Bill Haley i His Comets rozświetlili niebo globalnej popkultury nowym, błyskawicznym dźwiękiem, nagrywając „(We’re Gonna) Rock Around the Clock” w Nowym Jorku tego historycznego dnia, 12 kwietnia 1954 roku.

Stała się pierwszym hitem rock and rolla – po obu stronach Atlantyku.

„Rock Around the Clock” latem 1955 roku przez osiem tygodni z rzędu znajdował się na szczycie amerykańskiej listy przebojów magazynu Billboard, a na początku tego samego roku stał się wielkim hitem w Wielkiej Brytanii.

TEGO DNIA W HISTORII, 11 KWIETNIA 1945 ROKU, ŻOŁNIERZE USA WCHODZĄ DO OBÓZ KONCENTRACYJNEGO w Buchenwaldzie, stawiając czoła hitlerowskim horrorom

„Mieliśmy premierę” – Haley powiedziała magazynowi Rolling Stone w 1967 roku.

„Połączyliśmy country i western z rytmem i bluesem i powstał rock. Pierwsze trzy lata były nasze, wszystkie nasze, aż do [Elvis] Przyszedł Presley.”

Bill Haley i jego Comets występują na scenie w 1955 roku w Nowym Jorku. Nagrali „(We’re Gonna) Rock Around the Clock” w Nowym Jorku w 1954 roku. (PoPsie Randolph/archiwum Michaela Ochsa/Getty Images)

„Nie było to pierwsze nagranie „Rock Around the Clock” ani pierwsza rock and rollowa płyta Billa Haleya” – napisał dla Biblioteki Kongresu muzykolog David Deacon-Joyner.

„Było to jednak wydarzenie sejsmiczne, które zapoczątkowało rewolucję rockową”.

„Połączyliśmy country i western z rytmem i bluesem i powstał rock”. — Billa Haleya

12-taktowy bluesowy utwór ze skocznym rytmem basu i porywającą solówką na gitarze, który stał się znakiem rozpoznawczym gatunku, był pierwszą rockową piosenką usłyszaną przez miliony ludzi na całym świecie.

„Rock Around the Clock” został nagrany po namyśle dla Decca Records w Pythian Temple Studios, 135 West 70th St. na Upper West Side na Manhattanie.

Billa Haleya w Londynie

Bill Haley i His Comets odbywają próbę w Dominion Theatre w Londynie, gdzie rozpoczynają swoje brytyjskie tournée. W skład Comets wchodzą akordeonista Johnnie Grande, basista Al Rex i saksofonista Ruddy Pompilli. (Getty Images)

Sesja „nie była zorganizowana w celu nagrania utworu «(We’re Gonna) Rock Around the Clock», ale piosenki zatytułowanej «Trzynaście kobiet (i tylko jeden mężczyzna w mieście)»” – podaje History.com.

„Zrobienie użytecznego ujęcia „Thirteen Women” zajęło grupie prawie całą zaplanowaną sesję… Ponieważ czas uciekał i nie było szans na przedłużenie sesji, Haley i jego Comets nie mogli się doczekać, aby nagrać piosenkę, którą grali żyć przez wiele miesięcy, spotykając się z entuzjastyczną reakcją publiczności.”

POZNAJ AMERYKAŃCA, KTÓRY WYNALAZŁ GITARĘ ELEKTRYCZNĄ I ZAINSPIROWAŁ ROCK’N’ROLL

Piosenka „Rock Around the Clock” została nagrana w zaledwie dwóch ujęciach, które „zostały później zsynchronizowane i zmiksowane na trzeciej taśmie” przez producenta Milta Gablera, napisał Deacon-Joyner.

Jak na tamte czasy była to niezwykła inżynieria.

„Pomyślałem: «WOW, to jest świetne!!!!… Piosenka po prostu wymiata». — Ringo Starr w 2021 r., kiedy po raz pierwszy usłyszał „Rock Around the Clock”.

Powtarzający się tekst tej hałaśliwej piosenki jest odą do całonocnej zabawy — temat ten powtarzany jest przez wiele kolejnych zespołów rockowych — przerywany zgrabnymi zagrywkami sesyjnego gitarzysty Danny’ego Cedrone, który ledwo ćwiczył piosenkę.

