Międzynarodowa Agencja Energetyczna dąży do zmniejszenia ilości wody wykorzystywanej do wytwarzania energii na całym świecie.

IEA stwierdziła, że ​​zamiast paliw kopalnych, takich jak ropa, gaz i węgiel, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele wiatrowe i słoneczne, zmniejszy zużycie wody w sektorze energetycznym.

W filmie dokumentalnym upamiętniającym Światowy Dzień Wody 2024, który odbył się w piątek, agencja zauważyła, że ​​energia zużywa znaczne ilości wody, mimo że świat boryka się z ogromnym problemem wodnym.

„Świat ma ogromny problem z wodą. Jeśli należysz do jednej trzeciej populacji świata, która przynajmniej przez miesiąc w roku nie boryka się z niedoborem wody, możesz uważać się za szczęściarza – stwierdziła IEA.

Według organizacji oszacowano, że w 2021 roku światowy system energetyczny pobrał około 370 miliardów metrów sześciennych wody.

„Jeśli przeliczyć to na baseny, będzie to około 150 milionów basenów olimpijskich. To być może więcej, niż jest basenów na świecie” – stwierdził.

Wyjaśniono, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię prawdopodobnie wzrośnie również zapotrzebowanie na świeżą wodę.

„Potrzebujemy wody do chłodzenia, gdy produkujemy paliwa kopalne, potrzebujemy wody do rafinacji kluczowych minerałów, które trafiają do niektórych technologii czystej energii, takich jak baterie czy generatory wiatrowe. Niektóre z technologii czystej energii charakteryzujące się niskim poziomem emisji, takie jak wychwytywanie lub składowanie dwutlenku węgla w postaci skoncentrowanej energii słonecznej czy elektrownie jądrowe, powodują stosunkowo duży ślad wodny.

„Jeśli przejdziemy na system oparty w większym stopniu na wietrze, a bardziej na panelach słonecznych, zużycie wody w sektorze energetycznym spadnie” – zauważyła agencja.

Dodał, że gdy istnieje konkurencja o wodę, na pierwszym miejscu znajdą się ludzie, podkreślając, że w przypadku niedoboru wody jedną z pierwszych rzeczy, które można by ograniczyć, jest woda wykorzystywana do produkcji energii do chłodzenia.

„Sektor energetyczny musi być przygotowany na zużycie mniejszej ilości energii, aby nie ograniczać go zdolność do dostarczania niezawodnej energii” – ostrzegła IEA.

PUNCH donosi, że MAE wzywała do przejścia od paliw kopalnych na alternatywne, czystsze źródła energii.

Jednakże Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i niektóre kraje afrykańskie stwierdziły, że zaspokajanie swoich potrzeb energetycznych w dalszym ciągu będzie uzależnione od paliw kopalnych.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here