Gubernator stanu Osun Ademola Adeleke powołał ośmioosobowy panel, który miał wdrożyć raport i białą księgę komisji, która dokonała przeglądu kontraktów udzielonych przez administrację bezpośredniego byłego gubernatora Adegboyegi Oyetoli.

Panel w ramach swoich mandatów „zapewni ściganie sprawców za pośrednictwem odpowiednich agencji i wdrożenie wszystkich zaleceń instytucjonalnych, aby zapobiec ponownemu występowaniu wypaczeń w udzielaniu zamówień”.

W skład komisji wchodzą komisarz ds. informacji Kolapo Alimi; Prokurator Generalny i Komisarz ds. Sprawiedliwości; Oluwole Jimi-Bada; Komisarz ds. Samorządu Lokalnego i Naczelnictwa, Dosu Babatunde; Komisarz ds. Zdrowia Jola Akintola; stały sekretarz w Ministerstwie Robót i Infrastruktury, pan Bashiru Bello; oraz starszy asystent specjalny w Biurze Opieki Społecznej, szeryf Bello.

Wkrótce po przejęciu sterów rządu Adeleke zarzuciła poprzedniej administracji ogromną korupcję kontraktową. Następnie w drodze zarządzenia powołał komisję ds. przeglądu umowy.

W czwartkowym oświadczeniu rzecznika gubernatora Olawale Rasheeda stwierdzono, że nowy panel ma za zadanie egzekwowanie zaleceń pierwotnej komisji rewizyjnej oraz późniejszej białej księgi zatwierdzonej przez Radę Wykonawczą Stanu.

„Zakres zadań panelu obejmuje egzekwowanie zaleceń zawartych w raporcie komisji i białej księdze, zapewnienie ścigania sprawców za pośrednictwem odpowiednich agencji oraz wdrożenie wszystkich zaleceń instytucjonalnych, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu zakłóceń w udzielaniu zamówień i zarządzaniu nimi.

„Oczekuje się, że komitet natychmiast rozpocznie działalność, wprowadzając w życie każde z zaleceń komitetu zatwierdzonych przez Radę Wykonawczą Stanu”.

Poproszony o reakcję przewodniczący Kongresu Wszystkich Postępowców stanu Osun, Tajudeen Lawal, określił to posunięcie gubernatora jako fortel mający na celu ukrycie jego rzekomego niewłaściwego zarządzania zasobami państwowymi.

Lawal stwierdził, że „zabawne jest to, że administracja, która przyznała kontrakt na budowę drogi/estakady urzędującemu wicemarszałkowi stanowej Izby Zgromadzenia, nie przestrzegając należytej procedury, nagle rozważała powołanie panelu ds. wdrożenia Białej księgi w sprawie przeglądu umowy”. Komisja?”

„Zastanawialiśmy się, dlaczego dopiero dzień po tym, jak nasza partia oskarżyła gubernatora Adeleke o przyznanie kontraktów na drogi stanowe/ wiadukt jego bratu i siostrzeńcowi, on (Adeleke) nagle uznał za wskazane powołanie komisji wdrażającej.

„Adeleke powinna postępować delikatnie, ponieważ mieszkańcy Osun są teraz mądrzejsi i na tyle kompetentni, aby odczytać prawdziwy motyw jego działania, mającego na celu bezpodstawną wiktymizację opozycji za bezczelność skatalogowania serii oszustw, których jego rząd dopuszcza się przeciwko państwu w imię oskarżenia dotychczasowych projektów.”

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here