Lowetide: Jak do tej pory przebiegały przejęcia Oilers w ostatecznym terminie?

Dyrektor generalny Edmonton Oilers, Ken Holland, dokonał trzech uzupełnień (w drodze dwóch transakcji) w terminie przypadającym na 2024 r.

Chcąc poprawić jakość i głębię ataku, pozyskał środkowych Adama Henrique i Sama Carricka z Anaheim Ducks.

Potrzebując praworęcznego obrońcy nr 7, Holland zatrudnił Troya Stechera, który patrolował niebieską linię drużyny Arizona Coyotes.

W krótkim czasie od upływu terminu wszyscy trzej grali dla Oilers.

Jak się oni mają?

Pięć na pięciu

Stan gry pięciu na pięciu jest zdecydowanie największym w grze NHL. W czwartkowym wieczornym meczu z Buffalo Oilers rozegrali 50 minut w formacie pięciu na pięciu, sześć minut po rzutach karnych i cieszyli się prawie trzema minutami gry w przewadze. Niewielka pozostała część miała równą siłę poza grą pięć na pięć.

Gracze mogą wpływać na grę pięciu na pięciu, zdobywając punkty lub, co ważniejsze, pokonując przeciwników na lodzie. Oto przegląd dotychczasowych nowych członków, rozegrane mecze, liczba punktów zdobytych w 60 minutach i udział w bramkach.

Wszystkie liczby pięć na pięć

Punktacja Henrique jest słaba, ale w małej próbie (97 minut). To samo dotyczy jego znakomitego udziału w bramkach, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego zespół ma przewagę 53-33, a jego oczekiwany udział w bramkach wynosi 37 procent.

Regresja uderzy w te przystojne liczby strzelców, chyba że jego linia stłumi więcej strzałów na bramkę.

Ugruntowuje swoją pozycję centrum trzeciej linii i odnosi pewne sukcesy w małych próbach. Trener Kris Knoblauch występuje w środku pola Henrique oraz weteranów Evandera Kane’a i Coreya Perry’ego. Uwzględniając sobotni mecz z Toronto Maple Leafs, trio ma na koncie 2:1 bramek w 21 minut gry pięć na pięć, a oczekiwany udział bramek wynosi 60 procent.

Występ Carricka sprawił, że Oilers zmienili wygląd czwartej linii. Jest mocnym środkowym, potrafi dobrze jeździć na łyżwach, wygrywać wznowienia i grać na regularnej zmianie, nie martwiąc się o błędy w defensywie. To dużo.

Ma dość udziału w bramkach i oczekiwanego udziału w bramkach, ale jak dotąd radzi sobie skutecznie ze skrzydłowymi Perrym i Mattiasem Janmarkiem. W ciągu 18 minut łącznie zdobyli 1:1 goli i mieli nieco poniżej 50 procent udziału w strzałach. Jego linia w sobotę (Janmark, Connor Brown) nie sprostała zadaniu przeciwko Maple Leafs.

Mecze Stechera były najciekawsze i mogły mieć większy wpływ na play-offy, niż przewidywano w ostatecznym terminie.

Dlatego.

Jak dotąd w sezonie 2023–24 weteran Darnell Nurse strzelił na lodzie 50 goli dla 51 goli w meczu pięć na pięciu. Pozostała część zespołu ma bilans 107-77 (58%), a Nurse siedzi na ławce rezerwowych.

To wyraźna różnica i w ostatnich tygodniach Knoblauch próbował różnych opcji, próbując znaleźć rozwiązanie.

Część problemu wynika z faktu, że Nurse gra w elitarnych zawodach (via Puck IQ) bez korzyści płynących z linii Connora McDavida. To zmiana w porównaniu z poprzednimi sezonami, wynikająca z rozkwitu Evana Boucharda w parze z Mattiasem Ekholmem.

Nurse rozegrał w tym sezonie 358 minut przeciwko elitarnym rywalom w systemie pięciu na pięciu. Przez 75 z tych minut grał z McDavidem, a Edmonton pokonał swoich przeciwników 6:1. Bez McDavida Nurse ma 8-16 bramek.

Ponieważ Nurse gra około 75 procent swoich minut w meczu przeciwko elity bez McDavida i ma problemy, poprawa ustawienia defensywnego (przez ostatnie trzy sezony najczęściej grał z Codym Cecim) byłaby słuszną decyzją.

Próba jest bardzo mała, ale para Nurse-Stecher składa się z 9–10 strzałów i nie straciła ani jednej bramki na lodzie.

Liczby sugerują, że Knoblauch ostatecznie zwróci Ceci do pary Pielęgniarki, ale Stecher patrzy na trenera inaczej.

Stecher jest mniejszy, ale porusza krążkiem sprawniej niż Ceci i Vincent Desharnais.

Sugerowanie, że Stecher mógłby wygrać na prawym skrzydle z Nurse, byłoby niezwykle odległe, ale jego wyjątkowe cechy mogą dać Stecherowi szansę.

Są chwile, kiedy brak możliwości może wymusić nietypowe rozwiązanie.

Zespoły specjalne

Henrique i Carrick biorą udział w karnym zabójstwie Oilers. Obaj notują średnio ponad minutę na mecz i obaj mają czysty bilans (zero bramek straconych). Stecher nie bierze udziału w zabójstwie karnym.

Od czasu jego przybycia Oilers oszczędnie wystawiali Henrique w pierwszych momentach gry w przewadze, ale jest mało prawdopodobne, że będzie on mógł zająć mu dużo czasu.

Obydwa centra od początku były w centrum uwagi, co dało Edmonton znaczną poprawę na tym polu. Henrique ma 58 procent, a Carrick 55 procent w wznowieniach, w których biorą udział wszystkie stany gry.

Gotowość Carricka do ostrej, fizycznej gry jest postrzegana jako pozytywna, a fakt, że nie przyjął jeszcze kary mniejszej za swoją hałaśliwą grę, jest absolutnie cechą jego dotychczasowej gry.

Konkluzja

Każde z przejęć Hollanda odpowiednio wypełniło określone role przewidziane w dniu transakcji.

Henrique to zawodnik, który na co dzień występuje w trzeciej jednostce napastnika. Zostanie poproszony o przejęcie niektórych trudnych zadań (wznowienia w obronie, czasami sprawdzanie najlepszych wyników przeciwnika). Jego stosunek bramek pięć do pięciu jest pozytywny, nawet jeśli podstawowe wskaźniki są niepokojące.

Carrick ma większy wpływ na tę drużynę niż większość środkowych czwartej linii ze względu na swoją użyteczność. Potrafi wiele rzeczy i jest jedynym prawdziwie praworęcznym środkowym w składzie. Jego umiejętność poruszania przeciwników może dać mu dodatkową wartość po sezonie. Czwarta linia z Carrickiem i Perrym z pewnością odwróci uwagę przeciwników.

Stecher jest dziką kartą w grupie. Może być graczem marginalnym i rzadko widywać się na lodzie przez resztę sezonu i w fazie play-off, albo może okazać się kluczowym obrońcą drużyny, która musi przejąć kontrolę nad krążkiem.

Jego umiejętności ofensywne i praworęczność dodają mu dodatkowej wartości.

Stecher był najciekawszym nabytkiem i może w znaczący sposób zmienić skład.

Czy zakłady postawione przez Edmontona były opłacalne, dowiemy się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

(Zdjęcie: Perry Nelson / USA Today)