Stany Zjednoczone rozpoczęły masową inwazję na ojczystą japońską wyspę Okinawę, w tym historycznym dniu 1 kwietnia 1945 r., w wyniku którego po raz pierwszy wylądowało 60 000 żołnierzy i żołnierzy piechoty morskiej.

Bitwa o Okinawę okazała się ostatnim poważnym starciem II wojny światowej i największą bitwą całej wojny na Pacyfiku.

Kamikadze, masowe samobójstwa cywilów, wykorzystywanie dzieci w walce, śmierć najwyższych rangą oficerów i potworne straty po obu stronach określiły trwającą prawie trzy miesiące brutalną potyczkę, która zakończyła się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych 22 czerwca.

W TYM HISTORYCZNYM DNIU, 31 MARCA 1943, „OKLAHOMA!” DEBIUT NA BROADWAYU: „Głęboko odczuwalne”

Jej katastrofalna bitwa wywarła dramatyczny wpływ na kształt przyszłego świata, przekonując prezydenta Trumana, że ​​bomba atomowa przyspieszy koniec wojny i uratuje życie milionów ludzi.

„Chociaż początkowo wspólne lądowanie armii i korpusu piechoty morskiej na Okinawie nie spotkało się z sprzeciwem, dobrze okopani japońscy obrońcy wkrótce stawili zaciekły opór” – czytamy w Narodowym Muzeum II Wojny Światowej.

Amerykańskie statki desantowe przybyły na Okinawę 13 dni po amerykańskiej inwazji, która rozpoczęła się 1 kwietnia 1945 roku. (Grupa History/Universal Images za pośrednictwem Getty Images)

„Zajęcie Okinawy zapewniłoby siłom sojuszniczym bazę lotniczą, z której bombowce mogłyby uderzać w Japonię, oraz zaawansowane miejsce do kotwiczenia dla flot alianckich. Z Okinawy siły amerykańskie mogłyby zwiększyć liczbę ataków powietrznych na Japonię i zablokować ważne szlaki logistyczne, odbierając wyspom macierzystym niezbędne towary”.

Podbój Okinawy, liczącej około 300 000 mieszkańców, okazał się straszliwym wyzwaniem.

„Żołnierze z przerażeniem patrzyli, jak cywile skakali na śmierć z klifów Okinawy, często z dziećmi u boku lub na rękach”.

„Do czasu, gdy 22 czerwca 1945 roku siły amerykańskie zajęły Okinawę, Stany Zjednoczone poniosły ponad 49 000 ofiar, w tym ponad 12 500 zabitych lub zaginionych” – podaje Narodowe Muzeum II Wojny Światowej.

Dodaje, że „Okiwianie biorący udział w walkach bardzo ucierpieli, szacuje się, że zginęło aż 150 000 cywilów” – czyli około połowa populacji wyspy przed inwazją.

Bitwa o Okinawę

Amerykański żołnierz piechoty morskiej z 2. batalionu, 1. piechoty morskiej na Wana Ridge, strzela z pistoletu maszynowego Thompson. Bitwa o Okinawę, maj 1945. (Zdjęcia z grupy History/Universal Images za pośrednictwem Getty Images)

Amerykańscy planiści wojenni byli zszokowani fanatycznymi samobójstwami zarówno cywilów na wyspie, jak i pilotów kamikaze atakujących amerykańskie okręty wojenne wspierające inwazję.

D-DAY 78 LAT PÓŹNIEJ: JAK POTĘŻNA MODLITWA FDR ZJEDNOCZYŁA AMERYKANÓW

Wielu żołnierzy patrzyło z przerażeniem, jak cywile skakali na śmierć z klifów Okinawy, często z dziećmi u boku lub na rękach, zamiast stawić czoła żołnierzom amerykańskim.

Jeden obszar Okinawy jest nadal znany jako Klif Samobójców.

US Marine i cywile na Okinawie

Okinawa, Japonia: Jedenastu cywilów z Okinawy, którzy skulili się w jaskini na zboczu wzgórza, zostało uratowanych, gdy przechodzący patrol piechoty morskiej usłyszał płacz dziecka. Po zapewnieniu, że nie stanie im się nic złego, wyszli ze swojej kryjówki; tutaj skórzany kołnierz pomaga matce i dziecku. (Oficjalne zdjęcie korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Getty Images)

„Wielu cywilów, często całe rodziny, zamiast poddać się Amerykanom, popełniło samobójstwo, według niektórych relacji na rozkaz fanatycznych japońskich żołnierzy” – donosi Reuters w artykule z okazji rocznicy bitwy o Okinawę z 2007 roku.

