Rosja również wznowiła atak na Kijów. (Reprezentacyjny)

Kijów:

Ukraina twierdziła w niedzielę, że podczas nocnych strajków uderzyła w dwa rosyjskie statki wojskowe stacjonujące na zaanektowanym półwyspie Krymu, po kolejnej nocy „masowych” rosyjskich ataków powietrznych.

Sojusznik Ukrainy i sąsiad, Polska, oświadczyła, że ​​rosyjski pocisk manewrujący skierowany na zachodnią Ukrainę naruszył w nocy jej przestrzeń powietrzną po tym, jak postawił swoje siły zbrojne w stan najwyższej gotowości w związku z wzmożoną aktywnością rosyjskiego lotnictwa.

„Ukraińskie siły zbrojne pomyślnie zaatakowały desantowe okręty desantowe Jamał i Azow, centrum łączności oraz kilka obiektów infrastruktury Floty Czarnomorskiej” – oznajmiło w niedzielę centrum łączności strategicznej ukraińskich sił zbrojnych.

Zainstalowani w Moskwie urzędnicy na półwyspie zajętym przez Rosję w 2014 roku oświadczyli, że ich siły odparły poważny ukraiński atak powietrzny późnym sobotnim wieczorem.

„To był najbardziej masowy atak w ostatnim czasie” – oznajmił w poście na Telegramie mianowany przez Rosję gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew.

Powiedział, że 65-letni mężczyzna zginął, a cztery osoby zostały ranne. Nie wspomniał o żadnych uszkodzeniach rosyjskich okrętów wojennych.

Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać potężny wybuch w mieście, który wyrzucił w powietrze kulę ognia i pióropusz czarnego dymu, a także coś, co wyglądało na rosyjską obronę przeciwlotniczą przechwytującą nadlatujące pociski.

Ukraina twierdzi, że od początku wojny zniszczyła około jednej trzeciej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zwykle w nocnych atakach przy użyciu morskich dronów wypełnionych materiałami wybuchowymi.

Zdjęcia satelitarne pokazują, że w obliczu fali ataków Rosja przeniosła znaczną część floty dalej na wschód, do portu w Noworosyjsku.

Moskwa również niedawno zmieniła szefa marynarki wojennej.

„Cel zniszczenia Kijowa”

Stolica Ukrainy, Kijów i zachodni obwód Lwów, również znalazły się pod „masowym” rosyjskim atakiem powietrznym wczesną niedzielą – podają władze, choć nie zgłoszono żadnych ofiar.

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że w ciągu nocy Rosja wystrzeliła na ich terytorium 29 rakiet manewrujących i 28 dronów.

Powiedział, że zestrzelił 18 rakiet i 25 dronów.

W ostatnich dniach Rosja znacząco nasiliła ataki powietrzne na Ukrainę, co jej zdaniem jest odwetem za falę ukraińskich ataków na jej regiony przygraniczne.

W piątek nad ranem Moskwa wystrzeliła największy od początku wojny ostrzał powietrzny na ukraiński sektor energetyczny, wystrzeliwując prawie 90 rakiet i 60 dronów.

Rosja również wznowiła atak na Kijów, przeprowadzając swoje pierwsze ataki na miasto od początku lutego.

Rosja „nie rezygnuje z celu, jakim jest zniszczenie Kijowa za wszelką cenę” – powiedział w Telegramie szef administracji wojskowej miasta Siergiej Popko.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w niedzielę, że w nocy rozpoczęło „strajk grupowy” przeciwko ukraińskim celom wojskowym i energetycznym.

„Wszystkie cele strajku zostały osiągnięte” – stwierdził, twierdząc, że uderzył w fabryki broni.

Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink również odnotowała zwiększoną częstotliwość niedawnych ataków.

„Rosja w dalszym ciągu bezkrytycznie wystrzeliwuje drony i rakiety, nie zważając na miliony cywilów, naruszając tym samym prawo międzynarodowe” – napisał Brink w X.

W niedzielę polska armia poinformowała, że ​​jeden z rosyjskich rakiet wystrzelonych w stronę zachodniej Ukrainy wleciał w jej przestrzeń powietrzną.

„Polska przestrzeń powietrzna została naruszona przez jeden z rakiet manewrujących wystrzelonych w nocy przez siły powietrzne… Federacji Rosyjskiej” – poinformowało wojsko w X.

„Obiekt przeleciał przez polską przestrzeń powietrzną nad wsią Oserdow (woj. lubelskie) i utrzymywał się przez 39 sekund” – głosi komunikat.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych (RSZ) oświadczyło wcześniej, że jego siły znajdują się w podwyższonym stanie gotowości ze względu na „dzisiejszą dzisiejszą intensywną działalność lotniczą dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” oraz ataki rakietowe na Ukrainie.

Polska, która jest zagorzałym sojusznikiem sąsiadującej z nią Ukrainy od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 r., oświadczyła w niedzielę, że zażąda wyjaśnień od Moskwy.

Zdobycze terytorialne

Na polu bitwy siły rosyjskie starają się wykorzystać swoją przewagę w zakresie siły roboczej i amunicji, podczas gdy Kijów boryka się z opóźnieniami w dodatkowej zachodniej pomocy.

Moskwa twierdziła w sobotę, że zajęła wioskę na zachodnich obrzeżach Bachmutu we wschodniej Ukrainie.

Zajęcie w zeszłym miesiącu Adwijwki, w pobliżu okupowanej przez Rosję twierdzy Donieck, było pierwszym poważnym zdobyczą terytorialną Rosji od czasu zajęcia zdewastowanego miasta Bachmut 10 miesięcy temu.

Prezydent Rosji Władimir Putin uznał ten sukces za sygnał, że siły rosyjskie wróciły do ​​ofensywy.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here