miŚwiat terroryzmu ETA zawsze był otoczony wieloma kontrowersjami. Od momentu zaprzestania działalności zawsze chcieli być blisko tego, co nazywają „swoją ojczyzną”, czyli Kraju Basków. Jednakże żądania te nie zawsze były spełniane, ponieważ polityka penitencjarna zawsze znajdowała się w rękach państwa hiszpańskiego. W tym sensie, Więźniowie, którzy nie przebywali w więzieniach w pobliżu Euskadi, domagali się przyprowadzenia ich bliżej a dzięki najnowszym koncesjom rządu Pedro Sáncheza wiele z nich zostało przeniesionych do wspomnianej wspólnoty autonomicznej.

Należy zaznaczyć, że więzieniami na terenie Kraju Basków zarządza Euskadi od 1 października 2021 r., kiedy to rząd centralny przekazał uprawnienia autonomicznej władzy wykonawczej. Jednym z jego pierwszych posunięć było stworzenie nowego modelu więzień, który został uwzględniony w ramach tzw „Podstawy wdrażania modelu penitencjarnego w Euskadi”; Wewnątrz tego dokumentu znajdowała się część poświęcona współistnieniu mężczyzn i kobiet w modułach mieszanych, co stanowiło odmienne współistnienie, ponieważ w pozostałej części stanu spędzają oni noc osobno, natomiast w Kraju Basków była ona przeznaczona do wspólnego noclegu.

Pierwszy przypadek w historii

Dzięki temu nowemu rozwiązaniu w więzieniu Zaballa w prowincji Lava od około miesiąca przebywa kilku więźniów ETA, którzy śpią razem. Jako pierwsi cieszą się z tego środka, chociaż są małżeństwem jako takim i Są to więźniowie skazani za terroryzm za przynależność do grupy terrorystycznej ETA.

Nazwiska dwóch więźniów, o których mowa, as Jak donosi gazeta El Correo, są to Josune Oa i Asier Mardones. którzy spędzili w więzieniu 20 z 25 lat, na które zostali skazani za przynależność do grupy terrorystycznej. Byli parą, zanim zostali aresztowani, a dziś nadal są parą i podzielają swój sprzeciw wobec przemocy umożliwił im korzystanie ze świadczeń więziennych.

Oni dzielą się celi o powierzchni 13 metrów kwadratowych i obaj przechodzą szkolenie poza więzieniem w celu uzyskania reintegracji zawodowej po odbyciu kary. Kiedy wracają do więzienia, aby spędzić noc, śpią w tym samym pomieszczeniu, co czyni ich pierwszymi w historii tego kraju spającymi razem.Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here