Przed zbliżającymi się wyborami na gubernatorów Edo i Ondo przewodniczący Niezależnej Państwowej Komisji Wyborczej, prof. Mahmood Yakubu, nalegał, aby agencje bezpieczeństwa wykorzystały sukces poprzednich wyborów w obu stanach.

Yakubu oświadczył to na piątkowym posiedzeniu Międzyagencyjnego Komitetu Konsultacyjnego ds. Bezpieczeństwa Wyborów w Abudży.

Głosowanie na gubernatora Edo zaplanowano na 21 września 2024 r., a głosowanie na gubernatora Ondo 16 listopada 2024 r.

Tylko 12 partii przesłało dane swoich kandydatów na portal INEC, a do ostatecznego terminu przed głosowaniem Edo pozostały zaledwie dwa dni.

Siedemnaście z 19 partii wyraziło zainteresowanie udziałem w wyborach na gubernatora Ondo.

Przewodniczący INEC zauważył, że podczas ostatnich wyborów w obu państwach agencje bezpieczeństwa przygotowały się odpowiednio wcześnie, co umożliwiło sprawne przeprowadzenie wyborów.

Powiedział: „Ważne jest, aby przygotowania dotyczące bezpieczeństwa rozpocząć bardzo wcześnie. W szczególności należy określić i zmobilizować odpowiednio wcześnie liczbę personelu i innych zasobów, które mają zostać rozmieszczone w strategicznych lokalizacjach.

„To właśnie proaktywne podejście doprowadziło do pomyślnego przeprowadzenia ostatnich wyborów na gubernatora w stanie Edo w dniu 19 września 2020 r. i w stanie Ondo w dniu 10 października 2020 r. Nie doszło do żadnych incydentów związanych z bezpieczeństwem, materiały zostały szybko dostarczone, sprawna logistyka została uruchomiona, punkty wyborcze otwarte w terminie, wyborcy zapewnili sprawną obsługę, a wyniki zestawiono i ogłoszono w sposób przejrzysty.

„Powtórzmy pomyślny przebieg ostatnich wyborów na gubernatora w stanach Edo i Ondo. Tak naprawdę, pracując razem, powinniśmy zadbać o to, aby wybory na gubernatora w stanach Edo i Ondo w 2024 r. stanowiły poprawę w stosunku do historii sukcesu z 2020 r.”.

Yakubu stwierdził, że obecnie w Edo jest zarejestrowanych 2 501 081 wyborców, 192 obszary/obwody rejestracyjne i 4519 lokali wyborczych, podczas gdy stan Ondo ma 1 991 344 zarejestrowanych wyborców, 203 obszary/obwody rejestracyjne i 3933 lokale wyborcze.

Yakubu dodał, że komisja ponownie się mobilizuje, aby zakończyć zaległe wybory w okręgach stanowych, zakłócone przez chuliganów w stanach Enugu i Kano.

„Być może pamiętacie, że dwa miesiące temu, dokładnie 23 stycznia 2024 r., spotkaliśmy się, aby dokonać przeglądu ustaleń dotyczących bezpieczeństwa wyborów uzupełniających i nakazanych przez sąd powtórzeń wyborów w 48 okręgach federalnych i stanowych w całym kraju.

„Z wyjątkiem dwóch okręgów stanowych w stanach Enugu i Kano, wybory zostały zakończone i ogłoszono zwycięzców. Zbieramy się na ponowną mobilizację, aby zakończyć zaległe wybory, które zostały zakłócone przez chuliganów” – powiedział.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here