Reprezentacja Niemiec kończy wieloletnią współpracę z Adidasem i podpisała umowę, na mocy której Nike będzie produkować stroje od 2027 roku.

Adidas ostatni raz podpisał ośmioletni kontrakt z Niemiecką Federacją Piłki Nożnej (DFB) w 2018 r., co oznacza, że ​​Mistrzostwa Świata mężczyzn w 2026 r. będą jednym z ostatnich wyprodukowanych strojów niemieckiej drużyny przez najsłynniejszą w kraju firmę produkującą odzież sportową.

W czasie partnerstwa Adidasa z Niemcami, które trwało ponad siedemdziesiąt lat, zespół zdobył cztery Puchary Świata mężczyzn, trzy Puchary Europy mężczyzn, dwa Puchary Świata kobiet i osiem mistrzostw Europy kobiet, a współpraca ta przyczyniła się do powstania wielu kultowych koszulek z lat 80. i 90. XX wieku.

Umowa DFB z Nike będzie obowiązywać do 2034 roku. „Jesteśmy wdzięczni, że dzięki zaangażowaniu Nike możemy ponownie patrzeć w stabilną ekonomicznie przyszłość jako stowarzyszenie” – powiedział skarbnik DFB Stephan Grunwald.

„Nagroda dla przyszłego partnera-dostawcy, firmy Nike, jest wynikiem przejrzystego i niedyskryminującego przetargu” – dodał prezes DFB Holger Blask.

„Nike przedstawiło zdecydowanie najlepszą ofertę ekonomiczną, a także przekonała ją wizja treści, która reprezentuje również wyraźne zaangażowanie w promocję sportów amatorskich i popularnych, a także zrównoważony rozwój kobiecej piłki nożnej w Niemczech”.

Adidas był odpowiedzialny za być może jeden z najbardziej kultowych strojów piłki nożnej: koszulkę Niemiec Zachodnich z 1990 roku, której używali podczas kampanii, w której zwyciężyli mężczyźni w Pucharze Świata. Strój Niemiec na kolejny Puchar Świata mężczyzn w 1994 r., w którym dotarli do ćwierćfinału, również jest obchodzony jako triumf.


Kultowy strój Adidasa z Niemiec Zachodnich z Mistrzostw Świata w 1990 roku we Włoszech (Staff/AFP via Getty Images)

Strój Niemiec na Mistrzostwa Europy mężczyzn rozgrywane tego lata na własnym boisku nadal będzie produkowany przez Adidas.

Umowa z Nike oznacza, że ​​po raz pierwszy amerykański producent odzieży sportowej wyprodukuje stroje turniejowe dla Niemiec prawdopodobnie na potrzeby Mistrzostw Świata Kobiet w 2027 r. Kontrakt obejmie także mistrzostwa Europy mężczyzn w latach 2028 i 2032 oraz Puchary Świata mężczyzn w latach 2030 i 2034, mistrzostwa Europy kobiet w 2029 i 2033 r. oraz mistrzostwa świata kobiet w 2031 r.

„Ale jedno jest też jasne: do grudnia 2026 roku zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć wspólny sukces z naszym wieloletnim i obecnym partnerem Adidasem, któremu niemiecki futbol wiele zawdzięcza przez ponad siedem dekad” – prezes DFB Bernd – stwierdził Neuendorf.

głębiej

GŁĘBIEJ

Bitwa marek: czy Puchar Świata w Katarze to ryzykowne tło dla starcia Nike i Adidasa?

(Zdjęcie na górze: Alexander Hassenstein/Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here