Dyrektor zarządzający/dyrektor naczelny Sterling Bank, Abubakar Suleiman, ostrzegł nowo powołanych członków Chartered Institute of Bankers of Nigeria, że ​​bycie zawodowym bankierem nie jest drogą do zostania miliarderem.

Sulejman powiedział to w sobotę podczas dnia wprowadzającego i wręczania nagród dla absolwentów Stream 1 2024 w CIBN, który odbył się w Lagos pod hasłem „Etyka i profesjonalizm: warunek wstępny budowania zrównoważonej kariery i instytucji”.

CIBN przyjął 485 absolwentów, w tym 18 ze ścieżki CBMBA, czterech ze ścieżki MSc/ACIB, 33 ze współpracy z Lagos Business School na trasie Chartered Bankers, 281 ze zwykłej ścieżki egzaminacyjnej i 149 kandydatów jako bankierzy z certyfikatem mikrofinansów.

W przemówieniu do zgromadzenia, w którym uczestniczyli byli prezesi instytutu, komisarz ds. finansów Lagos, Abayomi Oluyomi i inne zainteresowane strony, Suleiman nalegał, aby osoby wprowadzone do pracy zastanowiły się nad powodami swojej pracy w tym zawodzie.

Powiedział: „Jeśli twoim celem jest bogactwo i powiem to z całym poczuciem odpowiedzialności, jeśli znajdziesz bankiera, zawodowego bankiera, nie właściciela, nie właściciela-menedżera, nie przedsiębiorcę bankowego, ale profesjonalistę, a on mówi, że jest bogaty, spójrz na tę osobę i zapytaj jak?

„Będąc profesjonalistą o statusie pracownika, nie jest to droga do „miliarderstwa”, chyba że jesteś złodziejem, a nie jesteś. W przeciwnym razie nie zawracałbyś sobie głowy zdobywaniem certyfikatów i traktowałbyś swoją karierę zawodową tak poważnie, jeśli interesuje cię tylko zarabianie pieniędzy.

„Jeśli szukasz celu, bankowość go zaoferuje. A jeśli szukasz usług na wyższym poziomie, bankowość może Ci wiele zaoferować. Ale jeśli szukasz bogactwa i podróżujesz prywatnymi odrzutowcami, twoja ambicja już pozbawiła cię zdolności do postępowania etycznego”.

Namawiał osoby wprowadzone, aby darzyły instytucję jak najwyższym szacunkiem, dodając, że w bankowości handluje się jedynie zaufaniem, a bez zaufania nie ma bankowości.

Dzieląc się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z bankowością jako narzędziem rozwoju, Sulejman opowiedział o obligacjach zaciągniętych przez dwie spółki niższego szczebla na południowym zachodzie i podjętych przez siebie krokach.

Powiedział: „Jedną z rzeczy, którymi się przechwalam, ale prawdopodobnie nie mówię wystarczająco publicznie, była sytuacja, w której dwa stany, Lagos i Osun, wyemitowały swój pierwszy zestaw obligacji. Stan Lagos wyemitował obligację deweloperską, której rentowność wyniosła około 10 procent. To było poniżej rynku; nie było to opłacalne.

„Należałem do tych, którzy nalegali, aby instytucja, w której byłem skarbnikiem, zainwestowała znaczną kwotę w tę obligację. Wiedziałem, że pieniądze zostaną po prostu wydane; były to pieniądze, które można było zainwestować i stworzyć szansę dla nas wszystkich.

„Drugi przypadek miał miejsce, gdy stan Osun wydał sukuk na edukację. Nigdy wcześniej tego nie robiono. Ludzie niechętnie inwestowali, ale ja wiedziałem, że zainwestowanie pieniędzy w coś, co poprawi edukację, nawet jeśli nie była to najbardziej opłacalna decyzja, było słuszną decyzją, ponieważ moim celem nie było osiągnięcie zysku i otrzymanie premii. Chciałem wziąć udział w ćwiczeniach budowania narodu. Dlatego nalegam, abyście mieli jasny cel”.

W swoich uwagach wstępnych Prezydent/Przewodniczący Rady CIBN Ken Opara podkreślił potrzebę etyki i profesjonalizmu, wymieniając niektóre inicjatywy instytutu mające na celu ich realizację.

Powiedział: „W ostatnich latach branża usług finansowych stanęła przed licznymi wyzwaniami i kontrowersjami, które uwydatniły krytyczną potrzebę ponownego skupienia się na etyce i profesjonalizmie.

„Przypadki nieetycznego zachowania, naruszeń przepisów i nadużyć zaufania zszarganiły reputację branży i osłabiły zaufanie społeczne. Głośne przypadki niewłaściwego postępowania i naruszeń nie tylko spowodowały straty finansowe, ale także zaszkodziły reputacji instytucji finansowych i specjalistów.

„W odpowiedzi na to wyzwanie instytut wdrożył obowiązkowy roczny Program certyfikacji zgodności z etyką, który jest wdrażany za pośrednictwem platformy e-learningowej CIBN dla pracowników banków.”

Według Opary celem certyfikacji jest nie tylko zajęcie się konkretnymi przypadkami niewłaściwego postępowania, ale także zapewnienie, że praktyka bankowa w Nigerii jest zgodna ze światowymi standardami określonymi przez Radę ds. Globalnych Standardów Edukacji Bankowej.

„Promując kulturę etycznego postępowania i ciągłego uczenia się, możemy utrzymać uczciwość w naszym zawodzie oraz zwiększyć zaufanie do sektora usług finansowych.

„Kolejną krytyczną inicjatywą instytutu, która pomoże prowadzić tę krucjatę, jest projekt rozwoju kapitału ludzkiego, którego zwieńczeniem będzie utworzenie szkoły bankowości, która będzie m.in. W nadchodzących dniach rada zarządzająca utworzy zarząd tej szkoły bankowości, który będzie nadzorował projekt” – zadeklarował.

Komisarz z Lagos, który był gościem specjalnym wprowadzenia, nakazał nowo przyjętym „podtrzymywać wzniosłe ideały tej wielkiej instytucji, wykazując się dobrym charakterem i przeciwstawiając się wszelkim pokusom kompromisu w sprawie standardów etycznych określonych przez instytut”.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here