„Konsekwentnie wspieraliśmy zawieszenie broni w ramach umowy z zakładnikami” – powiedział

Waszyngton:

Biały Dom oświadczył w poniedziałek, że jest „zakłopotany” i „rozczarowany” odwołaniem planowanej wizyty izraelskiej delegacji mającej na celu omówienie obaw USA związanych z możliwą ofensywą w południowej Strefie Gazy.

Izrael odwołał wizytę po tym, jak Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, żądając „natychmiastowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy – posunięcie, które według biura premiera Benjamina Netanjahu zaszkodziło walce Izraela z palestyńską grupą bojowników Hamas.

„Jesteśmy trochę zakłopotani” odwołaniem, powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, stwierdzając, że „wygląda na to, że biuro (izraelskiego) premiera postanawia stworzyć tu wrażenie światła dziennego, kiedy nie jest to konieczne. “

Kirby powiedział wcześniej, że Waszyngton jest „bardzo rozczarowany” brakiem wizyty delegacji oraz że wstrzymanie się od głosu Rady Bezpieczeństwa „nie oznacza zmiany” w polityce USA.

„Konsekwentnie wspieraliśmy zawieszenie broni w ramach umowy z zakładnikami” – powiedział, odnosząc się do wysiłków na rzecz uwolnienia około 130 osób, które nadal prawdopodobnie przetrzymywane są w Gazie po tym, jak zostały schwytane w wyniku szokującego ataku Hamasu 7 października.

Według danych izraelskiej agencji AFP w wyniku tego ataku zginęło około 1160 osób, głównie cywilów.

Według ministerstwa zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas w izraelskiej kampanii wojskowej podjętej w odpowiedzi na wyeliminowanie Hamasu zginęło ponad 32 000 ludzi, głównie kobiet i dzieci.

Stany Zjednoczone wspierały Izrael zarówno wsparciem wojskowym, jak i dyplomatycznym, ale wyraziły frustrację w związku z Netanjahu w miarę wzrostu liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów w Strefie Gazy.

Chociaż wyjazd delegacji został odwołany, trwa osobna wizyta izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta.

Kirby powiedział, że Gallant spotkał się we wtorek z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem, a Pentagon powiedział, że minister spotka się następnego dnia z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Austin „nadal planuje spotkać się z ministrem Gallantem” – powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu, generał dywizji Pat Ryder.

Rozmowy w Austin-Gallant będą dotyczyć „wysiłków na rzecz uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas” oraz „potrzeby większej pomocy humanitarnej, aby dotrzeć do palestyńskiej ludności cywilnej” – powiedział Ryder.

Omówią także „plany zapewnienia bezpieczeństwa ponad milionowi ludzi ukrywających się w Rafah, a jednocześnie zadbają o to, aby Hamas nie mógł już stanowić zagrożenia dla Izraela” – dodał.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here