Fale upałów, którym towarzyszy wzrost poziomu morza, częściej występują w tropikach: badanie

Badanie ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia rozwoju wydarzeń CHWESL (reprezentacyjne)

Nowe Delhi:

Z nowych badań wynika, że ​​w obszarach przybrzeżnych na całym świecie fale upałów, którym w krótkim okresie towarzyszy skrajny wzrost poziomu morza, znacznie wzrosły w latach 1998–2017, przy czym w tropikach odnotowano „wyraźny wzrost”.

Naukowcy postawili hipotezę, że gorące i wilgotne warunki w tropikach mogą być powiązane ze zwiększoną częstością występowania takich zjawisk jak „jednoczesna fala upałów i ekstremalny poziom morza”, czyli CHWESL, ponieważ w tych regionach również występuje większe ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, postawili hipotezę badacze.

Stwierdzili, że prawdopodobieństwo takich zdarzeń mogłoby być nawet pięciokrotnie większe do 2049 r., gdyby globalna emisja gazów cieplarnianych utrzymywała się na obecnym poziomie.

Ludzie żyjący na nisko położonych wyspach tropikalnych, takich jak te na Karaibach, Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej, są „znacznie bardziej narażeni” na szkody w wyniku wydarzeń CHWESL ze względu na niższe dochody i brak strategii adaptacyjnych w tych rozwijających się regionach, autorzy podają w swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Communications Earth and Environment”.

Kraje te wnoszą także znaczący wkład w globalną populację, z której szacuje się, że 40 procent (3 miliardy) żyje w tych regionach, które są „gorącymi punktami” wydarzeń CHWESL, twierdzą autorzy z Politechniki w Hongkongu w Chinach.

Autorzy twierdzą, że może to jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko narażenia i pogorszyć podatność społeczności żyjących w tych regionach na zdarzenia CHWESL.

Ustalenia wykazały, że w ciągu ostatnich 20 lat na prawie 40 procentach obszarów przybrzeżnych na całym świecie doszło do większej liczby zdarzeń związanych z CHEWSL, a każde z nich trwało średnio ponad 3,5 dnia.

Autorzy odkryli również, że jeśli obecne trendy w emisji gazów cieplarnianych nie ulegną osłabieniu, prawdopodobieństwo wystąpienia takich zdarzeń CHWESL w latach 2025–2049 może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Autorzy twierdzą, że w tym samym okresie na obszarach przybrzeżnych na całym świecie panowały warunki CHWESL przez około 38 dni w roku, co stanowi wzrost o 31 dni w porównaniu z okresem historycznym 1989–2013.

Badanie ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia rozwoju wydarzeń CHWESL wzdłuż wybrzeży na całym świecie, a odkrycia sugerują „pilną potrzebę” opracowania strategii adaptacyjnych do wydarzeń CHWESL w tropikach – stwierdzili.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here