Od tego czasu Komisja Wyborcza podjęła kroki w celu zabezpieczenia swoich systemów. (Zdjęcie reprezentacyjne)

Londyn:

W poniedziałek Wielka Brytania oskarżyła chińskie organizacje cybernetyczne o co najmniej dwie „złośliwe” i „naganne” kampanie cybernetyczne wymierzone w dane brytyjskich wyborców i parlamentarzystów.

W oświadczeniu złożonym w Izbie Gmin rząd ujawnił, że brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), będące częścią Kwatery Głównej ds. Komunikacji Rządu (GCHQ), stwierdziło, że systemy Komisji Wyborczej w tym kraju zostały „wysoce prawdopodobne” przejęte przez chińskiego hakera podmiotu w latach 2021–2022.

NCSC twierdzi również, że jest „prawie pewne”, że stowarzyszony z państwem chińskim APT31 przeprowadził działalność rozpoznawczą przeciwko brytyjskim parlamentarzystom podczas odrębnej kampanii w 2021 r. Wszystkie tego typu ataki mające na celu ingerencję w brytyjską demokrację i politykę są uważane za nieskuteczne, ale doprowadziło do nałożenia sankcji na dwie osoby i jedną firmę powiązaną z APT31.

„Wielka Brytania nie będzie tolerować złośliwych działań cybernetycznych wymierzonych w nasze instytucje demokratyczne. Absolutnym priorytetem rządu Wielkiej Brytanii jest ochrona naszego systemu demokratycznego i wartości” – powiedział Oliver Dowden, wicepremier Wielkiej Brytanii.

„Mam nadzieję, że to oświadczenie pomoże w budowaniu szerszej świadomości na temat tego, jak politycy i osoby zaangażowane w nasze procesy demokratyczne na całym świecie są celem sponsorowanych przez państwo operacji cybernetycznych. Będziemy nadal nawoływać do tego działania, pociągając chiński rząd do odpowiedzialności za swoje działania” – powiedział.

Dowden powiedział Izbie Gmin, że złośliwa aktywność cybernetyczna nie miała wpływu na procesy wyborcze ani na prawa brytyjskiego elektoratu ani na dostęp do procesu demokratycznego ani na rejestrację wyborców. Komisja Wyborcza podjęła od tego czasu działania mające na celu zabezpieczenie swoich systemów przed podobnymi działaniami w przyszłości.

„To całkowicie niedopuszczalne, że organizacje i osoby powiązane z państwem chińskim obierają za cel nasze instytucje demokratyczne i procesy polityczne. Chociaż te próby ingerencji w demokrację w Wielkiej Brytanii nie zakończyły się sukcesem, pozostaniemy czujni i odporni na zagrożenia, przed którymi stoimy” – oświadczył minister spraw zagranicznych David Cameron, który powiedział, że podniósł tę kwestię bezpośrednio z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

„Jednym z powodów, dla których wygłoszenie tego oświadczenia jest tak ważne, jest to, że inne kraje powinny poznać szczegóły zagrożeń, przed którymi stoją nasze systemy i demokracje” – stwierdził.

Większość brytyjskich parlamentarzystów, którzy byli celem ataków, to ci, którzy nawołują do szkodliwej działalności Chin, ale Biuro ds. Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO) stwierdziło, że żadnemu kontu parlamentarnemu nie udało się naruszyć bezpieczeństwa.

„To karygodne, że Chiny chciały obrać za cel nasze instytucje demokratyczne. Próby szpiegostwa podejmowane przez Chiny nie przyniosły im oczekiwanych rezultatów, a nasza nowa ustawa o bezpieczeństwie narodowym uczyniła Wielką Brytanię jeszcze trudniejszym celem” – powiedział minister spraw wewnętrznych James Cleverly.

„Nasze nadchodzące wybory na szczeblu lokalnym i krajowym są solidne i bezpieczne. Demokracja i praworządność są dla Wielkiej Brytanii sprawą najwyższej wagi. Ukierunkowanie na naszych wybranych przedstawicieli i procesy wyborcze nigdy nie pozostanie niekwestionowane” – powiedział.

Mówi się, że oświadczenie Wielkiej Brytanii popierają sojusznicy z sojuszu Five Eyes, do którego należą Australia, Kanada, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone. Rząd brytyjski stwierdził, że społeczność międzynarodowa wzywa rząd chiński do wykazania swojej wiarygodności jako odpowiedzialnego aktora cybernetycznego i z radością przyjął wyraz solidarności z całego regionu Indo-Pacyfiku i Europy.

Za pośrednictwem Ustawy o obronie demokracji i bezpieczeństwa narodowego NCSC opublikowało również na swojej stronie internetowej wytyczne, które mają pomóc osobom należącym do grupy wysokiego ryzyka, w tym parlamentarzystom, zwiększyć ich odporność na zagrożenia cybernetyczne, a także porady pomagające organizacjom w poprawie ich bezpieczeństwa.

W brytyjskiej ustawie o wyborach z 2022 r. doprecyzowano również przestępstwo niewłaściwego wpływu, które jej zdaniem lepiej chroni wyborców przed niewłaściwymi wpływami zachęcającymi do głosowania w określony sposób lub do niegłosowania w ogóle, w tym przed działaniami wprowadzającymi wyborcę w błąd co do sposobu przeprowadzenia wyborów lub referendum. Te przestępstwa wyborcze wchodzą w zakres nielegalnych obowiązków związanych z bezpieczeństwem wynikających z ustawy o bezpieczeństwie w Internecie i nakładają na platformy internetowe obowiązek szybkiego usuwania takich treści, gdy zostaną o nich powiadomione.

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here