Real Madryt wkracza w decydującą fazę sezonu – nie tylko pod względem tego, co dzieje się na boisku.

Marzec i kwiecień to czas, w którym przyspieszają rozmowy na temat potencjalnych przedłużeń i podpisań kontraktów oraz zapadają kluczowe decyzje dotyczące przyszłości klubu. Madryt zwykle czeka do tego momentu sezonu, kiedy zakończy się 1/8 finału Ligi Mistrzów, ponieważ uważają, że zapewnia to solidną bazę do rozpoczęcia działań.

Jak zawsze, decyzje Realu Madryt będą podejmowane przez trzy osoby posiadające największą władzę w klubie: prezes Florentino Perez, dyrektor generalny Jose Angel Sanchez i główny skaut Juni Calafat.

Chociaż Calafat również obserwuje, co dzieje się w szatni, do jego głównych obowiązków należy monitorowanie potencjalnych transferów, sporządzanie raportów i zacieśnianie kontaktów z celami transferowymi i ich przedstawicielami.

Ta sekwencja jest kluczowa, jak zawsze mówią w klubie, aby przygotować grunt do negocjacji – i wtedy wkracza Sanchez. Zwykle prowadzi rozmowy na temat transferów lub przedłużenia kontraktu – ale Perez jest na bieżąco informowany i ma ostatnie słowo. Zwykle konsultuje się także z menadżerem Carlo Ancelottim, chociaż ma on mniejsze wpływy.

Tutaj, Sportowiec określa główne tematy, które będą omawiane w tym miesiącu.


Cele transferowe

Zacznijmy Alphonso Daviesa. Jak Sportowiec Jak ujawniono, Real Madryt osiągnął z nim ustne porozumienie w lutym w sprawie dwóch scenariuszy: dołączenia do klubu latem tego roku lub w 2025 roku.

Bayern Monachium będzie zabiegał o sprzedaż, jeśli nie przedłuży kontraktu Kanadyjczyka, który wygasa w 2025 roku, gdyż nie chce powtórzenia sprawy Davida Alaby. Austriak przybył na Santiago Bernabeu po opuszczeniu Bayernu jako wolny agent w 2021 roku.

Ostatnie spotkanie Bayernu z przedstawicielami Daviesa odbyło się 12 marca w Monachium.

„Wysłaliśmy Alphonso bardzo konkretną, pełną uznania ofertę” – powiedział w tym tygodniu Bildowi dyrektor sportowy Bayernu Max Eberl. „W pewnym momencie życia trzeba powiedzieć tak lub nie”.


Real Madryt osiągnął ustne porozumienie z Daviesem w sprawie przeprowadzki w 2024 lub 2025 r. (M. Donato/FC Bayern via Getty Images)

Na tym spotkaniu nie osiągnięto porozumienia, a jeśli nie uda się osiągnąć go przed końcem sezonu, oczekuje się, że obie strony będą współpracować w celu zorganizowania sprzedaży.

Może to mieć wpływ na przyszłość Ferlanda Mendy’ego, którego kontrakt w Madrycie wygasa w 2025 roku. Ancelotti jest nim zachwycony, ale w przeszłości klub był otwarty na odejście.

Alternatywnie może to mieć wpływ na pozycję rezerwowego lewego obrońcy Frana Garcii, który w pierwszym sezonie od powrotu na Bernabeu nie przekonał nikogo do swojego stanowiska. Sytuacja ta prawdopodobnie będzie miała również wpływ na decyzję Madrytu w sprawie obrońcy Girony, Miguela Gutierreza, który jest uważnie obserwowany. Los Blancos mają klauzulę preferencyjną, która oznacza, że ​​mogą ponownie podpisać kontrakt z 22-latkiem, absolwentem ich akademii, za 8 milionów euro (6,9 mln funtów; 8,6 mln dolarów) od 1 lipca, mimo że jego klauzula odstępnego ustalona jest na 35 mln euro .

W międzyczasie w klubie (i coraz częściej poza nim) dużo mówi się na temat 18-letniego środkowego obrońcy Lille Leny Yoro — bezpłatne pobieranie plików MP3 — a Calafat wykonywał swoją zwykłą pracę w obozie gracza.


Yoro na zdjęciu z meczu Lille przeciwko PSG w lutym (Franco Arland/Getty Images)

Za możliwym dla niego transferem do Madrytu przemawia fakt, że jego kontrakt wygasa w 2025 roku, co może skłonić Lille do rozważenia sprzedaży latem tego roku. Kolejnym z jego głównych zalotników jest Paris Saint-Germain, a Lille nie ma dobrych relacji z Luisem Camposem, ich dyrektorem sportowym.

Z kolei agentem Yoro jest Jorge Mendes, z którym Madryt nie ma najlepszych relacji. Nie jest to bariera nie do pokonania, ale może stać się czynnikiem.

