyłość dotyka ponad 135 milionów osób, co czyni ją poważnym problemem zdrowotnym.

Lilly zamierza rozwijać się na stale rosnącym indyjskim rynku osób zajmujących się otyłością i cukrzycą. W grudniu 2023 r., zaledwie miesiąc po zatwierdzeniu przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) leku Zepbound do leczenia osób z nadwagą i otyłością, wypisano 25 000 nowych recept tygodniowo w USA. Lek Mounjaro, wcześniej stosowany w leczeniu cukrzycy, został również zatwierdzony w USA, Wielkiej Brytanii i Europie w listopadzie 2023 r. do stosowania w leczeniu utraty wagi.

Vineet Gupta, zastępca wiceprezesa ds. medycyny w Indiach i sojuszach, Eli Lilly & Co., twierdzi, że firma wprowadzi na rynek lek Mounjaro przeznaczony zarówno na otyłość, jak i na cukrzycę typu 2.

„Obecnie jest poddawany przeglądowi regulacyjnemu… nasze obecne szacunki mówią, że powinniśmy być w stanie sprowadzić te zapasy do Indii w 2025 r.”, mówi Gupta.

Według raportu Indyjskiej Rady ds. Badań Medycznych na temat cukrzycy, opublikowanego w 2023 r., w Indiach żyje 101 milionów chorych na cukrzycę. To więcej niż populacja Wietnamu!

David A. Ricks, prezes i dyrektor generalny Eli Lilly & Co., mówi, że amerykański rodzic współpracuje z indyjskim zespołem nad opracowaniem planu. „Naszym nadrzędnym celem jest możliwie najszybsza dystrybucja naszych leków na całym świecie, w tym w Indiach, przy uwzględnieniu pilnej potrzeby leczenia osób cierpiących na choroby przewlekłe (cukrzyca i otyłość)” – mówi.

„Mamy jednak do czynienia ze znacznym ograniczeniem dotyczącym wydajności łańcucha dostaw, ponieważ nasze systemy były początkowo projektowane dla mniejszego rynku, niż wymaga tego segment osób otyłych. Musimy opracować strategię, która równoważy dostępność dostaw z popytem rynkowym” – mówi dyrektor generalny. „Otyłość katalizuje ponad 200 chorób przewlekłych, co skłoniło nas do poszukiwania różnych możliwości leczenia” – mówi Ricks.

Ogólnie rzecz biorąc, leki przeciw otyłości działają poprzez naśladowanie niektórych hormonów powodujących uczucie sytości lub tłumienie niektórych ośrodków mózgowych związanych z głodem.

Tuczenie podstawy

Lilly wykorzystuje swoją ofertę obejmującą leki na raka piersi (Ramiven) i łuszczycę (Copellor). Firma wprowadziła na rynek Ramiven w listopadzie 2022 r., a Copellor w marcu 2023 r. „Jesteśmy doskonali w tych segmentach. W raku piersi jesteśmy liderem rynku pod względem wartości. W przypadku łuszczycy nasz lek wprowadzony na rynek rok temu pozytywnie wpłynął na ponad 1000 pacjentów” – mówi Gupta.

Donanemab, potencjalny przełom firmy Lilly w leczeniu choroby Alzheimera, będzie mógł zostać wprowadzony na całym świecie po uzyskaniu zgody USFDA.

Lilly działa w Indiach za pośrednictwem Eli Lilly and Company (India) Pvt. Ltd, która dostarcza produkty farmaceutyczne, oraz Eli Lilly Services India Pvt. Ltd, które jest wielofunkcyjnym centrum, które wykorzystuje dane, treści, analizy i technologię do wspierania globalnego procesu opracowywania leków.

Biznes w najlepszym wydaniu

Ricks spodziewa się, że rosnące dochody gospodarstw domowych zwiększą spożycie środków farmaceutycznych, co będzie napędzać działalność Lilly i innych międzynarodowych korporacji. „Obecnie rynek indyjski jest stosunkowo mały dla nas i innych korporacji międzynarodowych; Jednak ta dynamika może się zmienić. W grę wchodzą pewne sprzyjające czynniki, w szczególności wzrost gospodarczy kraju” – mówi Ricks.

