Przewodnicząca Nigeryjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Kobiet (NAWOJ) w stanie Bauchi Rasheeda Yusuf podkreśliła kluczową rolę kobiet w budowaniu narodu, podkreślając znaczenie tworzenia nieformalnych ośrodków kształcenia w celu zaspokojenia potrzeb edukacyjnych kobiet.

Rasheeda Yusuf przemawiała na jednodniowym spotkaniu zainteresowanych stron z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2024, które odbyło się w środę w American Space w Bauchi.

Powiedziała, że ​​podczas warsztatów przeszkolono nie mniej niż 40 kobiet, opowiadając się za oddolnym zgłaszaniem kwestii związanych z kobietami, aby podkreślać historie sukcesu i wyróżniać wybitne kobiety w różnych społecznościach.

W dalszej części wypowiedzi ogłosiła plany dotyczące Międzynarodowego Dnia Kobiet w 2024 r., których celem będzie zainspirowanie kobiet do rozwijania podstawowej umiejętności czytania i pisania, a także podejmowane są wysiłki mające na celu identyfikację i wspieranie kobiet zainteresowanych edukacją w różnych ośrodkach edukacyjnych w stanie.

Według niej program, wspierany przez partnerów takich jak UNICEF, koncentruje się na dostarczaniu materiałów edukacyjnych i rozszerzaniu sesji szkoleniowych, aby dotrzeć do większej liczby kobiet w 20 obszarach samorządu lokalnego.

Następnie Rasheeda Yusuf nalegała, aby dziennikarze zintensyfikowali działania oddolne i historie sukcesów w celu promowania wzmacniania pozycji kobiet i edukacji.

W swoich uwagach partner wdrożeniowy UNICEF, Umar Shira, pochwalił kierownictwo NAWOJ w Bauchi za wysiłki na rzecz zachęcania kobiet do powrotu do szkoły i podkreślił rolę dziennikarzy w identyfikowaniu kluczowych kwestii dla decydentów.

W swoich wystąpieniach dyrektor generalna biura celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) w stanie Bauchi, Lydia Shehu, podkreśliła znaczenie wykorzystania zasobów rządowych i partnerów w celu promowania edukacji drugiej szansy dla kobiet i wspierania włączenia społecznego we wszystkich sektorach.

Przedstawicielka Fundacji Al-Muhibba Aliyu Duguri powiedziała również, że szkolenie zostało opracowane z myślą o kobietach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o możliwość zdobycia wykształcenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd Oyo obiecuje wzmocnić sektor rolniczy i pobudzić gospodarkę

Ujawniono, że wiele kobiet Bauchi zdecydowało się na edukację dorosłych, ponieważ ich mężowie zachęcali do powrotu do szkoły w celu dalszego rozwoju.

Rozmowa z dziennikarzami podczas jednodniowych warsztatów zorganizowanych przez Nigeryjskie Stowarzyszenie Dziennikarek (NAWOJ) we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Edukacji Dzieci (UNICEF) we współpracy z Biurem Pierwszej Damy Bauchi, Stanową Radą ds. Edukacji Powszechnej (SUBEB) i Bauchi State Agency for Mass Education (BASAME) niektóre kobiety wyraziły wdzięczność za wsparcie i zachętę swoich mężów.

Warsztaty miały na celu budowanie potencjału kobiet w celu przyspieszenia większej liczby kobiet z Bauchi w zdobywaniu podstawowego wykształcenia, zgodnie z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywającymi się w Bauchi pod hasłem „Inwestuj w kobiety”.

Jedna z beneficjentek warsztatów, Juliana Akilapa, powiedziała, że ​​bez wsparcia męża nie byłaby w stanie uczestniczyć w warsztatach.

Dodała, że ​​zapisała się także do jednego z państwowych ośrodków kształcenia nieformalnego dla dorosłych.

„Do tej pory miałam jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej, ale mąż namówił mnie, abym zapisała się do jednego z nieformalnych ośrodków kształcenia dla kobiet Adult Education i wiele dzięki temu zyskałam. Teraz mogę pomagać moim dzieciom w zadaniach domowych” – powiedziała.

TRYBUN NIGERYJSKI

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here