PFAS są potencjalnie szkodliwe dla ludzi, dzikiej przyrody i środowiska. (Reprezentacyjny)

Chociaż spożywanie homarów, krewetek, tuńczyka i innych rodzajów owoców morza może zwiększyć poziom kwasów Omega-3, częstsze ich spożywanie może zwiększyć ryzyko narażenia na grupę przemysłowych chemikaliów zwanych substancjami per- i polifluoroalkilowymi (PFAS). Jak wynika z badania, znanego również jako „wieczne chemikalia”.

Eksperci z Dartmouth College w Wielkiej Brytanii zauważyli, że istnieją wytyczne dotyczące bezpiecznego spożycia owoców morza w odniesieniu do rtęci i innych substancji zanieczyszczających, ale nie w przypadku PFAS. W badaniu podkreślono potrzebę bardziej rygorystycznych wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, które określałyby ilość owoców morza, które ludzie mogą bezpiecznie spożywać.

„Naszym zaleceniem nie jest spożywanie owoców morza – owoce morza są doskonałym źródłem chudego białka i kwasów tłuszczowych omega. Ale są też potencjalnie niedocenianym źródłem narażenia ludzi na PFAS” – powiedziała Megan Romano, autorka korespondencyjna i profesor nadzwyczajny epidemiologii w Geisel School of Medicine w Dartmouth College w Wielkiej Brytanii.

„Zrozumienie tego kompromisu między ryzykiem a korzyściami w przypadku spożycia owoców morza jest ważne dla osób podejmujących decyzje dotyczące diety, zwłaszcza dla bezbronnych grup społecznych, takich jak kobiety w ciąży i dzieci” – stwierdziła Romano.

W badaniu zespół zmierzył poziom 26 odmian PFAS w próbkach najczęściej spożywanych gatunków morskich: dorsza, plamiaka, homara, łososia, przegrzebka, krewetek i tuńczyka.

Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Exposure and Health wykazały, że w krewetkach i homarach występuje najwyższe stężenie – średnie wynoszące odpowiednio 1,74 i 3,30 nanogramów na gram mięsa w przypadku niektórych związków PFAS.

PFAS, które z czasem rozkładają się bardzo powoli i mogą utrzymywać się w środowisku przez tysiące lat, są potencjalnie szkodliwe dla ludzi, dzikiej przyrody i środowiska.

Badania wykazały, że ich narażenie zwiększa ryzyko raka, nieprawidłowości płodu, wysokiego poziomu cholesterolu oraz zaburzeń tarczycy, wątroby i rozrodczości

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here