„Powiedziano nam, że jeśli kobiety zostaną wzięte do niewoli, zostaniemy zgwałcone i że nie powinniśmy pozwolić się schwytać” – powiedziała serwisowi informacyjnemu jedna z ocalałych.

„Wielu cywilów, często całe rodziny, zamiast się poddać, popełniło samobójstwo”.

„Czterech z nas próbowało popełnić samobójstwo jednym granatem ręcznym, ale nie wyszło”.

Japonia przeprowadziła swój pierwszy atak kamikadze w 1944 roku w bitwie w zatoce Leyte. Jednak przerażający atak samobójczy osiągnął swój najwyższy poziom na Okinawie.

TEGO DNIA W HISTORII, 25 PAŹDZIERNIKA 1944 ROKU, PIERWSI PILOTY SAMOBÓJCY KAMIKAZE ATAKUJĄ NASZĄ Marynarkę Wojenną PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

Według Muzeum Narodowego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Japończycy przeprowadzili 1900 ataków kamikaze podczas kampanii na Okinawie.

Marine na Okinawie

Piechota morska Stanów Zjednoczonych szarżuje naprzód wśród japońskiego ostrzału maszynowego na Okinawie. Marines i piechota 10. Armii Stanów Zjednoczonych kontrolowali trzy czwarte Okinawy trzy tygodnie po wylądowaniu na wyspie. (Zdjęcie: © CORBIS/Corbis poprzez Getty Images)

Uderzyli w 149 amerykańskich statków, pozostawiając prawie 10 000 Amerykanów zabitych, rannych lub zaginionych.

Intensywna bitwa pochłonęła życie najwyższych rangą żołnierzy po obu stronach konfliktu.

„To była jedyna bitwa w wojnie na Pacyfiku [in which] obaj dowódcy generałowie zginęli” – napisał Michael A. Eyre dla Texas A&M University Corpus Christi.

„Japoński dowódca, generał Ushijima, dopuścił się harikari, a jego amerykański odpowiednik, generał porucznik Buckner, zginął w wyniku ostrzału moździerzowego. Buckner był najwyższym rangą oficerem amerykańskim, który zginął podczas II wojny światowej. To pokazuje znaczenie i zaciekłość walki o Okinawę.”

Atak Kamikadze na Okinawie

USS Bunker Hill zostaje trafiony przez dwóch pilotów kamikadze podczas bitwy o Okinawę w Japonii w 1945 roku. (Archiwum historii powszechnej/Grupa Universal Images za pośrednictwem Getty Images)

Być może najsłynniejszą osobą zamordowaną na Okinawie był znany amerykański korespondent wojenny Ernie Pyle, który opisywał wojnę w Europie i Azji i zdobył uznanie amerykańskich żołnierzy dzięki swoim reportażom z pierwszej linii frontu.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

44-letni mieszkaniec Indiany zginął na miejscu, gdy 18 kwietnia został postrzelony w głowę ogniem z karabinu maszynowego wroga.

„Żołnierze zbudowali trumnę dla swojego przyjaciela i pochowali go wraz z innymi zabitymi na Ie Shima” – podaje Towarzystwo Historyczne stanu Indiana.

„Około 200 mężczyzn wszystkich stopni i reprezentujących wszystkie części sił zbrojnych wzięło udział w nabożeństwie pogrzebowym odprawionym 20 kwietnia, które trwało około 10 minut”.

Grób Pyle’a na Okinawie.

Słynny korespondent II wojny światowej Ernie Pyle zginął na Okinawie 18 kwietnia 1945 roku. Dwa dni później żołnierze amerykańscy odprawili nabożeństwo na jego cześć. (Getty Images)

Skutki bitwy o Okinawę są nadal odczuwalne.

„Straty na Okinawie przekonały amerykańskich planistów wojennych, że jakakolwiek inwazja na Japonię pociągnęłaby za sobą niedopuszczalne straty w ludziach” – pisze Imperial War Museum w Londynie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Ich szacunki, w najgorszym przypadku aż na 1 milion amerykańskich żołnierzy, były kluczowym czynnikiem decyzji prezydenta Trumana o użyciu bomby atomowej”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here