Zamieszanie wokół gwiazdy Los Angeles Dodgers, Shohei Ohtaniego, nasili się, gdy na światło dzienne wyjdzie więcej informacji na temat skandalu hazardowego z udziałem jego byłego tłumacza, Ippei Mizuhary. Zakres tej historii rozszerzył się dopiero, gdy przedstawiciele Ohtaniego oskarżyli Mizuharę o popełnienie „masowej kradzieży” w celu spłaty długów o wartości 4,5 miliona dolarów wobec rzekomego nielegalnego bukmachera objętego dochodzeniem federalnym.

Tak wiele pytań – dotyczących konkurencyjnych terminów oferowanych przez Mizuharę, metody rzekomej kradzieży Mizuhary, przedmiotu zakładów Mizuhary – pozostaje bez odpowiedzi. Ale oto, co wiemy, w miarę rozwoju sagi.

MLB prowadzi dochodzenie w sprawie Ohtaniego

Tuż przed 18:00 w piątek, po dwóch dniach pozornych rozmyślań, Major League Baseball ogłosiła, że ​​po „zebraniu informacji” na temat „zarzutów wobec Shohei Ohtaniego i Ippei Mizuhary” jej Departament Śledczy rozpoczął „formalne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie”. W starannie sformułowanym oświadczeniu uniknięto bezpośredniej sugestii, że Ohtani, największa gwiazda tego sportu i niedawny zdobywca kontraktu o wartości 700 milionów dolarów z Dodgersami, jest objęty dochodzeniem. Oczekuje się jednak, że liga podejmie próbę zbadania skandalu, podczas gdy obóz Ohtaniego będzie wnosić oskarżenia przeciwko Mizuharze.

Nie jest jasne, ile zębów będzie miało śledztwo w sprawie MLB. Liga nie może zmusić Mizuhary do przeprowadzenia wywiadu, ponieważ nie jest już pracownikiem ligi. Liga może poprosić o rozmowę z Ohtanim, który jest wspierany przez Stowarzyszenie Graczy Baseballu Major League, ale może on odmówić, według uznania swojego prawnika. Władze federalne mogą również nie przekazywać informacji MLB, gdy ich własne dochodzenie dopiero się rozpoczyna.

Jest mało prawdopodobne, aby liga MLB umieściła Ohtaniego na urlopie administracyjnym, jak to ma miejsce często w przypadku innych dochodzeń, ponieważ Ohtani nie stoją obecnie w obliczu zarzutów. Mizuhara początkowo twierdziła, że ​​Ohtani zatwierdził spłatę długu wobec Mathew Bowyera, rzekomego bukmachera z południowej Kalifornii, który jest celem federalnego śledztwa. (Zakłady sportowe są nadal nielegalne w Kalifornii, podobnie jak w 11 innych stanach.) Płatności te mogą naruszać zasady baseballu, które zabraniają pracownikom zawierania zakładów u nielegalnych bukmacherów. W oba konta, które podał ESPNMizuhara upierał się, że nigdy nie stawiał na baseball.

IRS prowadzi dochodzenie w sprawie Mizuhary

W próżni początkowa historia przedstawiona przez Mizuharę przedstawia Ohtaniego jako bogatego przyjaciela, który interweniował w imieniu Mizuhary, aby spłacić jego długi. Ohtani uczynił to, jak początkowo twierdził Mizuhara, w ramach serii dziewięciu płatności po 500 000 dolarów na rzecz Bowyera. Płatności te, choć teoretycznie mają dobre intencje, mogą naruszać federalny kodeks podatkowy.

IRS wszczął śledztwo w sprawie Mizuhary, – podało Associated Press. Dochodzenie w sprawie Bowyera prowadzi także biuro agencji w Los Angeles.

Pojawiają się pytania dotyczące pochodzenia Mizuhary

W miarę jak przedstawiciele Ohtaniego wnoszą oskarżenie przeciwko Mizuharze, wzmożona kontrola dotyczy przeszłości tłumacza. Historia w Sportowiec opisał szereg nieścisłości w życiorysie, który Mizuhara wysunął w ostatnich latach. Mizuhara powiedział, że urodził się w Japonii, uczęszczał do szkoły średniej w Los Angeles i ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Riverside. Jak po raz pierwszy podała NBC Los Angeles, uniwersytet wskazał, że w jego dokumentach nie ma dowodów na to, że Mizuhara kiedykolwiek uczęszczał do tej szkoły.

Mizuhara zasugerował również, że wiosną 2012 roku pełnił funkcję tłumacza miotacza Hidekiego Okajimy w drużynie New York Yankees. Jednak Okajima nie zdał egzaminu fizycznego i nigdy nie był z klubem na obozie. Boston Red Sox zakwestionował również wcześniej opublikowanych reporterów, które Mizuhara tłumaczył Okajimie podczas pobytu tam miotacza.

Ohtani nie odniósł się jeszcze do sytuacji

Dodgers wrócili do południowej Kalifornii na pokazowe mecze przeciwko Los Angeles Angels, byłej drużynie Ohtaniego, które rozpoczną się w niedzielę na stadionie Dodger. Jest mało prawdopodobne, że będzie wiele pytań na temat baseballu. Od czasu ujawnienia tej historii Ohtani nie odezwał się do mediów. Na długo przed wybuchem skandalu obawiał się częstego kontaktu z prasą. Dodgers umieścili dwóch przedstawicieli drużyny przed jego szafką, aby odwieść reporterów od kontaktowania się z nim po czwartkowym meczu w Seulu w Korei Południowej.

Ilekroć Ohtani rozmawia z mediami, może odmówić odpowiedzi na pytania ze względu na toczące się śledztwo.

Oczekuje się, że Dodgers zatrudnią Willa Iretona, menadżera zespołu ds. działań związanych z występami, jako nowego tłumacza Ohtaniego. Ireton była tłumaczką byłego miotacza Dodgers, Kenty Maedy, od 2016 do 2019 roku.

(Górne zdjęcie Shohei Ohtani i Ippei MizuharaL Rob Leiter / MLB Photos za pośrednictwem Getty Images)



Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here