Kluczowe dania na wynos

  • Z łatwością chroń się przed upychaniem poświadczeń za pomocą menedżerów haseł.
  • Menedżerowie haseł pomagają generować i zapamiętywać unikalne hasła dla każdego konta.
  • Twórz silne i zapadające w pamięć hasła podstawowe, aby zapewnić różnorodność i bezpieczeństwo.

Kilka dni temu subskrybenci Roku byli zszokowani odkryciem, że niektóre z ich kont zostały przejęte. Było wiele elementów, które spowodowały ataki hakerskie, w tym środki bezpieczeństwa Roku, które nie były wystarczające, aby zapobiec atakom hakerskim. Jednak główną przyczyną ataku było tak zwane „upychanie danych uwierzytelniających”, podczas którego haker wykorzystuje informacje o koncie, które wyciekły gdzie indziej, i próbuje tej samej kombinacji nazwy użytkownika i hasła w innych witrynach internetowych.

Na szczęście upychanie poświadczeń to coś, przed czym można stosunkowo łatwo się uchronić. Tak naprawdę ochrona przed atakiem polegającym na fałszowaniu danych uwierzytelniających nigdy nie była łatwiejsza.

Menedżerowie haseł sprawiają, że używanie unikalnych haseł jest dziecinnie proste

Nie musisz ich nawet pamiętać

Jeśli logujesz się do wielu różnych stron internetowych i usług, zapamiętanie wszystkich danych uwierzytelniających konta, jakie kiedykolwiek ustawiłeś, może być naprawdę trudne. W związku z tym ludzie mają tendencję do tworzenia jednego „hasła głównego”, które następnie powtarzają w każdej witrynie internetowej. Jest to wygodny sposób, aby nigdy nie utracić dostępu do konta, ale problemy pojawiają się, gdy dane konta wyciekają do Internetu. Gdy to nastąpi, haker będzie miał klucz główny do wszystkich kont tej osoby; wystarczy, że powtórzą tę samą nazwę użytkownika i hasło w wielu witrynach internetowych i zobaczą, czy trafią.

Najłatwiejszym sposobem na pomieszanie haseł bez konieczności zapamiętywania ich wszystkich jest użycie menedżera haseł. Menedżerowie ci mogą automatycznie generować i zapisywać silne i bezpieczne hasła, których możesz używać na swoich kontach. Ilekroć chcesz utworzyć nowe konto, po prostu poproś menedżera haseł o wygenerowanie nowego i skorzystanie z niego podczas procesu rejestracji. Gdy ponownie odwiedzisz witrynę, menedżer haseł uzupełni za Ciebie dane. Niektórzy menedżerowie haseł sprawdzą nawet, czy Twoje konta wyciekły do ​​Internetu.

Oczywiście same menedżery haseł wymagają konta, co z kolei oznacza, że ​​potrzebujesz nazwy użytkownika i łatwego do zapamiętania hasła, aby zalogować się do menedżera i korzystać z zapisanych haseł. Ale wystarczy, że zapamiętasz to jedno hasło i będziesz mógł odblokować wszystkie szczegóły swojego konta. Trzymaj to jedno hasło w bezpiecznym miejscu, a nie będziesz ofiarą upychania poświadczeń.

Źródło

Najlepsze bezpłatne menedżery haseł w 2024 roku

Oto kilka dobrych opcji do rozważenia, jeśli chcesz wypróbować menedżera haseł, ale nie chcesz od razu płacić premium.

Tworzenie zapadających w pamięć, a jednocześnie unikalnych haseł nie musi być trudne

Dobry wybór, jeśli nie jesteś fanem menedżerów haseł

Jak możesz sobie wyobrazić, menedżery haseł mogą być mieczem obosiecznym. Jasne, wystarczy, że zalogujesz się raz, a uzyskasz dostęp do każdego konta, jakie kiedykolwiek założyłeś… ale to samo można powiedzieć o każdym innym. Jeśli ktoś użyje Twojego komputera lub hakerowi uda się dostać na Twoje osobiste konto menedżera haseł, uzyska również dostęp do wszystkich Twoich kont online. W związku z tym niektórzy ludzie mają zrozumiałą niechęć do korzystania z menedżerów haseł, czując, że wkładają wszystkie jaja do jednego koszyka.

Na szczęście istnieją sposoby na utworzenie silnego, ale zapadającego w pamięć hasła dla każdego konta. Kluczem jest utworzenie dobrego „hasła podstawowego”, czegoś, co zawsze będziesz pamiętać bez względu na wszystko. Następnie dodajesz unikalny identyfikator w zależności od serwisu, do którego się logujesz. Kiedy logujesz się na konto, pamiętasz hasło podstawowe, następnie identyfikator ustawiony dla witryny i łączysz je, aby uzyskać dane logowania.

Załóżmy na przykład, że ustawiłeś hasło „TechIsGreat87”. Jeśli chcesz zalogować się na Facebooku i porozmawiać ze znajomymi, możesz ustawić hasło na „TechIsGreat87Friends”. Jeśli logujesz się na swoje konto zakupów online, aby zrobić zakupy w tygodniu, możesz użyć hasła „TechIsGreat87Groceries”. Baza się nie zmienia, ale gdzieś w obrębie hasła powiązanego z witryną dodajesz zapamiętywalny identyfikator. Dobrym pomysłem jest nieużywanie nazwy witryny (np. „TechIsGreat87Facebook”), ponieważ ułatwia to hakerowi ustalenie, jaki jest unikalny identyfikator.

Źródło

Jak zabezpieczyć hasłem folder w systemie Windows 11

Jeśli chcesz mieć pewność, że nikt nie będzie miał dostępu do Twoich prywatnych plików, istnieje kilka sposobów ochrony folderów za pomocą hasła w systemie Windows 11.

Silne hasła są ważne, ale ważna jest także ich różnorodność

Może się wydawać, że to catch-22; Twoje hasła muszą zawierać dużo liter, symboli i cyfr, aby były mocne, ale muszą też zapadać w pamięć, abyś mógł się nimi zalogować, ale muszą też być unikalne dla każdej witryny internetowej. W związku z tym niektóre osoby uciekają się do używania tego samego hasła w każdej witrynie internetowej, co naraża je na podatność na fałszowanie danych uwierzytelniających. Na szczęście nie musisz zapamiętywać każdego ustawionego hasła, jakbyś uczył się do egzaminu; zamiast tego użycie menedżera haseł lub utworzenie wariantów hasła podstawowego powinno pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i nie sprawiać kłopotów do zapamiętania.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here