Mówi się, że sześciu ze 137 uratowanych uczniów z Rządowej Szkoły Średniej na obszarze samorządu lokalnego Chikun w stanie Kaduna było hospitalizowanych w wojskowej placówce medycznej Dallet Barracks w Kawo w stanie Kaduna.

Oficer generalny dowodzący 1 Dywizją, gen. dywizji. Mayirenso Saraso poinformował o tym podczas przedstawiania uratowanych uczniów gubernatorowi Uba Sani w siedzibie rządu Sir Kashima Ibrahima w stolicy stanu.

Rząd ChRL stwierdził, że opieką medyczną w jego placówce objęte jest obecnie pięć kobiet i jeden student.

Zapowiedział, że gdy tylko stan zdrowia ich poprawi, zostaną przekazani rządowi stanowemu.

Gubernator stanu Sani przestrzegł tych, których określił jako „kupców konfliktów”, w związku z błędną interpretacją sposobu uratowania 137 uczniów przez armię.

Gubernator przestrzegł także przed upolitycznianiem kwestii bezpieczeństwa, zauważając, że zagroziłoby to życiu i mieniu Nigeryjczyków.

Mówiąc dalej, Saraso upierał się, że 7 marca 2024 r. terroryści uprowadzili łącznie 137 uczniów i pracowników, co zwiększa łączną liczbę uprowadzonych do 138, jednocześnie żałując, że pracownicy zmarli w niewoli.

Chociaż stwierdził, że nie zapłacono okupu, rząd ChRL wyjaśnił, że poprzez „ciągłe i skoordynowane stosowanie zarówno wysiłków kinetycznych, jak i niekinetycznych” przez agencje bezpieczeństwa pod strategicznym przewodnictwem prezydenta Bola Tinubu, za pośrednictwem Biura Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego, porwani uczniowie Kuriga zostali uratowani we wczesnych godzinach porannych w niedzielę po spędzeniu około 16 dni w niewoli.

Dodał, że uczniom początkowo udzielono pierwszej pomocy w wysuniętej bazie operacyjnej żołnierzy armii nigeryjskiej w Dandadau w stanie Zamfara, a następnie przewieziono ich stamtąd pod eskortą do Kaduna.

Powiedział: „Udało nam się uwolnić 137 osób, ale jak zauważycie, sześciu z nich nie ma obecnie tutaj z nami. Opieka medyczna nad nimi odbywa się w naszej placówce w Darlet Barracks – jeden mężczyzna i pięć studentek zostało hospitalizowanych.

„Jego Ekscelencja odwiedził ich wczoraj wieczorem i widział wszystkich uczniów, łącznie z tymi leżącymi na szpitalnych łóżkach. A więc tych sześciu, kiedy zostaną ostatecznie zwolnieni; kiedy poczują się lepiej, dołączą do 131 kolegów, którzy są tu fizycznie obecni, aby uzupełnić liczbę 137.

„W sumie tego feralnego dnia ze szkół w pobliżu uprowadzono 137 dzieci i jednego pracownika, co daje w sumie 138 osób.

„Niestety, członka personelu, pana Abubakara, nie ma dzisiaj z nami, ponieważ zmarł w niewoli.

„W związku z tym obecnie przebywa tu ogółem 137 uczniów rządowych szkół średnich i szkół podstawowych LEA Kuriga w Chikun LGA w stanie Kaduna, których udało się uratować z niewoli w okolicach lasu Dansadau w stanie Zamfara i bezpiecznie sprowadzić z powrotem do Kaduna.

„Zestawienie liczby uratowanych dzieci pokazuje, że jest to 76 kobiet i 61 chłopców, co daje w sumie 137 dzieci (pomniejszając o nauczyciela, który zmarł w niewoli).”

Gubernator, przyjmując uczniów, potępił sposób, w jaki upolitycznia się kwestie bezpieczeństwa w kraju.

Pochwalił także wysiłki prezydenta Bola Tinubu, który jego zdaniem stanowczo wspierał rząd stanowy od pierwszego dnia zdarzenia.

Ostrzegając „kupca konfliktów”, gubernator stwierdził, że dla rządu stanowego ważne jest, „aby uprowadzeni uczniowie zostali uratowani bez szwanku”.

Gubernator przestrzegł tzw. handlarza konfliktami i media, aby powstrzymały się od fałszywych insynuacji na temat sposobu ratowania uczniów.

Powiedział: „Chcę docenić nasze dzieci, które są tutaj z nami i są w świetnych humorach. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć nam wszystkim, że od dnia, w którym nasze dzieci zostały niestety uprowadzone ze szkoły w społeczności Kuriga, Prezydent Bola Tinubu jest z nami od pierwszego dnia.

„Zapewnił, że ochrona bezpiecznie wróci nasze dzieci do domu. Chcę podziękować doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Nuhu Ribadu za jego zdolne przywództwo oraz wszystkim szefom służb i wszystkim agencjom bezpieczeństwa za ich wkład i zorganizowane wysiłki.

„Chcę podziękować wielu Nigeryjczykom, którzy dzień i noc modlili się o uwolnienie dzieci, a dzisiaj Bóg odpowiedział na nasze modlitwy.

„Chcę również przestrzec sprzedawców zajmujących się brakiem bezpieczeństwa i handlarzami zajmującymi się konfliktami w Nigerii, aby byli ostrożni w swoich wypowiedziach, ponieważ przed uwolnieniem naszych dzieci wiele osób zgłaszało się z wieloma różnymi zmianami na temat tego, w jaki sposób te dzieci zostały wypuszczone i co się stało.

„Ważną rzeczą dla nas w Kadunie jest to, że dzieci są tutaj z nami. To jest ważniejsze. Jako rząd ma chronić życie i własność naszych obywateli.

„Pod moim rządem stan Kaduna będzie nadal priorytetowo traktował nasze bezpieczeństwo, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejszym programem naszego rządu.

„Nie powinniśmy upolityczniać kwestii braku bezpieczeństwa w Nigerii. Niedobrze jest podważać wysiłki agencji bezpieczeństwa w Nigerii.

„Chcę przestrzec media i niektóre elementy społeczeństwa przed permutacją dzieci w wieku szkolnym, moim zdaniem ma to na celu uczczenie ich uwolnienia.

„Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, ponieważ mieliśmy 16 dni nieprzespanych nocy, ale dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, że dzieci wróciły i chcę podkreślić, że będziemy nadal podejmować wysiłki w zakresie bezpieczeństwa, aby ocalić wszystkie nasze obszary samorządu lokalnego (LGA) i społeczności .”

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here