Współwłaścicielka Newcastle United Amanda Staveley otrzymała nakaz zapłaty 3,4 miliona funtów (4,3 miliona dolarów) greckiemu magnatowi żeglugowemu do 22 kwietnia – w przeciwnym razie może zwrócić się do sądu o ogłoszenie upadłości.

Staveley – który pomógł zorganizować konsorcjum wspierane przez Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF), które kupiło Newcastle United za 300 mln funtów w 2021 r. – zwrócił się do Wysokiego Trybunału o odrzucenie wniosku złożonego przez Victora Restisa.

Jednak w swoim dwugodzinnym orzeczeniu wydanym w poniedziałek sędzia Daniel Schaffer odrzucił jej ofertę pod każdym względem i stwierdził, że musi zwrócić całą kwotę do 22 kwietnia.

W poniedziałek Staveley nie stawił się osobiście w sądzie. Zaraz po wyroku 50-latka oświadczyła, że ​​zamierza odwołać się od wyroku.

GŁĘBIEJ

Amanda Staveley, pierwsza dama Newcastle, z którą nikt nie może się zgodzić

Sąd orzekł już wcześniej, że „bezsporne” jest to, że 55-letni Restis zgodził się we wrześniu 2008 r. na inwestycję o wartości 10 milionów funtów w przedsięwzięcia biznesowe Staveleya, istniały jednak „pewne niejasności” co do tego, czy była to pożyczka, czy inna forma inwestycji. Staveley twierdził, że pieniądze przeznaczono na licytację spółki Trillium zajmującej się nieruchomościami. Do 2014 r. spłacono nieco ponad 6 mln funtów, pozostawiając zaległą płatność w wysokości 3,4 mln funtów.

Restis początkowo zażądał ustawowego żądania w maju 2023 r. na kwotę 36,8 mln funtów. Obejmowało to 3,4 miliona funtów pozostałe z pierwotnej pożyczki na 10 milionów funtów, 2,1 miliona funtów kosztów prawnych i wydatków oraz ostatecznie 31,3 miliona funtów odsetek. Roszczenia dotyczące odsetek i kosztów prawnych zostały później wycofane.

Sędzia Schaffer odrzuciła także sugestię Staveley, jakoby nie była ona osobiście odpowiedzialna za pożyczkę i że Restis „wykorzystał” jej chorobę Huntingtona, zwyrodnieniową chorobę genetyczną, którą odziedziczyła po matce Lynne, która jej zdaniem zaburzała jej myślenie podczas negocjacji. Powiedział również, że po osiągnięciu porozumień na rok 2021 jej stan ustabilizował się.

Po poniedziałkowej decyzji rzecznik Staveley powiedział: „Amanda Staveley odnotowuje dzisiejsze orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie jej wniosku o uchylenie ustawowego żądania wniesionego przez Victora Restisa. Pani Staveley zauważa i z zadowoleniem przyjmuje fakt, że na mocy orzeczenia obniżono kwotę roszczenia wobec kapitału o 33 miliony funtów, bez odsetek. Niemniej jednak pani Staveley w dalszym ciągu kwestionuje osobistą odpowiedzialność i zamierza złożyć apelację.

(Stu Forster/Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here