W czwartkowy wieczór po dogrywce drużyna USMNT pokonała Jamajkę 3:1 po dogrywce i zanotowała jedną znaczącą nieobecność.

Leon Bailey, urodzona gwiazda jamajskiej drużyny, został wykluczony ze składu przez głównego trenera Heimira Hallgrimssona na odbywające się w tym miesiącu mecze międzynarodowe Ligi Narodów CONCACAF.

Bailey jest w formie życiowej, mając na koncie osiem bramek i osiem asyst dla Aston Villi w 27 występach w Premier League w tym sezonie. Kiedy rozeszła się wieść, że nie ma go w składzie, kibice zaczęli protestować. Dlaczego miałbyś pominąć najlepszego zawodnika w kraju?

Odpowiedź kryje się w następstwie zwycięstwa Jamajki 3:2 nad Kanadą w listopadowym rewanżu ćwierćfinału Ligi Narodów w Toronto, kiedy to Bailey i napastnik Trivante Stewart złamali zasady drużyny, opuszczając hotel po godzinie policyjnej. „Zawarliśmy wiele porozumień między personelem, trenerami i zawodnikami, ale mamy tylko jedną zasadę: nie opuszczaj hotelu po 22:00” – powiedział Hallgrimsson. „Ci gracze nawet nie spali w hotelu”.

W rezultacie otrzymali wewnętrzne zawieszenie na kolejne okno międzynarodowe, w którym właśnie jesteśmy. Hallgrimsson dodał, że po odbyciu zawieszenia gracze będą brani pod uwagę przy selekcji w normalnym trybie.

„Skończyliśmy z tym” – powiedział Hallgrimsson. „Obydwaj gracze wzięli odpowiedzialność za swoje czyny, przeprosili nas i drużynę i przyjęli przeprosiny. Każdy z nas popełnia w życiu błędy, nawet najlepsi. Dla nas wszystkich jest to sprawa zamknięta i idziemy dalej”.

Po tym, jak Hallgrimsson telefonicznie potwierdził swoje zaniedbanie na kilka dni przed ogłoszeniem składu, Bailey udał się na Jamajkę podczas przerwy międzynarodowej, aby spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną.

Tam, w noc poprzedzającą półfinał Ligi Narodów Jamajki przeciwko USMNT na stadionie AT&T w Dallas Cowboys, przez 47 minut słuchał podcastu „Let’s Be Honest”, podczas którego wzywał Jamajską Federację Piłki Nożnej (JFF) jego zdaniem to brak profesjonalizmu i kiepskie zaplecze.

To tyle w temacie „sprawa zamknięta”.


Bailey odegrał kluczową rolę w sezonie 2023–2024 Villi (Marc Atkins/Getty Images)

„Ludzie nie wiedzą. W większości przypadków sam rezerwuję lot, aby mieć pewność, że dotrę do reprezentacji” – powiedział Bailey. „(JFF) są bardzo nieprofesjonalni. Wysyłają mi dane lotu o 23:00, abym mógł podróżować następnego dnia. Często rezerwuję lot, ale reprezentacja narodowa mi nie płaci. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz otrzymałem jednego dolara od reprezentacji. Cały mój czas spędzony w drużynie narodowej jest bardzo nieprofesjonalny. W sposób, którego nawet nie możesz sobie wyobrazić.

„Przychodzisz, a nie ma dla ciebie nawet sprzętu. Nie ma koszuli. Mówią nam, żebyśmy znaleźli własne spodenki. Czasami dostarczają nam koszule damskie. Jeśli chodzi o podróżowanie, to jest to śmieszne. To dużo. Ilekroć tam jestem, oni nie wiedzą, jak działać. Nie oczekuję, że będą wiedzieć to wszystko, ale to nie tak, że jestem normalnym graczem.

JFF kwestionuje te twierdzenia, określając je jako „niedokładne i sprzeczne”. Według federacji Bailey podróżował lotami zarezerwowanymi przez JFF w każdym z trzech ostatnich okien lotów międzynarodowych, a w przypadku pięciu z sześciu lotów, które odbył w tym okresie, jego miejsce znajdowało się w klasie biznes.

Mimo to jego twierdzenie, że nie jest „normalnym graczem”, podlega pewnej analizie.

Bailey jest z pewnością jednym z najsłynniejszych piłkarzy urodzonych na Jamajce w historii i prawdopodobnie najbardziej znanym międzynarodowym sportowcem z Jamajki od czasów sprintera Usaina Bolta.