Madryt może nadal zdecydować, że ma wystarczającą głębokość na tej pozycji. Eder Militao i Alaba powrócą po kontuzji więzadła krzyżowego przedniego, Antonio Rudiger spisuje się na spektakularnym poziomie, Nacho może przedłużyć kontrakt do 2025 roku, a Ancelotti za dobrą opcję uważa Aureliena Tchouameni (mimo że preferuje on grę w środku pola). Absolwent Akademii Rafa Marin również może zagrać w przyszłym sezonie po powrocie z wypożyczenia do Deportivo Alaves.

Ale oczywiście największym nazwiskiem na ustach Madrytu jest (po raz kolejny) Kyliana Mbappe.

głębiej

GŁĘBIEJ

Kylian Mbappe: Niesamowity, nieunikniony rozwój supergwiazdy

Za wiedzą Realu Madryt Mbappe poinformował PSG 13 lutego, że opuści klub wraz z końcem bieżącego sezonu, kiedy wygaśnie jego kontrakt. Tego samego dnia Madryt grał z RB Lipsk w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Członkowie zarządu obecni na tym meczu przyjęli za oczywistość, że Mbappe znajdzie się w przyszłorocznym składzie i opinię tę podzielały ważne głosy w szatni.

Od tego czasu jednak z różnych źródeł korzystał m.in Sportowiec różnią się w zależności od tego, czy Mbappe podpisał już kontrakt z Realem Madryt, czy nie. Jednym z powodów może być fakt, że Fayza Lamari, matka i agentka Mbappe, poprosiła o maksymalną dyskrecję.

„Musimy poczekać do maja, żeby móc o tym porozmawiać” – powiedziało niedawno jedno ze źródeł zaangażowanych w negocjacje z Mbappe.

Nic się nie zmieniło w sposobie, w jaki źródła madryckie postrzegają przyszłość Mbappe. Nadal oczekuje się, że jego przeprowadzka do stolicy Hiszpanii zostanie potwierdzona, ale istnieje kolejny czynnik komplikujący, na który Madryt nie ma wpływu, ale będzie uważnie monitorowany: Mbappe i PSG nie ustaliły jeszcze pełnych szczegółów ekonomicznych jego odejścia .

Kiedy w lutym pojawiła się wiadomość o decyzji Mbappe o odejściu, francuski klub oświadczył, że nie będzie wypowiadał się w tej sprawie do czasu osiągnięcia porozumienia. Źródła PSG wyjaśniły jednak, że oczekują, że Mbappe uszanuje porozumienie, które zrekompensuje im jego odejście.

Powiedzieli, że oznacza to, że zawodnik będzie musiał pójść na większe ustępstwa finansowe niż te, które uzgodniono latem, kiedy zrezygnował z około 80 milionów euro premii lojalnościowych. Powiedzieli także, że klub spodziewa się części premii za podpisanie kontraktu, którą Mbappe otrzyma od swojego nowego zespołu, którym według wszystkich w PSG będzie Real Madryt.

Odnowienia kontraktów

Z końcem czerwca wygasają kontrakty czterech starszych zawodników Madrytu.

Lucasa Vazqueza jest na dobrej drodze do odnowy. Występy 32-latka na prawym obrońcy po raz kolejny przekonały Ancelottiego i zarząd, choć nie przeprowadzono jeszcze żadnych rozmów.

W obronie też tak jest Nacho. Kapitan klubu, który gra w Madrycie od czasu dołączenia do klubu jako młody zawodnik w 2001 roku, powiedział publicznie, że wie, że może przedłużyć kontrakt, jeśli chce, sugerując, że klub rozważa ofertę, ale jak dotąd nie podjęto takiego ruchu miało miejsce.

Kiedy Nacho znajdował się w podobnej sytuacji w zeszłym sezonie, wahał się aż do końca sezonu, zanim ostatecznie zdecydował się zostać na kolejny rok, obawiając się skrócenia czasu gry. W tym kontekście mówił, że jest spokojniejszy co do swojej przyszłości, ale jego wyniki na boisku spadły. W meczu przeciwko Osasunie 16 marca przed nim w roli środkowego obrońcy wybrano pomocnika Tchouameni.

Toniego Kroosa jest w lepszej sytuacji. Jak Sportowiec już zgłosił, zarząd Madrytu poinformował go kilka miesięcy temu, że może przedłużyć kontrakt, kiedy tylko zechce.

34-latek w tym miesiącu dołączył do reprezentacji Niemiec, decydując się na zakończenie międzynarodowej kariery przed rozgrywanymi w lecie domowymi Mistrzostwami Europy.

Na wszystkich poziomach klubu mają nadzieję przedłużyć jego umowę, ale on jeszcze nie zdecydował, czy chce kontynuować.

„To decyzja, którą muszę podjąć w ciągu jednego lub dwóch miesięcy, a potem zobaczymy” – pomocnik powiedział TVE w weekend.


Kroos rozegrał 106 meczów w reprezentacji Niemiec, ostatni raz w 2021 roku (Christian Kaspar-Bartke/Getty Images)

Sprawa Luka Modrić, 38, jest inny. Chorwat zaobserwował, że jego czas gry w tym sezonie znacznie się skrócił, co go zirytowało, ponieważ kiedy w zeszłym roku przedłużył kontrakt, powiedziano mu, że jego status się nie zmieni.

