Firma MIDOil Refining and Petrochemicals Company Limited zakończyła plany rozpoczęcia budowy modułowej rafinerii o wydajności 100 000 baryłek dziennie w Sekungba/Ejinrin na obszarze rozwoju władz lokalnych Ikosi/Ejinrin w stanie Lagos.

Prezes wykonawczy MIDOil, pani Elizabeth-Omolara Akintonde, ujawniła to niedawno podczas prezentacji możliwości inwestycyjnej typu „trzy w jednym”.

Według Akintonde chęć założenia rafinerii zrodziła się ponad dziesięć lat temu wraz z urzędnikiem ówczesnej Nigeryjskiej National Petroleum Corporation, Hajiya Aminą Abdullahi.

„Jako sprzedawca produktów rafinacji ropy naftowej od 1984 roku dostrzegłem potrzebę przyczynienia się do rozwoju naszego drogiego kraju, Nigerii, i Hajiya Amina Abdullahi zgodziła się z tym. Dało to początek obecnej decyzji o utworzeniu modułowej rafinerii w stanie Lagos” – powiedziała.

Akintonde powiedział, że spółka rafineryjna została zarejestrowana 12 kwietnia 2012 r.

Prezes przedsiębiorstwa MIDOil Refining and Petrochemicals Company wyjaśnił, że duży obszar gruntów został nabyty od administracji byłego gubernatora Babatunde Fasholi, stwierdzając, że pismo w sprawie przydziału gruntów otrzymano od rządu stanu Lagos w dniu 24 kwietnia 2014 r.

„Następnie 24 stycznia 2017 r. zatwierdziliśmy koncesje na utworzenie przez ówczesny Departament Zasobów Naftowych” – zauważyła.

Wypowiadając się na temat opóźnień w realizacji projektu, Akintonde powiedział: „MIDOil zajęło 10 lat pozyskanie zainteresowanych inwestorów, którzy chcą zainwestować w Nigerii i w nasz projekt. Ale ku chwale Boga Wszechmogącego, mamy teraz trzy konsorcja inwestorów chcących zainwestować u nas 5 miliardów dolarów.

„Pozyskiwanie inwestycji z zagranicy oraz wymagane licencje od agencji rządu Nigerii, takich jak nigeryjska Komisja Regulacyjna ds. Wydobycia Ropy Naftowej, Federalne i Stanowe Ministerstwa Środowiska, stanowe Ministerstwo Dróg Wodnych, nigeryjska marynarka wojenna i policja, były głównymi przyczynami opóźnienia.”

Według Akintonde wmurowanie kamienia węgielnego pod proponowaną modułową rafinerię zaplanowano na 12 lipca.

Dodała, że ​​będzie to obejmować także utworzenie stacji napełniania MIDOil w całym kraju.

Przedstawiając czeki społecznościom przyjmującym, Akintonde wezwał rząd stanu Lagos i przywódców społeczności do sprawdzenia ekscesów grabieży ziemi w stanie.

Zaapelowała do rządu, aby kształcił tradycyjnych osadników, aby wspierali wysiłki przedsiębiorstw zmierzające do trwałego przekształcenia ich społeczności, wyrażając zaniepokojenie falą zawłaszczania ziemi w społecznościach, w których zlokalizowana będzie rafineria.

Po ukończeniu rafineria wytwarzająca 100 000 baryłek dziennie będzie drugą po rafinerii Dangote w Lagos.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here