Ricks twierdzi, że krajobraz polityczny w Indiach stwarza wyzwania dla korporacji wielonarodowych, odnosząc się do ochrony własności intelektualnej (IP) i bardziej przejrzystych systemów regulacyjnych.

Chociaż Indie są obecnie stosunkowo małym rynkiem dla Lilly, planowana inwestycja w wysokości 2,5 miliarda dolarów w zwiększenie mocy produkcyjnych w Niemczech wskazuje na nowe inwestycje również w Indiach. „Inwestycje w Indiach zależą od panującego otoczenia. W tym roku nasze globalne wydatki kapitałowe wynoszą 6,5 miliarda dolarów, a wydatki na badania i rozwój sięgają 11 miliardów dolarów. To znaczne sumy, choć obecnie dla Indii przeznacza się bardzo niewiele” – mówi Ricks.

Dotykanie rynku

Analitycy twierdzą, że indyjskie portfele pacjentów z cukrzycą i otyłością znacznie wzrosną. Według Pharmarack, indyjskiej platformy zarządzania opieką zdrowotną B2B, indyjski rynek leczenia cukrzycy został wyceniony na 1,40 lakh crore rupii w roku finansowym 2021 i może osiągnąć 4,85 lakh crore rupii do 2031 roku. Liczby te obejmują urządzenia i leki przeciwcukrzycowe.

„Rynek leków przeciwcukrzycowych w dalszym ciągu rośnie w siłę ze względu na niezdrowe nawyki stylu życia” – mówi Sheetal Sapale, wiceprezes Pharmarack. „Lilly oferuje Trulicity (dulaglutyd) na rynku leków na cukrzycę typu 2. Wprowadzenie na rynek leku Mounjaro (tyrzepatid) wzmacnia jego pozycję w tym segmencie.”

Firma badawcza IMARC Group twierdzi, że indyjski rynek otyłości, obecnie wyceniany na około 500 crore rupii, wykazał szybki wzrost, a CAGR na poziomie 32% w ciągu ostatnich pięciu lat. Prognozuje, że indyjski rynek produktów do kontroli wagi wzrośnie do 2763 crore rupii do 2028 roku.

Od 2019 r. rynek leków przeciw otyłości rósł jednocyfrowo, mówi Sapale. Jednak po wprowadzeniu na rynek przez firmę Novo Nordisk semaglutydu (Rybelsus) w styczniu 2022 r. wartość rynku wzrosła niemal trzykrotnie, a jego ilość podwoiła się – twierdzi Sapale. „Gwałtowny wzrost może nie korelować bezpośrednio ze wzrostem liczby przypadków, ale może sygnalizować rosnącą gotowość do rozwiązania problemów związanych z otyłością” – mówi.

W Indiach Lilly musi stawić czoła konkurencji zarówno ze strony korporacji międzynarodowych o ustalonej pozycji, jak i graczy krajowych. Konkurentami MNC są duński producent leków Novo Nordisk, znany z leków GLP-1 Wegovy i Ozempic, francuski Sanofi, amerykański Merck i Pfizer oraz japońska Takeda.

Indyjskimi rywalami Lilly są Cipla, Lupin, Sun Pharma, Dr. Reddy’s i Zydus Lifesciences. Chociaż Cipla i Lupin zajmują się dystrybucją niektórych istniejących leków przeciwcukrzycowych firmy Lilly, mają także ustalone linie produktów.

Ricks twierdzi, że Lilly ma znaczną przewagę, ale przyznaje, że konkurencja jest silna. „Konkurencja jest zdrowa i zapewnia pacjentom więcej opcji, co z radością przyjmujemy” – mówi Ricks. „Opracowujemy wiele nowych metod leczenia tej choroby (cukrzyca/otyłość), z których większość pochodzi od naszej firmy”.

Następnie zapewnia: „Lilly ma lepsze leki”. Może ma rację: w 2023 roku Lilly stała się największą na świecie firmą z branży opieki zdrowotnej pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowując wzrost o 59,2% rok do roku, do 553,4 miliardów dolarów. Czy stanie się jedynym producentem leków w wartej bilion dolarów lidze firm technologicznych?

@neetu_csharma

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here