minea Bastianini uzyskała najlepszy czas na treningach MotoGP w Portugalii, co wyłoni dziesiątkę, która bezpośrednio przystąpi do walki o pole position. Bardzo dobry Marc Mrquez, pomimo jednej końcowej porażki. Martinator zastosował się, a Bagnaia „cierpiała”.

Warunki były lepsze, było więcej gumy na torze i nie było już tak brudno. W powietrzu było 21 stopni, a na asfalcie 27 stopni.

Dlatego w ciągu zaledwie kilku minut poranne czasy uległy poprawie. Nadal jeździli na średnich lub nawet twardych oponach z przodu, ustalając tempo i próbując symulować to, czego oczekuje się od sprintu i niedzielnego wyścigu.

Jack Miller zjechał na dół w zakręcie numer 5. Poślizgnął się i szybko wstał. Australijczyk miał z tyłu nowe płetwy, których tester Pol Espargar użył podczas testu kilka dni temu w Jerez. Yamaha ma również bardzo długi boczny wydech, w stylu tego, jaki miał KTM w 2023 roku.

Marc Márquez pojechał świetny długi przejazd na twardej przedniej oponie i średniej tylnej oponie. Prawie dorównał swoim rekordom, zajmując drugie miejsce, po Binderze, dopóki nie pokonał Brada. Ostatni sektor trochę cię dusi.

Oczywiście Jorge Martín wkrótce pokonał kolarza Cervery tymi samymi mieszankami, choć napastnik przejechał mniej okrążeń.

Na 25 minut przed końcem kilka osób już zaczęło zakładać nowe miękkie opony. Ta sesja jest już kluczem do wyłonienia dziesiątki, która przejdzie bezpośrednio do drugiej części Q2.

Prowadzenie objął Maverick Viales, który poprzedniego wieczoru miał łagodne zapalenie żołądka i jelit. Ale najstarszy Mrquez jeździł na nowym, miękkim medium i osiągał lepsze wyniki niż mieszkaniec Girony.

Enea Bastianini podniosła poprzeczkę fenomenalnym ostatnim sektorem, który zapewnił jej pierwsze miejsce.

Lex Mrquez upadł w zakręcie 14, a Aleix Espargar kolejny w zakręcie 4. Obaj znaleźli się poza „pierwszą dziesiątką” i polecieli do garażu, aby zdobyć drugi wierzchowiec.

Marc założył kolejny komplet nowych opon i dokręcił. Był drugi po Bestii, ponieważ ostatni sektor go potępił.

Pozostała ostatnia runda, gdyż ośmiokrotny mistrz ponownie się zmienił i zużył aż trzy pary nowych opon. Pecco był na krawędzi (9) i wielu szukało jego koła. Mir zdobył pozycję wszystkich i trzymał się Włocha.

Franco Morbidelli upadł z kolei 8. Stracił kontrolę na krawężniku, przeciągnął się i stracił opcje.

W tym momencie Marc Mrquez miał wypadek na piątym zakręcie, przy zmianie stopnia. To samo spotkało Lucę Mariniego.

Wywieziono żółte flagi, ale sędziowie usunęli je na czas, aby mogli wykonać pełny obrót. Bezzecchi wyciągnął Bagnaię z wyścigu, ale „1” wiedział, jak przejechać przyzwoite okrążenie, aby wejść do wyścigu.

Niespodzianką była Yamaha, która ledwo znalazła się w „pierwszej dziesiątce”. Z drugiej strony Acosta widział siebie na zewnątrz, podobnie jak Lex Mrquez czy Aleix. W pierwszej dziesiątce znaleźli się: Bastianini, Miller, Marc Márquez, Jorge Martín, Binder, Bezzecchi, Viales, Bagnaia, Quartararo i Rins. Schodzą: Acosta, Di Giannantonio, lex Mrquez, Aleix, Morbidelli, Nakagami, Oliveira, Ral Fernndez, Mir, Zarco, Augusto Fernndez i Marini.

W Moto3 dominował zwycięzca Kataru David Alonso. Oczywiście otrzymał ostrzeżenie karne za powolną jazdę na dobrej linii. Każdy musiał szybko odrobić pracę domową, gdyż nie jechał pierwszym wolnym pasem ze względu na brud i kałuże, które się tam znajdowały. W „top 14” znaleźli się: David Alonso, Kelso, Bertelle, Rueda, Rossi, Farioli, Piqueras, Ogden, Holgado, Nepa, Joel Esteban, Ortol i Vicente Prez, zmiennik Zurutuzy. Schodzi: Veijer, Adrin Fernndez „dotknięty” jedną ręką lub David Muoz.

W Moto2 zwycięzca w Lusail prowadził także: Alonso López. 14 najlepszych oraz tymczasowe Q2: Alonso Lpez, Canet, Roberts, Manu Gonzlez, Ramrez, Aldeguer, Dixon, Arbolino, Arenas, Vietti, Alcoba, Ogura, Sergio Garca i Foggia. Schodzą: Chantra, Masi, Baltus, Izan Guevara, Escrig lub Artigas.

CLASIFICACIN PRACTICA MOTOGP PORTUGALIAŹródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here