Shohei Ohtani, najlepiej wybrany pałkarz na rynku wolnych agentów, znalazł nowy dom.

Po mocnym powrocie do formy w zeszłym sezonie, JD Martinez podpisał w czwartek roczny kontrakt wart 12 milionów dolarów z New York Mets, do czasu zakończenia rozgrywek fizycznych, podają źródła ligowe. Informację jako pierwszy przekazał znawca sieci MLB Jon Heyman.

Dzięki temu Metsowie zostali nagrodzeni za cierpliwość, identyfikując sluggera jako cel na początku poza sezonem, zanim zaczekali, aż jego cena spadnie. Martinez stwarza zagrożenie dla Pete’a Alonso w składzie Mets, za którym tęsknił Nowy Jork. Mets rozpoczęli wiosenne treningi z Markiem Vientosem, niedoświadczonym młodym zawodnikiem, jako ich DH, ale cena Martineza była zbyt wysoka, aby ją przepuścić.

Podczas gdy Alonso większość meczów w zeszłym sezonie spędził na sprzątaniu, pałkarze Metsów z numerem 5 wyprodukowali 0,652 OPS, czyli tylko lepiej niż Detroit Tigers (0,639) i Oakland A’s (0,620). Ponadto DH Metsów wygenerowały słabe 0,700 OPS; tylko pięć zespołów otrzymało gorszą produkcję z tego stanowiska.

Martinez (36 l.) był najwybitniejszym pałkarzem na rynku wolnych agentów. Nie ma wszechstronnej gry Ohtaniego ani jego ostatnich osiągnięć, ale ma trzech Srebrnych Sluggerów i sześć meczów All-Star, w tym przez ostatnie trzy sezony z rzędu. Od swojego ofensywnego wybuchu w 2014 roku Martinez grał przez 10 lat z OPS 0,908 (co jest tylko nieco wyższym wynikiem w karierze OPS Mike’a Schmidta, Kena Griffeya Jr. i Gary’ego Sheffielda).

Wiek i dokuczliwe kontuzje, zwłaszcza pleców, prawie wyeliminowały Martineza z gry na boisku, ale nadal osiągał ponad trzydziestkę. W zeszłym roku w Los Angeles Dodgers miał OPS na poziomie 0,893, co oznaczałoby 11. miejsce w baseballu, gdyby miał wystarczającą liczbę uderzeń at-bat, aby się zakwalifikować. Jego OPS+ (134) i wRC+ (135) w zeszłym sezonie były wyższe niż któregokolwiek z wolnych agentów tej zimy poza Ohtanim. SportowiecBig Board umieściło go na 24. miejscu wśród najlepszych graczy i na 11. miejscu na rynku.

GŁĘBIEJ

JD Martinez wnosi do Dodgersów swoją uderzającą ewangelizację: „Muszę to robić dalej”

Dodgers, którzy zeszłej zimy podpisali z Martinezem roczny kontrakt wart 10 milionów dolarów, odmówili złożenia mu oferty kwalifikacyjnej poza sezonem, co oznacza, że ​​jego transfer nastąpi bez utraty wyboru w drafcie.

Przewaga Martineza jest oczywista. Chociaż jego wskaźnik trafień wynoszący 31,1% był najwyższy w jego karierze – a wskaźnik chodu wynoszący 7,1% najniższy – w zeszłym sezonie nadal osiągał dobre wyniki. Według Statcast jego procent mocnych uderzeń, procent beczek i średnia prędkość wyjściowa mieściły się w 98. percentylu wszystkich zawodników z dużej ligi.


Martinez wygrał World Series 2018 z drużyną Red Sox. (Nathan Ray Seebeck / USA DZIŚ)

Minusem jest to, że Martinez rozegrał w zeszłym roku tylko 113 meczów, a przez ostatnie dwa lata tylko 112 rund na boisku. W zeszłym sezonie stracił czas z powodu napięcia w dolnej części pleców i kontuzji pachwiny, która nękała go przez tygodnie, zanim w końcu pod koniec sierpnia wystartował w lidze IL. Kiedy wrócił, był tak samo dobry jak zawsze, zdobywając osiem home runów w ostatnich 21 meczach w sezonie. Po raz kolejny trafił do siatki w Division Series. Cały sezon był ogromnym odbiciem od 2022 roku, kiedy w drugiej połowie dokuczliwe plecy Martineza wyraźnie go zmęczyły, a po przerwie na All-Star osiągnął zaledwie 0,400.

W tamtym czasie tak rozczarowujący koniec kariery w wieku 35 lat zdawał się sugerować, że Martinez może być u kresu swojego szczytu w elicie. Martinez, w dużej mierze niezauważony jako wybór w 20. rundzie draftu, został zwolniony przez Houston Astros w marcu 2014 roku. W tym czasie miał 88 OPS+ przez trzy lata niezadowalającej pracy w niepełnym wymiarze godzin w dużych ligach.

W ciągu kilku dni związał się z Tygrysami i niemal natychmiast dał się poznać jako siła ofensywna. Jako wczesny zwolennik rewolucji kąta startu, Martinez przez pierwszy rok w Tygrysach miał OPS .912, a rok później dołączył do swojego pierwszego zespołu All-Star. W lipcu 2017 roku został sprzedany do Arizona Diamondbacks i rozegrał imponującą drugą połowę z 29 home runami i 1,107 OPS w 62 meczach.

W 2018 roku Martinez podpisał pięcioletni kontrakt z Boston Red Sox i okazał się ostatnią częścią mistrzowskiego składu. Do drużyny All-Star trafił przez cztery z pięciu lat w Bostonie, po czym sprawdził się w Los Angeles, ponownie trafiając na rynek wolnych agentów w ramach znaczącego ulepszenia w ofensywie.

Wymagana lektura

(Zdjęcie u góry: Joe Camporeale / USA Today)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here