W Madrycie nie ma precedensu dotyczącego odnowienia składu kogoś w jego wieku, ale ostatnie występy Modricia pokazały, że jego magia się nie wyczerpała, a Santiago Bernabeu go kocha.

Biorąc to pod uwagę, przed zarządem pozostaje rozmowa z legendarnym zawodnikiem, który rozegrał dla Realu Madryt 521 meczów. Ancelotti zaoferował mu miejsce w sztabie trenerskim, jeśli zdecyduje się przejść na emeryturę, choć klub wie, że chce dalej grać.

Jeśli nie przedłuży kontraktu z Realem Madryt, inna europejska drużyna lub drużyna z Major League Soccer to opcje, które przemawiają do niego bardziej niż Arabia Saudyjska.

Pożyczki/opcje na zakup

Oczekuje się zupełnie odmiennych wyników w przypadku dwóch wypożyczonych zawodników: Kepa Arrizabalaga I Joselu.

Arrizabalaga przybył na wypożyczenie z Chelsea bez możliwości wykupu po kontuzji ACL Thibauta Courtoisa w sierpniu. Bramkarz miał dołączyć do Bayernu Monachium w ramach podobnej umowy, ale telefon z Madrytu zmienił jego plany.

29-latek rozpoczął sezon jako numer 1 w Madrycie, ale po opuszczeniu kilku meczów z powodu kontuzji (i popełnieniu kilku błędów) Andrij Łunin ma teraz w pełni ugruntowaną pozycję na swoim stanowisku.

Wszystkie strony od jakiegoś czasu przyjmowały za oczywistość, że Arrizabalaga nie będzie kontynuował gry w Madrycie w przyszłym sezonie.


Joselu i Arrizabalaga świętują zdobycie styczniowego Superpucharu Hiszpanii (Antonio Villalba/Real Madryt za pośrednictwem Getty Images)

W czwartek, Sportowiec poinformował, że Madryt i Mendes, agent Łunina, rozpoczęli rozmowy w sprawie przedłużenia umowy z Ukraińcem (jego obecna umowa obowiązuje do 2025 roku).

Jeśli chodzi o Joselu, w związku ze spadkiem Espanyolu z La Liga w zeszłym sezonie, przybył on na bardzo korzystne warunki – za około 500 000 euro, a cała jego pensja pokrywana jest przez Madryt – w ramach umowy obejmującej opcję wykupu za około 1,5 miliona euro.

Ancelotti jest zachwycony napastnikiem, ponieważ oferuje on wyjątkowy profil w zespole, a jego adaptacja i występy również przekonały wszystkich. Od kwietnia sprawa zacznie się wyjaśniać, przy założeniu, że pozostanie.

Jeśli chodzi o wypożyczonych zawodników Madrytu, to 21-letni środkowy obrońca Marina został wysłany na tę kadencję do Alaves z planem, że przynajmniej spędzi okres przygotowawczy z grupą Ancelottiego, jeśli będzie dobrze spisał się, a co rzeczywiście ma miejsce. Zostanie podjęta decyzja, czy ostatecznie pozostanie na sezon 2024–25, ale kilka innych zainteresowanych klubów uważnie się temu przygląda.

Jest jeszcze inny zawodnik, o którym warto wspomnieć, który podobnie jak Gutierrez z Girony również byłby dostępny dla Madrytu na korzystnych warunkach: 22-letni skrzydłowy Realu Sociedad Takefusa Kubo.

Kiedy reprezentant Japonii wyjechał do Kraju Basków w 2022 roku, Madryt uwzględnił w umowie prawo pierwokupu. W lutym Kubo przedłużył kontrakt do 2029 roku, a poprzedni wygasa w 2027 roku, ale źródła poinformowane o sytuacji podają Sportowiec że jego klauzula odejścia wynosząca 60 milionów euro jest nadal taka sama, a Los Blancos nadal mają pierwszą odmowę.

głębiej

GŁĘBIEJ

Legenda Takefusy Kubo staje się rzeczywistością

A co ze sprzedażą?

W nawiązaniu do sytuacji Mendy’ego i Garcii, przypadki Daniego Ceballosa I Ardy Gulera warto naśladować. Żaden z zawodników nie dostaje tyle minut, ile by chciał, chociaż w przypadku Gulera jest to spowodowane przede wszystkim trzema kontuzjami, których doznał od czasu podpisania kontraktu zeszłego lata. Nadal chce występować częściej niż kiedykolwiek od czasu powrotu do formy, więc nie można wykluczyć przeniesienia się na wypożyczenie, chociaż żadna decyzja nie zostanie podjęta w najbliższej przyszłości.

Jeśli Ceballos miałby odejść, 27-letni pomocnik raczej zdecydowałby się na transfer na stałe. W tym sezonie rozegrał nieco ponad 500 minut, a Guler 98.

głębiej

GŁĘBIEJ

Nowa rola Viniciusa Jr w Realu Madryt: Bliżej bramki i bardziej nowatorski

(Zdjęcie górne: Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here