Gdy pogoda się ociepla, pokaz świetlny pod koniec kwietnia, czyli rój meteorów Lyrid, dla wielu osób jest okazją do odkurzenia koców do obserwacji gwiazd (nie wspominając o pojemnikach z ulubionymi gorącymi napojami) i powrotu do patrzenia w nocne niebo w 2024 roku. Ponowna fascynacja sferami niebieskimi, wywołana całkowitym zaćmieniem słońca na początku tego miesiąca, prawdopodobnie również zwiększa zainteresowanie Lirydami.

Ale prawie pełnia księżyca ma inne plany. Jego jasność będzie mniejsza niż optymalna. Nie musi to jednak całkowicie rujnować okazji do spojrzenia w górę.

ZOBACZ TEŻ:

Najlepsze teleskopy do obserwacji gwiazd i zaćmień Słońca w 2024 roku

Kiedy oglądać Lyrids w 2024 roku

Albo połóż się bardzo późno w nocy 21 kwietnia, albo obudź się przed świtem 22 kwietnia, ponieważ szczyt aktywności spodziewany jest o 5:23 czasu wschodniego. Właśnie w tym momencie największej aktywności powinieneś skierować swój wysiłek, ponieważ Lirydy pojawiają się szybko i wściekle w skompresowanym oknie czasowym — czasami z szybkością 100 obserwacji meteorów na godzinę. Tak naprawdę nie uzyskasz takiej elastyczności, jaką uzyskasz przy dłuższym pokazie, takim jak Perseidy, które utrzymują się tygodniami. Plusem jest to, że skupiona intensywność Lirydów może obejmować kule ognia, według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

Jak zobaczyć Lirydy, gdy księżyc jest jasny?

Jasny, rosnący, garbaty księżyc przed pełnią, która nadejdzie 23 kwietnia, niewątpliwie zwiększy Twój poziom trudności w dostrzeganiu meteorów. Nie oznacza to, że nie będzie można zobaczyć prysznica, ale oznacza to, że dodatkowy wysiłek zostanie nagrodzony. Na przykład uzyskanie ładnego widoku na deszcz meteorów zwykle wymaga zminimalizowania zanieczyszczenia światłem poprzez oddalenie około czterdziestu mil od najbliższego miasta. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w tych księżycowych warunkach.

Księżyc będzie więc szaleństwem i nie zawsze można wybrać się na łono natury, ale pomyśl o tym w ten sposób: przy idealnej widoczności zazwyczaj można zobaczyć od czterech do ośmiu meteorów na godzinę, nawet jeśli nie ma roju meteorów. Oznacza to, że podczas Lirydów, nawet jeśli przez godzinę po prostu będziesz obserwować niebo z przedmieść i dostrzeżesz dziesięć meteorów, ogólnie rzecz biorąc, będziesz miał całkiem niezły pokaz.

Zmienna prędkość światła

Aha, no i noktowizor będzie działał lepiej, jeśli nie przyzwyczaisz oczu do świecącego ekranu, więc trzymaj telefon w kieszeni.

Czym w ogóle są Lirydy?

Większość rojów meteorów zawdzięcza swoje istnienie szczątkom pozostawionym przez komety krążące wokół naszego Słońca, a Lirydy nie są wyjątkiem. To smuga pyłu pozostawiona przez kometę Thatcher, która ostatni raz pojawiła się w 1861 r. (i pojawi się dopiero w 2278 r.). Kiedy co roku nasza orbita przenosi nas przez ten szlak, efektem jest pokaz pirotechniczny, podczas którego kawałki wielkości ziarenka ryżu spalają się w naszej atmosferze.

Meteory przelatują po całym niebie, ale jeśli masz problemy z dostrzeżeniem akcji, pomocne może być szukanie meteorytów punkt promienisty, miejsce na niebie, w którym można zobaczyć świecące meteoryty. Zwykle mapujemy punkty promieniowania wraz z nakładającymi się na nie gwiazdami lub konstelacjami, co może stworzyć fałszywe wrażenie, że meteory pochodzą z odległości wielu lat świetlnych, podczas gdy w rzeczywistości zderzają się z naszą planetą. W Ameryce Północnej promienny punkt Lirydów pokrywa się mniej więcej z gwiazdą Wega w konstelacji Lutni, która wzejdzie tuż przed północą i osiągnie maksimum tuż przed świtem.

Zabierz więc ze sobą cierpliwość, gorące napoje, a jeśli poczujesz się całkowicie zagubiony, aplikacja do obserwacji gwiazd skieruje Twoją uwagę na promienny punkt. Ale biorąc pod uwagę jasność księżyca, problemem może nie być twoje wyczucie kierunku. To może nie być twój rok na zobaczenie Lyridów.Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here