Argentyna ma szansę na zobaczenie życia bez Messiego w zwycięstwie nad Salwadorem

Mistrzowie świata w Pucharze Świata, Argentyna, w piątkowy wieczór minęli Salwador, pokonując drużynę Ameryki Środkowej 3:0 na Lincoln Financial Field w Filadelfii. Był to pierwszy z dwóch meczów towarzyskich w tym oknie międzynarodowym.

Jednak w tym meczu nie chodziło o zwycięstwo dla Argentyny, a bardziej o naukę gry bez największej gwiazdy, Lionela Messiego, i umożliwienie innym znalezienia się na boisku, gdy drużyna jest coraz bliżej obrony tytułu Copa America tego lata .

Argentyna jest bez Messiego po tym, jak napastnik Interu Miami doznał kontuzji ścięgna podkolanowego podczas zeszłotygodniowego zwycięstwa swojego klubu w Pucharze Mistrzów CONCACAF przeciwko Nashville. Później opuścił kolejny mecz Miami przeciwko DC United przed przerwą międzynarodową.

W Filadelfii Ángel Di Maria po cichu przyjął rolę kapitana pod nieobecność Messiego, przyznając jednocześnie, że bez niego drużynie brakowało ważnego elementu układanki.

„Myślę, że mieć najlepszego (zawodnika) w historii, móc z nim trenować, grać z nim, to coś najlepszego” – powiedział Di Maria reporterom. „To smutne, że przydarzyło mu się to właśnie teraz, ale musimy zachować spokój i lepiej, że stało się to teraz, aby mógł lepiej przygotować się na Copa America”.

Di Maria strzelił pierwszego gola dla Argentyny po rzucie rożnym, po którym w 16. minucie Cristian Romero strzelił głową po przewyższeniu linii obrońców. Była to 27. asysta Di Marii w reprezentacji Argentyny, która wyprzedziła Diego Maradonę i została drugim najlepszym zawodnikiem w historii Argentyny. Messi jest pierwszy z oszałamiającą liczbą 54 asyst w karierze.

„Prawda jest taka, że ​​bycie tutaj zawsze jest dla mnie powodem do dumy” – Di Maria powiedział reporterom po meczu. „Staram się dać z siebie wszystko na poziomie klubowym, aby tu być”.

Dodawanie Di Marii do swojego dziedzictwa na drodze do Copa America jest poetyckie. Doświadczony pomocnik ogłosił, że odchodzi na emeryturę, a Copa będzie jego ostatnim tańcem w drużynie. W 2021 roku to jedyny gol Di Marii wyniósł Argentynę nad Brazylię w finale Copa America na stadionie Maracanã. Był to pierwszy ważny tytuł kraju od 1993 roku i pierwsza ważna międzynarodowa korona Messiego.

Zespół wykorzystał towarzyski mecz z Salwadorem, aby poprawić pewne błędy w swojej grze i powitał młodszych graczy w drużynie. Po raz pierwszy od czterech miesięcy grupa rywalizowała razem, po pokonaniu Brazylii 1:0 w listopadzie.

Garnacho to jedna z wschodzących gwiazd nowego pokolenia Argentyny (Zdjęcie: Mitchell Leff/Getty Images)

Choć w piątek schodzili na przerwę z prowadzeniem 2:0, wydawało się, że Argentyna spędziła pierwszą połowę na przyzwyczajaniu się do gry bez Messiego. Jego nieobecność była oczywista, gdy Argentyna zaatakowała słabszego przeciwnika, a argentyńscy reporterzy pomrukiwali, mówiąc „falta Messi” lub „Messi zaginął”.

Wchodząc do meczu, w ciągu sześciu lat pod rządami Lionela Scaloniego Messi prowadził Argentynę z 42 golami, za nim plasował się Lautaro Martinez z 21 i Di Maria z dziewięcioma.

W drugiej połowie Argentyna wydawała się bardziej opanowana w ataku, zasypując siatkę Salwadoru nieprzerwanym strumieniem strzałów. Zanim Giovanni Lo Celso strzelił gola w 52. minucie, dając Argentynie trzeciego gola, obrońcy tytułu mistrza świata mieli pełną kontrolę nad meczem.

Argentyna, choć z pewnością silniejsza, miała od czasu do czasu momenty w defensywie, a prosty błąd dał Salwadorowi rzadką okazję do zdobycia bramki. Choć atak ten był krótkotrwały, mógł to być fatalny błąd w obronie Argentyny przeciwko silniejszemu przeciwnikowi.

Ale po to właśnie są takie mecze, zapewniało po meczu kilku zawodników.

Scaloni wykorzystał tę grę, aby dać więcej czasu na grę niektórym wschodzącym gwiazdom zespołu, takim jak 19-latkowie Alejandro Garnacho i Valentín Barco, którzy w piątek zadebiutowali w drużynie seniorów. Zapytany o parę nastolatków pomocnik Rodrigo De Paul powiedział: „To mnie cieszy, ponieważ ostatecznie oni są przyszłością tego zespołu”.

głębiej

GŁĘBIEJ

Valentin Barco z Brighton: genialny i kasowy

To przyszłość, która zbliża się szybko, zwłaszcza że weterani wycofują się z rywalizacji z powodu kontuzji, które stają się coraz częstsze wraz z wiekiem zawodników.

Messi jest centralną postacią kadry seniorów od swojego debiutu w reprezentacji narodowej w 2005 roku.

Chociaż mówi się, że niedawny Puchar Świata w Katarze był jego ostatnim, nie jest jasne, jak długo napastnik pozostanie w kadrze narodowej seniorów po zakończeniu Copa America tego lata.

Argentyna zmierzy się teraz z Kostaryką we wtorek, po czym wróci do Stanów Zjednoczonych na towarzyski mecz z Gwatemalą na stadionie FedEx Field, będący ostatnim zaplanowanym meczem przed Copa.

(Zdjęcie: Mitchell Leff/Getty Images)