W czwartek porozumienie zostało podpisane między prezydentami Ukrainy i Łotwy.

Ukraina i Łotwa podpisały 10-letnią umowę, na mocy której Ryga zapewni Kijówowi pomoc obronną w wysokości 0,25 procent produktu krajowego brutto (PKB). W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał porozumienie o bezpieczeństwie. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy podano, że w ramach umowy Łotwa zapewni Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości około 112 mln euro (120 mln dolarów). Transakcja pomoże Ukrainie w odbudowie i odbudowie, ochronie infrastruktury krytycznej i rozminowywaniu.

„Łotwa zobowiązała się również na 10 lat do udzielenia Ukrainie pomocy w zakresie cyberobrony, rozminowywania i technologii bezzałogowych, a także wsparcia przystąpienia Ukrainy do UE i NATO” – powiedział Zełenski w programie X.

Zobowiązanie do przekazania Ukrainie 0,25 proc. jej PKB będzie kontynuowane przez trzy lata – od 2024 do 2026 – zgodnie z Łotwą. Kwota ta zostanie wykorzystana na szkolenia wojskowe oraz dostawy sprzętu i broni na lądzie, w powietrzu, na morzu i w obszarach cyberelektromagnetycznych.

Obydwa kraje „świadome są niezbywalnego prawa państw do samoobrony indywidualnej i zbiorowej i uznają za nielegalne wszelkie próby zmiany granic przy użyciu siły. Uczestnicy postrzegają bezpieczeństwo Ukrainy jako integralną część bezpieczeństwa euroatlantyckiego i globalnego” , głosi tekst umowy.

Ukraina ma dwustronne traktaty o bezpieczeństwie z dziewięcioma krajami: Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, a obecnie Łotwą.

Podpisano najnowsze porozumienie w sprawie wdrożenia Wspólnej Deklaracji Poparcia dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję w lutym 2022 roku. Łącznie przystąpiły do ​​niej 32 państwa, jak podaje prezydencka strona internetowa.

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here