Moskwa, Rosja – Trzech z czterech podejrzanych o przeprowadzenie ataku na salę koncertową w Moskwie, w którym zginęło ponad 130 osób, przyznało się do winy za incydent w niedzielę przed rosyjskim sądem.

Moskiewski Sąd Rejonowy w Basmannym postawił formalne zarzuty Dalerdżonowi Mirzojewowi, lat 32; Saidakrami Rachabalizoda, 30 lat; Mukhammadsobir Faizov, 19 lat; i Shamsidin Fariduni (25 lat) za dokonanie zbiorowego ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęły inne osoby. Za to przestępstwo grozi maksymalna kara dożywotniego więzienia.

Sąd nakazał, aby mężczyźni – wszyscy obywatele Tadżykistanu – przebywali w areszcie przedprocesowym do 22 maja.

Po usłyszeniu zarzutów Mirzoyev, Rachabalizoda i Shamsidin Fariduni przyznali się do winy. Czwarty, Faizov, został przywieziony do sądu bezpośrednio ze szpitala na wózku inwalidzkim i przez całe postępowanie siedział z zamkniętymi oczami. W sądzie udzielili mu pomocy medycznej, gdzie miał na sobie szpitalną suknię i spodnie, a także miał liczne skaleczenia.

Pozostali trzej podejrzani pojawili się w sądzie z mocno posiniaczonymi twarzami i opuchniętymi twarzami po doniesieniach rosyjskich mediów, że byli torturowani podczas przesłuchań przez służby bezpieczeństwa.

Jeden z podejrzanych, Saidakrami Rachabalizoda, miał mocno zabandażowane ucho. Rosyjskie media podały w sobotę, że jednemu z podejrzanych podczas przesłuchania odcięto ucho. Associated Press nie mogła zweryfikować raportu ani filmów, które miały to pokazywać.

Przesłuchanie odbyło się w czasie, gdy Rosja obchodziła żałobę narodową po piątkowym ataku na salę koncertową Crocus City Hall na przedmieściach, w którym zginęło co najmniej 137 osób.

Atak, do którego przyznał się oddział Państwa Islamskiego, jest najbardziej śmiercionośnym na rosyjskiej ziemi od lat.

Władze rosyjskie aresztowały w sobotę czterech podejrzanych o zamach, a siedem kolejnych osób zatrzymano w związku z podejrzeniem udziału w ataku, oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin w sobotnim wieczornym przemówieniu do narodu. Twierdził, że zostali schwytani podczas ucieczki na Ukrainę, czemu Kijów stanowczo zaprzeczał.

Prawa autorskie © 2024 by Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here