LOS ANGELES – W dniu, w którym jego wieloletni tłumacz ustny i de facto menadżer stanął przed amerykańskim sądem rejonowym, Shohei Ohtani rzucił.

Ohtani, który dochodzi do siebie po drugiej poważnej operacji łokcia, bez problemu ukończył ósmą sesję swojego rozwoju w rzucaniu i pobiegł truchtem. Gdy Sportowiec podszedł do niego, oświadczył po angielsku, że wybiera się na spotkanie pałkarza. W końcu odbijał jako drugi w składzie Los Angeles Dodgers na piątkowy mecz z San Diego Padres, gdzie w swoim pierwszym uderzeniu zaliczył rekordowy home run. To był kolejny dzień na boisku.

Kilka godzin wcześniej Ippei Mizuhara poddał się władzom i został zwolniony za kaucją w wysokości 25 000 dolarów, oskarżony o oszustwo bankowe w związku z rzekomą kradzieżą 16 milionów dolarów od Ohtaniego w celu spłacenia jego długów z zakładów sportowych. Było to pierwsze publiczne wystąpienie Mizuhary od czasu zwolnienia go przez Dodgersów 20 marca i zamknięcie tego rozdziału historii związanej z największą gwiazdą sportu.

Ohtani został uznany za ofiarę w sprawie federalnej, potwierdzając twierdzenia zawarte w oświadczeniu dla reporterów z 25 marca, że ​​nie miał żadnej wiedzy o działalności hazardowej Mizuhary, a tym bardziej o przelewach bankowych dokonywanych z jego konta do rzekomego nielegalnego bukmachera. Oświadczenie opublikowane w czwartek najwyraźniej oczyściło Ohtaniego z wszelkich potencjalnych powiązań, a śledczy przejrzeli wyciągi bankowe i tysiące rozmów między Ohtanim i Mizuharą i nie znaleźli żadnych dowodów na to, że Ohtani uzyskał dostęp do konta ani na rozmowę o hazardzie.

Poza oświadczeniem, które w piątek wydał dla „Los Angeles Times”, w którym stwierdził, że jest „wdzięczny” Departamentowi Sprawiedliwości za jego pracę w dochodzeniu, Ohtani nie odniósł się do tej sprawy publicznie od czasu przeczytania tego oświadczenia. Przedstawiciele public relations Dodgers powiedzieli w piątek, że Ohtani nie będzie przemawiał przed meczem, aby odnieść się do rozwoju sytuacji. Rzecznik Ohtani nie miał dodatkowych komentarzy, gdy został o to poproszony Sportowiec w piątek.

Przeciwnie, osoby w organizacji zachwycały się tym, jak Ohtani radził sobie przez te tygodnie, odkąd jego świat wywrócił się do góry nogami. W piątek Ohtani rozpoczął karierę w Dodgersach z wynikiem 21 na 63 (0,333) od trzech home runów, wchodząc w rytm nawet z odrobiną lekkości napędzanej kijem do krykieta.

Przemawiając w poniedziałek w Minneapolis za pośrednictwem nowego tłumacza Willa Iretona, Ohtani bagatelizował psychiczne skutki skandalu.


W piątek Ippei Mizuhara stanął przed amerykańskim sądem rejonowym w Los Angeles. (Bill Robles / Associated Press)

„Bez względu na to, co dzieje się poza boiskiem, moje umiejętności gry w baseball nie zmieniły się” – powiedział wtedy Ohtani. „Moim zadaniem jest upewnienie się, że gram najlepiej, jak potrafię”.

Nie było to zaskoczeniem dla tych, którzy obserwowali, jak Ohtani radzi sobie z masą uwagi mediów, która otaczała go od lat i nasiliła się dopiero po tym, jak zeszłej zimy podpisał kontrakt z Dodgersami jako wolny agent.

„Poradził sobie z tym śpiewająco” – powiedział menadżer Dodgers Dave Roberts o Ohtanim, który uśmiechał się przed meczem, gdy zakończył sesję rzucania wraz z członkami sztabu szkoleniowego i Iretonem.

Czy teraz spadł ciężar z ramion Ohtaniego?

„Szczerze mówiąc, niezupełnie” – powiedział Roberts. „Myślę, że ma bardzo dobrą – nie chcę powiedzieć pokerową twarz – ale jest bardzo stoicki. Po prostu nie znasz jego emocji. Po prostu przychodzi codziennie taki sam. Nigdy nie wiadomo, czy wszystko jest dobrze, czy źle, takie rzeczy zaprzątają mu głowę. On jest po prostu profesjonalistą. On chce po prostu grać w baseball.”

Roberts powiedział, że nie przejrzał 37-stronicowej skargi federalnej opublikowanej w czwartek, zawierającej zarzuty wobec Mizuhary, ani nie zainteresowała go relacja, w jaki sposób były tłumacz wpłacił ponad 40 milionów dolarów rzekomemu nielegalnemu bukmacherowi. Powtórzył, że ta historia nie oderwała się od jego klubu, który rozpoczął sezon z bilansem 10-5 po tym, jak przez całą zimę dominował w wiadomościach. Ohtani nie odezwał się też do klubu po tym, jak Mizuhara – pracownik klubu zaledwie przez kilka miesięcy – został oskarżony w czwartek.

„Ostatecznie podjęto decyzję” – powiedział Roberts. „(Ohtani) został uniewinniony, w co wszyscy wierzymy. I tak jak powiedziałem, jestem po prostu szczęśliwy, że to już za nami.

Ohtani bagatelizował przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Obowiązki Mizuhary jako tłumacza wykraczały daleko poza mówienie w danym języku. Służył jako kierowca Ohtaniego, dostarczał mu posiłki, zajmował się codziennymi interakcjami i, jak wynika z oświadczenia pod przysięgą, miał znacznie większy wpływ, niż nawet Ohtani twierdził, że wiedział. Znali się od 2013 roku i byli nierozłączni, odkąd Mizuhara zaproponował, że będzie tłumaczem Ohtaniego, kiedy ten przeniósł się do Major League Baseball przed sezonem 2018; Ohtani również osobno zatrudnił Mizuharę, aby zajął się wszystkim innym. W ciągu kilku tygodni od zwolnienia Mizuhary Roberts nazywał usuniętego tłumacza ustnego „buforem”, który został usunięty, co w piątek zwiększyło skuteczność tego języka.

„Myślę, że kiedy usunięto Mizuharę – użyłem terminu „bufor” – pomyślałem, że Shohei będzie znacznie bardziej dostępny dla wszystkich” – powiedział Roberts. „Myślałem, że to samo go uwolniło”.

Wypełnianie luk nie wydawało się dużym wysiłkiem.

„Od tego czasu minęło zaledwie kilka tygodni i nie wydaje mi się, żebym robił cokolwiek poza byciem w hotelu i w domu” – powiedział Ohtani w poniedziałek. „Jestem po prostu bardzo wdzięczny, wdzięczny, że zespół i personel wspierali mnie przez cały proces”.

(Górne zdjęcie Shohei Ohtaniego rozgrzewającego się przed piątkowym meczem z Padres: Jayne Kamin-Oncea / Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here