„Kiedy jedziemy w jakieś miejsce, czuję się odsłonięty” – powiedział Bailey o czasie spędzonym w reprezentacji narodowej. „Każdy może po prostu do mnie podbiec i przyłożyć mi aparat do twarzy lub zrobić, co mu się podoba. Zawsze, gdy gdziekolwiek gramy, przychodzą zobaczyć Leona Baileya. Jak myślisz, kogo chcą widzieć najczęściej?

„Nigdy nie wyrażałem tych obaw, ponieważ staram się nawiązać kontakt ze wszystkimi. Nie jestem tą osobą. Chcę, żeby zespół dobrze sobie radził, więc nie mogę sprawić, że poczuję się lepszy od kogokolwiek innego.

„Reprezentacja Jamajki nic dla mnie nie robi. Nie mogą mnie ujawnić. Gra dla nich nie sprawi, że Real Madryt do mnie zadzwoni. Gram za granicą i reprezentuję swój kraj. Na całym świecie ludzie znają Leona Baileya. Nie pamiętam kiedy ostatni raz gdzieś poszłam i ktoś mnie nie znał.

„Nie proszę o pieniądze. Proszę tylko o odpowiedni lot i pokój dla siebie, ale nie mogę tego dostać. Po co tu jestem? Jestem narażony na kontuzję.”

Nie po raz pierwszy Bailey mówi, że robi sobie przerwę na czas nieokreślony od międzynarodowego futbolu.

„Zawsze chcą, żebym grał dla Jamajki, ale od 11 lub 12 roku życia mam osobiste problemy ze stowarzyszeniem” – powiedział Bailey w 2017 roku, grając dla Bayeru Leverkusen w niemieckiej Bundeslidze. „Jamajka mogła mnie mieć już dawno temu, ale są powody, dla których nie gram dla Jamajki. Teraz skupiam się na klubie.”


Bailey powiedział, że wcześniej nie grał w międzynarodowej piłce nożnej, ale później wrócił (Omar Vega/Getty Images)

Jego skomplikowane relacje z JFF wynikają z relacji jego ojca i agenta, Craiga Butlera, kolejnej z najbardziej wpływowych i znanych osobistości jamajskiego futbolu. Butler adoptował Baileya i 22 innych dzieci, a Bailey mieszka z nim od ósmego roku życia. Bailey urodziła się w Cassava Piece, na północ od stolicy Jamajki, Kingston, upośledzonej dzielnicy znanej z przemocy gangów.

„Moja pierwsza żona porwała mojego trzyletniego syna CJ i zabrała go po gorzkim rozwodzie” – powiedział Butler Sportowiec w 2023 r. „Nie wiedziałam, co robić, ale jedna z ciotek kazała mi wrzucić to do «banku Bożego». Zapytałem ją, co ma na myśli. Powiedziała: „Za każdym razem, gdy zobaczysz małego chłopca, który potrzebuje pomocy, pomóż mu i gdziekolwiek na świecie jest CJ, będziesz mógł wypłacić dobroć z Bożego banku i będziesz chroniony”. Zaczęło się od przybycia Leona.

Przed założeniem własnej akademii Butler pracował jako menedżer w firmie elektronicznej Toshiba. Na boku angażował się w pasjonujące projekty związane z piłką nożną. Prowadził kampanię mającą na celu zapewnienie Jamajce możliwości wyjazdu na Mistrzostwa Świata mężczyzn we Francji w 1998 r. i pracował w akademii piłki nożnej, trenując zawodników, w tym przyszłego napastnika Villi i Brazylii Wesleya oraz pomocnika Leicester City i Nigerii Wilfreda Ndidiego.

Bailey otrzymał przydomek „Chippy” po zamieszkaniu z innymi dziećmi wychowywanymi przez Butlera. Miało to na celu czule ze względu na widoczne podobieństwo Baileya do Alvina z filmu Alvin i wiewiórki. Wraz z Kylem Butlerem, biologicznym synem Craiga Butlera, zaczął grać w utworzonej w 2011 roku drużynie akademii Phoenix All Stars.

Butler, obecnie dyrektor generalny i prezes akademii Phoenix, zainicjował inicjatywę mającą na celu rozwój jamajskich talentów, wykorzystując piłkę nożną do wyznaczania kierunków młodym dorosłym i nauczania znaczenia „braterstwa, lojalności oraz odpowiedzialności moralnej i społecznej”.

W tym samym czasie Butler walczył z federacjami lokalnymi i krajowymi. Przed Phoenix był odpowiedzialny za akademię piłkarską Stony Hill, około 5 km od Cassava Piece.

