Hanoi:

Znany wietnamski potentat na rynku nieruchomości został w czwartek skazany na śmierć w jednej z największych spraw korupcyjnych w historii, a odszkodowanie szacowane jest na 27 miliardów dolarów.

Truong My Lan, prezes głównego dewelopera Van Thinh Phat, został uznany za winnego defraudacji środków pieniężnych z Saigon Commercial Bank (SCB) na przestrzeni dziesięciu lat w sprawie, która zszokowała naród.

Osiemdziesiąt pięć innych osób, w tym mąż Lan, siostrzenica i kilku dyrektorów SCB, również zostało skazanych przez sąd w południowym centrum handlowym Ho Chi Minh City.

Kim jest Truong My Lan?

Według państwowych mediów Lan urodziła się w 1956 r. w Ho Chi Minh, a jej matka zajmowała się handlem i sprzedażą kosmetyków.

Założyła firmę Van Thinh Phat w 1992 r., która następnie kupowała wysokiej klasy hotele, restauracje i luksusowe apartamenty, a także inwestowała w usługi finansowe. Wiele projektów nieruchomościowych firmy znajduje się w najlepszych lokalizacjach w centrum Ho Chi Minh.

Śledczy stwierdzili, że w ekosystemie „Van Thinh Phat” działa ponad 1000 przedsiębiorstw, w tym grupa „firm widmo” i sieć interesów za granicą.

Jak podają państwowe media, Lan poznała swojego męża, Erica Chu Nap Kee, na początku lat 90., kiedy szukał on możliwości inwestycyjnych. Miliarder z Hongkongu został w czwartek skazany na dziewięć lat więzienia.

Jak ukradła tak dużo?

Lan został uznany za winnego trzech zarzutów: przekupstwa, naruszenia przepisów bankowych i defraudacji.

W latach 2012–2022 ukradła SCB 12,5 miliarda dolarów, tworząc fałszywe wnioski o pożyczkę w celu wypłaty pieniędzy z banku, w którym posiadała 90 procent udziałów.

Według sędziów sądu, według państwowych mediów, nakazała funkcjonariuszom SCB przekazać pieniądze firmom fasadowym, a następnie przeniosła je w inne miejsce lub wycofała jako gotówkę, aby ukryć swoje wykroczenia.

W okresie od lutego 2019 r. do września 2022 r. jej kierowca przewiózł równowartość ponad 4,4 miliarda dolarów w gotówce z siedziby SCB w Ho Chi Minh do jej pobliskiego domu i siedziby Van Thinh Phat.

Skorzystała także z rządowego planu restrukturyzacji SCB, aby wykorzystać bank jako dojną krowę po połączeniu z nim dwóch pożyczkodawców, stwierdzili sędziowie.

Policja zidentyfikowała ponad 40 000 ofiar oszustwa, a wszystkie to posiadacze obligacji SCB.

Byli pracownicy Państwowego Banku Wietnamu – banku centralnego – zostali przekupieni milionami dolarów, aby ukryć niewłaściwe postępowanie SCB i słabe wyniki finansowe.

Do Thi Nhan, była szefowa zespołu inspekcyjnego banku centralnego, została skazana na dożywocie za przyjęcie 5,2 miliona dolarów w gotówce, które otrzymała w trzech styropianowych pudełkach.

Jak została zdemaskowana?

Lan i inni zostali aresztowani w ramach ogólnokrajowej akcji zwalczania łapówek w „płonącym piecu”, która ogarnęła wielu skorumpowanych urzędników i członków elity biznesowej kraju.

Akcję przeprowadził potężny sekretarz generalny Partii Komunistycznej Nguyen Phu Trong, a od 2021 r. ponad 4400 osób zostało oskarżonych w ponad 1700 sprawach o łapownictwo.

Jednak skala czwartkowego procesu była bezprecedensowa. Dowody znajdowały się w 104 skrzyniach o łącznej wadze sześciu ton i uczestniczyło w nich 200 obrońców.

Kamery znajdujące się w sądzie – co nie zawsze jest dozwolone w Wietnamie – pokazały Lan wiercijącą się i zaniepokojoną oczekiwaniem na wyrok, podczas gdy wielu jej współoskarżonych siedziało z pochylonymi głowami.

Jednak czystka korupcyjna zadała cios wietnamskiej gospodarce, a analitycy twierdzą, że niektórzy zagraniczni inwestorzy byli wystraszeni, mimo że ogólnie chwalili to, co ich zdaniem ma na celu poprawę praworządności.

Trong nadal nalega, aby przyspieszyć represje.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here