Autor: Adedapo Adesanya

Prezydent Bola Tinubu zapewnił zainteresowane strony, że Nigeria jest zaangażowana we wdrażanie wiodących na świecie standardów raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, aby odblokować inwestycje kapitałowe, przekształcić modele biznesowe i chronić środowisko.

Prezydent udzielił zapewnienia w Abudży podczas spotkania z przewodniczącym Rady Międzynarodowych Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB), Emmanuelem Faberem, które zbiegło się z ogłoszeniem przez Nigeryjską Radę Sprawozdawczości Finansowej (FRC) we współpracy z ISSB planu działania dotyczącego gotowości do przyjęcia .

Celem planu działania jest poprowadzenie przedsiębiorstw w stronę kompleksowych standardów raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Prezes wyjaśnił, że Standardy zrównoważonego rozwoju MSSF zostały opracowane w celu wzmocnienia dialogu inwestor-spółka.

Tinubu powiedział, że Nigeria będzie współpracować z ISSB, aby skutecznie wykorzystać zasoby krajowe poprzez zreformowane i wzmocnione systemy zarządzania finansami.

„Jako administracja jesteśmy zaangażowani w przyjmowanie najnowocześniejszych modeli raportowania finansowego i standaryzacji procesów.

„Dotyczy to regulacji środowiskowych, gdzie jesteśmy o krok od znacznego ograniczenia wolumenu spalania gazu na pochodniach w kraju.

„Jesteśmy bardziej przejrzyści niż kiedykolwiek wcześniej i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby reprezentować kontynent w sposób korzystny dla całej ludzkości” – powiedział Prezydent.

Wspominając zaangażowanie Nigerii w sprawozdawczość dotyczącą zrównoważonego rozwoju, Faber stwierdził, że Nigeria wyraziła zamiar znalezienia się wśród pierwszych osób, które przyjmą nowe, rygorystyczne standardy podczas COP 27 w Egipcie w 2022 r.

„Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę być w Nigerii, gdy kraj ogłasza swój plan działania dotyczący gotowości do adopcji. Nigeria przoduje w Afryce i na całym świecie.

„Te standardy, które Nigeria chętnie przyjmuje, odblokują zrównoważony napływ kapitału poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne, będą promować włączenie do łańcuchów wartości i ułatwią dekarbonizację gospodarki krajowej” – powiedział Faber.

Ze swojej strony Rabiu Olowo, Sekretarz Wykonawczy Rady Sprawozdawczości Finansowej Nigerii (FRC), wyjaśnił, że decyzja Nigerii o przystąpieniu do globalnego punktu odniesienia w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju oznacza, że ​​kraj ten jest jednym z pierwszych zwolenników.

Powiedział, że poprawi to również przejrzystość informacji finansowych i wyników biznesowych dzięki zrównoważonym praktykom sprawozdawczym.

„Grupa robocza ds. gotowości do adopcji ma za zadanie pilotować nasze sprawy i plan działania, który pomoże nam odnieść sukces na tej drodze”.

„Z radością informujemy Prezydenta, że ​​prace nad mapą drogową gotowości do adopcji są już gotowe. Mamy plan działania dla przedsiębiorstw, którego należy przestrzegać. Mamy pięć grup pierwszych użytkowników i mamy okres dobrowolnego przyjęcia do 2028 r., w którym wymagane jest obowiązkowe przyjęcie standardów” – powiedział pan Olowo.Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here