Jeśli marzysz o oderwaniu się od stresu, możesz wyobrazić sobie spokojny tydzień wakacji lub długi weekend. Ale niektórzy ludzie wybierają coś większego, szukając sposobów na dłuższe lub bardziej urozmaicone chwile z dala od rutyny.

Mini urlopy. Lata przerwy dla dorosłych. Albo po prostu miesiące przerwy. Dłuższe przerwy obejmują odejście z pracy, wzięcie urlopu lub po prostu pracę zdalną w nowym miejscu, aby doświadczyć innego stylu życia. Chodzi o wyjście z oczekiwanego stanu i naładowanie baterii.

Nie jest to oczywiście całkowicie nowe, ale zmiany w życiu zawodowym spowodowane pandemią sprawiły, że więcej osób zaczęło wątpić, czy naprawdę chcą pracować tak, jak dotychczas.

SZCZEGÓŁY EKSPERTA MEDYCZNEGO, JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ WYPALENIE W PRACY: „TO JEST EPIDEMIA”

Barry Kluczyk, specjalista ds. public relations mieszkający na przedmieściach Detroit, od dawna chciał spędzać więcej czasu w Seattle. Ale dopiero, gdy pandemia zmusiła go do pracy w pełni zdalnej, poczuł, że może spędzić tam miesiąc wraz z żoną i córką.

„Szkoda, że ​​nie mogliśmy zrobić tego wcześniej” – powiedział.

Kluczykom tak się to spodobało, że w 2022 roku poszli w przeciwnym kierunku na kolejny mini urlop naukowy w Portland w stanie Maine.

Barry Kluczyk (po lewej) pozuje z rodziną, Mary Kluczyk (w środku) i Carrie Kluczyk (po prawej) na szlaku pieszym w Narodowym Rezerwacie Przyrody Dungeness niedaleko Sequim w stanie Waszyngton w 2021 r. podczas mini urlopu naukowego w Seattle. (Barry Kluczyk via AP)

UNIKANIE WYPALENIA

Coraz więcej firm oferuje przerwy jako tani sposób na zaradzenie wyczerpaniu pracowników, powiedziała Kira Schrabram, adiunkt zarządzania i organizacji na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Należy do liderek projektu Sabbatical Project, którego celem jest stworzenie „bardziej humanitarnego stosunku do pracy” poprzez zachęcanie do dłuższych urlopów.

„Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że wypalenie zawodowe jest problemem” – stwierdziła.

Amerykańskie podejście do brania czasu wolnego bardzo różni się od europejskiego, które zwykle przywiązuje większą wagę do urlopu i odpoczynku, powiedział Niemiec Schrabram.

POMIĘDZY PRACAMI

Roshida Dowe wykorzystała czas, który nagle otrzymała, gdy została zwolniona. Chciała odpocząć, zanim zacznie szukać kolejnego stanowiska, i była zaskoczona, jak wiele osób pytało ją, jak może znaleźć czas na podróże. Postanowiła więc poświęcić swój czas pracy jako trenerka po przerwie w karierze.

Dowe nawiązał współpracę ze Stephanie Perry, aby uruchomić ExodUS Summit, wirtualną konferencję i społeczność dla czarnych kobiet „zainteresowanych opracowaniem planu wolności lokalizacji, wolności finansowej i/lub wolności czasowej”. Zapraszają ekspertów, aby rozmawiali o praktycznych kwestiach związanych z dłuższymi podróżami, takimi jak finanse, bezpieczeństwo i opieka zdrowotna, a także o tematach bardziej filozoficznych, takich jak wartość odpoczynku i uwalnianie się od traum międzypokoleniowych.

„Kiedy prowadzę coaching dla kobiet, które chcą wziąć urlop naukowy, najważniejsze, czego szukają, to pozwolenie” – powiedziała Dowe, która przeprowadziła się do Mexico City w ramach swojego nowego odkrycia.

Powiedziała, że ​​prezentowanie kobiet odbywających dłuższe podróże ma wielką moc, ponieważ „wiele z nas nie jest otwartych na możliwości, których wcześniej nie pokazano”.

Perry sama tego doświadczyła, kiedy w 2014 roku wybrała się na wakacje do Brazylii i spotkała w jej hostelu ludzi, którzy podróżowali miesiącami, a nie dniami.

„Myślałem, że z całą pewnością wszyscy ludzie, którzy podróżują długoterminowo, to dzieci z funduszy powierniczych” – powiedział Perry. Szukała informacji o budżetowych podróżach i znalazła ludzi, którzy zarabiają na tym 40 dolarów dziennie.

DOLARY I CENTY

Koszty są częstą przeszkodą dla osób rozważających przerwę. Istnieją kreatywne sposoby, aby temu zaradzić, powiedział Perry.

„Dzięki prowadzeniu domu mogę bardzo mało pracować i dużo podróżować” – powiedziała. Prowadzi zajęcia online dla podróżnych zainteresowanych pracą jako opiekunka domowa.

Alternatywnie strony internetowe takie jak HomeExchange, Homelink i Holiday Swap łączą podróżnych, którzy chcą zamienić się domami.

Ashley Graham zrobiła sobie przerwę w pracy w organizacji non-profit w Waszyngtonie i zaplanowała podróż po południu. Po drodze odwiedzała przyjaciół, którzy mogli zapewnić jej darmowe miejsce na nocleg.

„To był świetny sposób na nawiązanie kontaktu z moim poprzednim życiem” – powiedziała Graham, która później przeniosła się do Nowego Orleanu po tym, jak podczas urlopu naukowego pokochała to miasto.

JEDEN CZAS CZY SPOSÓB NA ŻYCIE

Eric Rewitzer i Annie Galvin zatrudnili dwóch pracowników do zarządzania galerią sztuki 3 Fish Studios w San Francisco, aby spędzili lato we Francji i Irlandii.

„To było przerażające” – powiedział Rewitzer, który określił siebie jako pracoholika i maniaka kontroli. „To było ogromne ćwiczenie zaufania”.

Kiedy wrócili do San Francisco, Rewitzer inaczej spojrzał na swoje rodzinne miasto. Czuł, że jego życie straciło równowagę, było za dużo pracy, a za mało czasu na łonie natury.

Ta zmiana perspektywy skłoniła parę do zakupu domu weekendowego w górach Sierra Nevada. Kiedy w czasie pandemii zamknęli galerię, stał się ich domem na pełen etat. Teraz rozważają ponowne wynajęcie studia w San Francisco.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Wszystko sprowadza się do tego samego poziomu chęci podejmowania ryzyka” – powiedział Rewitzer.

Dla Gregory’ego Du Boisa jedna przerwa od studiów, aby zostać narciarzem w Vail w Kolorado, skierowała go na ścieżkę krótkich urlopów naukowych przez całą karierę w branży IT. Za każdym razem, gdy podejmował nową pracę, negocjował dłuższy urlop, wyjaśniając swoim menedżerom, że aby osiągać najlepsze wyniki, potrzebuje przerw na regenerację sił.

„To taki sposób życia, że ​​prawie nie myślę o nim jako o urlopie naukowym” – powiedział Du Bois, obecnie na emeryturze z branży technologicznej i pracujący jako life coach z siedzibą w Sedonie w Arizonie. „Dla mnie to duchowa regeneracja”.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here