Putin zapowiedział ukaranie tych, którzy stoją za „barbarzyńskim atakiem terrorystycznym”. (Plik)

Waszyngton:

Ukraina „nie była w żaden sposób zaangażowana” w masakrę w moskiewskiej sali koncertowej, w której zginęło ponad 130 osób, oświadczył w niedzielę Biały Dom po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował połączenie z Kijowem.

„ISIS ponosi wyłączną odpowiedzialność za ten atak. Ukraińcy nie byli w ogóle zaangażowani” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Adrienne Watson, używając akronimu określenia grupy Państwa Islamskiego, która przyznała się do ataku.

„Nie ma” dowodów na udział Ukrainy, zgodziła się wiceprezydent Kamala Harris w wywiadzie dla „This Week” ABC News, który został wyemitowany w niedzielę.

„W zasadzie ISIS-K jest odpowiedzialne za to, co się stało” – stwierdziła.

Litera „K” odnosi się do Chorasanu, przy czym do ataku przyznają się oddziały Państwa Islamskiego w Afganistanie i Pakistanie.

Co najmniej 137 osób zginęło, gdy zakamuflowani bandyci wtargnęli do ratusza Crocus na północnych przedmieściach Moskwy, Krasnogorsku, a następnie podpalili budynek w piątkowy wieczór.

W sobotę grupa Państwa Islamskiego napisała w Telegramie, że ataku „przeprowadziło czterech bojowników IS uzbrojonych w karabiny maszynowe, pistolet, noże i bomby zapalające” w ramach „szalejącej wojny” z „krajami walczącymi z islamem”.

Według grupy wywiadowczej SITE trwający około półtorej minuty film najwyraźniej nakręcony przez bandytów został opublikowany na kontach w mediach społecznościowych zwykle używanych przez IS.

Putin obiecał ukarać tych, którzy stoją za „barbarzyńskim atakiem terrorystycznym”, ale w swoich jedynych publicznych uwagach na temat masakry nie wspomniał o twierdzeniach IS o odpowiedzialności.

Zamiast tego powiedział, że aresztowano czterech bandytów próbujących uciec na Ukrainę.

„Próbowali uciec i kierowali się w stronę Ukrainy, gdzie według wstępnych danych przygotowano dla nich po stronie ukraińskiej okno na przekroczenie granicy państwowej” – powiedział w sobotę w telewizyjnym orędziu do narodu.

Kijów stanowczo zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarża Putina o próbę zrzucenia na niego winy.

IS-K to grupa sunnicka, która wyłoniła się ze wschodniej prowincji Nangarhar we wschodnim Afganistanie około 2015 roku i ma nadzieję na utworzenie radykalnego kalifatu islamskiego obejmującego Indie, Iran i Azję Środkową.

Grupa przeprowadziła dziesiątki ataków w Afganistanie i Pakistanie. Analitycy twierdzą, że pod rządami talibów, którzy uważają ich za wroga, ich skuteczność w Afganistanie uległa erozji, ale w ostatnich miesiącach zintensyfikowali oni swoje działania na całym świecie.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here