81-letnia kobieta z Aral Moreira w Brazylii, Daniela Vera, zmarła po operacji usunięcia z brzucha 56-letniego lithopedionu, czyli zwapnionego płodu.

Daniela nieświadomie nosiła płód od najmłodszych lat, a lekarze przez lata odrzucali jej skargi na ból brzucha.

Jak podaje NDTV, w piątek 10 marca Vera odwiedziła lokalny ośrodek zdrowia, gdzie otrzymała leczenie z powodu infekcji dróg moczowych. Następnie została skierowana do innego szpitala, gdzie przeszła badanie 3D.

Badanie wykonano po przeniesieniu jej do szpitala regionalnego Ponta Pora w środkowo-zachodnim stanie Mato Grosso do Sul w związku z uogólnioną infekcją nabytą podczas wcześniejszej wizyty w szpitalu położonym bliżej jej domu w celu leczenia infekcji dróg moczowych.

Badanie ujawniło lithopedion, schorzenie wywodzące się z greckich słów oznaczających „kamień” i „dziecko”, objawiające się zwapnieniem wokół płodu w przypadku ciąży pozamacicznej w jamie brzusznej.

Pomimo posiadania siedmiorga dzieci obecność zwapnionego płodu pozostała niezauważona, dopóki nie ujawniły jej skany.

Po operacji Daniela została przeniesiona na intensywną terapię, gdzie 15 marca zmarła w wyniku powikłań związanych z infekcją.

Przed odkryciem litopedii eksperci medyczni początkowo podejrzewali raka. Ustalili, że Daniela nosiła w swoim ciele zmarły płód od czasu, gdy była w ostatniej ciąży ponad pięćdziesiąt lat temu.

Doktor Patrick Dezir, ordynator oddziału zdrowia szpitala Ponta Pora, powiedział: „Kiedy zajdzie w ciążę, musi ona nastąpić w macicy, ale w niektórych sytuacjach może zajść w ciążę na zewnątrz.

„To dziecko nie miało stanu klinicznego, pacjentka nie odczuwała ostrego bólu ani dużego krwawienia, a ta diagnoza pozostaje niezauważona, a czas zajmie się ciałem obcym, które pozostało w brzuchu kobiety”.

Dziecko Very, Rosely Almedia, powiedziało: „Była stara, a my jesteśmy rdzennymi mieszkańcami, nie lubiła chodzić do lekarza, bała się sprzętu do egzaminów.

Jej córka twierdzi, że Vera skarżyła się na ból brzucha od pierwszej ciąży, gdy była nastolatką.

Rosely dodała: „Powiedziała, że ​​wyglądało na to, że w jej brzuchu poruszało się dziecko i czasami czuła się niedobrze, ale nigdy nie podejrzewaliśmy, że to właśnie to.

W 2013 roku coś podobnego przydarzyło się 82-letniej kobiecie w Kolumbii. Przez 40 lat nosiła w brzuchu kamienne dziecko.

Przez wiele lat ważący cztery funty płód pozostawał w jej brzuchu, dopóki nie przeszła operacji usunięcia go.

Lithopedion występuje bardzo rzadko, występuje jedynie w 0,0054% ciąż.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here