Od 2007 roku był zaangażowany w rozmowy ze Związkiem Piłki Nożnej Kingston and St Andrew Football Association (KSAFA), aby po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat umożliwić Stony Hill rywalizację w jego ligach i turniejach. Kiedy mu się to udało, pojawił się lokalny biznesmen Livingston Payne i twierdził, że to on jest właścicielem klubu, a nie Butler. KSAFA poradziła obu mężczyznom, aby wspólnie prowadzili klub, a Butler pozwał stowarzyszenie do sądu.

Podczas gdy sprawa Butlera była w toku, Rudolph Speid przejął od Stewarta Stephensona stanowisko prezesa KSAFA. Pod pewnymi względami zaangażowanie Speida w piłkę nożną jest podobne do zaangażowania Butlera. Zanim został skarbnikiem JFF, zrobił udaną karierę poza piłką nożną jako prawnik. Podobnie jak Butler, Speid interesuje się rozwojem młodych zawodników i wzmacnianiem pozycji Jamajki na arenie międzynarodowej.


Bailey rozdaje autografy w Phoenix (Craig Butler)

Rezultatem apelacji był bezterminowy zakaz trenowania Butlera, co zmusiło go do opuszczenia Stony Hill. Jeszcze będąc zawieszony, założył słynną obecnie akademię Phoenix, która działała w okolicach Kingston, po czym w 2010 roku wyemigrował do Austrii z kilkoma najbardziej ekscytującymi perspektywami, w tym Baileyem, utrzymując jednocześnie kadrę akademii.

Podczas gdy Butler organizował próby i spotkania dla swoich zawodników w ponad 150 europejskich klubach, w tym w holenderskim gigantze Ajax, Speid stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w jamajskim futbolu. Oprócz funkcji administracyjnych w JFF, w 2016 roku został głównym trenerem i prezesem Cavalier FC, a w 2021 roku wygrał jamajską Premier League.

Dzięki władzy i wpływom Spieda w JFF Butler opublikował swoje podejrzenia, że ​​utrudnia graczom drużyny Phoenix drogę międzynarodową. Na przykład Bailey w wieku 12 lat zdobył nagrody Gracza Roku KSAFA do lat 13, 15 i 17, ale nie został powołany do młodzieżowych drużyn Jamajki. Okres ten zbiegł się z zawieszeniem Butlera, a w następstwie sprawy sądowej JFF chciał zdystansować się od Phoenix.

Przed Mistrzostwami Świata 2018 w Rosji Butler spotkał się z dyrektorami angielskiej FA, aby zbadać możliwość gry Baileya w reprezentacji Anglii. Perspektywa była krótkotrwała, ponieważ Bailey nie spełniał wymagań, ponieważ jego dziadkowie mieszkający w Wielkiej Brytanii urodzili się na Jamajce. Bailey ostatecznie związał się z Jamajką w 2019 roku i wystąpił w 30 występach, strzelając pięć goli.

Wydawało się, że stosunki nieco się poprawiły, a 18-letnia gwiazdka Chelsea i absolwent Phoenix, Dujuan Richards, wystąpił już w 10 meczach w reprezentacji seniorów. Jednak pozornie nie wiadomo skąd Bailey powrócił tam, gdzie zaczął: rozczarowany i niedostępny do selekcji.

„Przez cały czas mówiłem tylko o tym obozie” – Hallgrimsson powiedział o zawieszeniu Baileya po porażce USMNT. Mam nadzieję, że będzie grał dla Jamajki przez wiele lat. W tej chwili jest najgorętszym graczem Jamajki, mam taką nadzieję, ale to on musi o tym zdecydować.

To może napawać optymizmem, ponieważ gorący klimat nie wykazuje żadnych oznak ochłodzenia.

17 marca Michael Ricketts, bliski współpracownik Speida, wygrał wybory i pozostał na stanowisku prezydenta JFF przez drugą pełną kadencję, pokonując wspieranego przez Butlera kandydata Raymonda Andersona.

Dzień przed wyborami Butler zamieścił na Instagramie post o następującej treści: „Różnica między ludźmi i zwierzętami? Zwierzęta nigdy nie pozwoliłyby najgłupszym dowodzić stadem. W towarzyszącym podpisie określił ten dzień jako „najsmutniejszy dzień i śmierć futbolu w naszym kraju, czyli początek nowej nadziei”.

Polityka relacji jego ojca z JFF przyćmiła międzynarodową karierę Baileya, zanim jeszcze się zaczęła.

Trzy miesiące do pierwszego meczu Copa America z Meksykiem Jamajka czeka, czy ich najlepszy zawodnik w historii zagra w najważniejszym turnieju od czasów Mistrzostw Świata w 1998 roku.

głębiej

GŁĘBIEJ

Od trudnego początku na Jamajce po trekking po Europie z marzeniem – niezwykły awans Leona Baileya

(Zdjęcie na górze: Matthew Ashton – AMA/Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here