Ringo Starra i Joe Walsha

Ringo Starr (po lewej) z The Beatles i Joe Walsh z The Eagles świętują 77. urodziny Starra w Capitol Records Tower 7 lipca 2017 r. w Los Angeles w Kalifornii. Starr nagrał remake przełomowego hitu z 1955 roku „(We’re Gonna) Rock Around the Clock” w 2021 roku z udziałem Walsha na gitarze. (Scott Dudelson/WireImage)

„Certyfikowany zachwyt” – zachwycił się GuitarWorld.com w samouczku dotyczącym klasycznego rockowego riffu z 2018 roku.

Cedrone zapłacono zaledwie 21 dolarów za sesję i zmarł dwa miesiące później po upadku ze schodów, „nigdy nie rozumiejąc wpływu, jaki jego solo będzie miało na muzykę popularną przez kilka następnych dekad” – podało gniazdko.

TEGO DNIA W HISTORII, 10 KWIETNIA 1970 ROKU, PAUL MCCARTNEY POTWIERDZA ROZWIĄZANIE BEATLESÓW W PRASY GLOBALNEJ

„Rock Around the Clock” nie wywarł żadnego wrażenia, gdy został wydany jako strona b „Thirteen Women” i skazano go na artystyczną anonimowość, zanim interweniował los.

„10-letni dzieciak z Los Angeles wrzucił „Trzynaście kobiet” i zakochał się w słynnej obecnie stronie B” – zauważa History.com.

Amerykańskie graffiti

Plakat do komedii George’a Lucasa „American Graffiti” z 1973 roku, w której występują Richard Dreyfuss, Ron Howard i Paul Le Mat. (Obraz plakatu filmowego/Getty Images)

„Ten dzieciak, Peter Ford, był synem aktora Glenna Forda, który miał zagrać w nadchodzącym dramacie o przestępczości dla nastolatków „Blackboard Jungle”.

Film został wydany w marcu 1955 roku, a jego buntowniczym hymnem dla nastolatków było „Rock Around the Clock”.

Ta energetyczna melodia zainspirowała dzieci do spontanicznego tańca w teatrach i „sprawiła, że ​​piosenka stała się światowym przebojem” – napisał o niej Marty Ostrow w imieniu Rock and Roll Hall of Fame.

„To było… wydarzenie sejsmiczne, które zapoczątkowało rockową rewolucję”. — David Deacon-Joyner, muzykolog

Nastolatek z Liverpoolu, Richard Starkey, później znany jako Ringo Starr, znalazł się wśród młodych ludzi po obu stronach Atlantyku zachwyconych filmową piosenką i reakcją, jaką wywołała.

„Zniszczyli kino!!! Po prostu rzucili krzesłami i oszaleli” – powiedział Starr w 2021 roku, po nagraniu i wydaniu własnej wersji „Rock Around the Clock”.

„Pomyślałem: WOW, to jest to Świetnie!!!!’ Pamiętam ten moment jakby to było wczoraj, to było niesamowite. A piosenka po prostu wymiata.”

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Legendarny gitarzysta rockowy Joe Walsh gra charakterystyczne solo w niedawnym remake’u Starra.

Billa Haleya

Bill Haley and His Comets, w którym na kontrabasie gra Al Rappa, występują w programie telewizyjnym „Thank Your Lucky Stars” w Aston Studios we wrześniu 1964 roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Obraz jest częścią kolekcji Davida Redferna Premium. (David Redfern/Redferns)

„Rock Around the Clock” odrodził się w latach 70. XX wieku jako piosenka otwierająca film „American Graffiti” z lat 50. XX wieku oraz oryginalna piosenka przewodnia zainspirowanego nim popularnego hitu telewizyjnego „Happy Days”, który miał swoją premierę w 1974 roku.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Inne płyty mogą pretendować do miana pierwszych” – pisze portal poświęcony historii muzyki Rebeatmag.com, „ale „Rock Around the Clock” po raz pierwszy usłyszały miliony na całym świecie”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here