W języku angielskim powszechnie używane są wyrażenia o głębszym znaczeniu lub fascynujące historie pochodzenia – od „szczekania na niewłaściwe drzewo” po „nie płacz nad rozlanym mlekiem”.

Popularne powiedzenia są często metaforycznym odniesieniem do prawdziwego znaczenia – ale skąd się wzięły?

A kto wymyślił niektóre wyrażenia i powiedzenia, których często używamy dzisiaj?

BADANIE WSKAZUJE NAJBARDZIEJ Irytujące zwroty, jakich ludzie używają w miejscu pracy

Dowiedz się więcej o pochodzeniu kilku konkretnych powiedzeń, o których warto wiedzieć więcej i je zrozumieć.

Oto trzy.

Ludzie często używają popularnych zwrotów, które mają znaczenie metaforyczne. (iStock)

3 popularne powiedzenia i historie o ich pochodzeniu

1. „Ugryź kulę”

Wyrażenie „ugryź kulę” zwykle opisuje moment, w którym ktoś mógł obawiać się podjęcia decyzji, ale ostatecznie decyduje się na nią.

WEDŁUG NOWEGO BADANIA TO NAJBARDZIEJ Irytujące słowa slangowe, jakich używają Amerykanie

Można na przykład „ugryźć kulę” podczas dokonywania drogiego zakupu, takiego jak dom, samochód lub inny przedmiot o dużej wartości.

„Ugryź kulę” można również zastosować, gdy wydarzy się nieoczekiwane i ktoś musi podjąć trudną decyzję lub działanie.

Ludzie mówią

Jednym z najczęstszych zwrotów jest „ugryź kulę”, często używany, gdy ludzie muszą podjąć decyzję, której szczególnie nie chcą podejmować. (iStock)

Chociaż pochodzenie tego wyrażenia uważa się za niepotwierdzone, wiele źródeł twierdzi, że pochodzi ono z rzeczywistych momentów wojny, kiedy ludzie gryźli kulę między zębami, aby uśmierzyć ból podczas zabiegów medycznych wykonywanych w warunkach nagłych bez odpowiedniego znieczulenia, jak opisano w dokumencie z 1796 r. książka Francisa Grose’a „Klasyczny słownik języka wulgarnego”.

„W niektórych pułkach, wśród grenadierów, punktem honoru jest to, aby nigdy nie krzyczeć ani nie stać się słowikami, gdy podlegają dyscyplinie kota o dziewięciu ogonach; aby tego uniknąć, przeżuwają kulę” – napisał ten autor.

SŁYNNE CYTATY QUIZ! CZY Zgadniesz, kto WYSTĄPIŁ TE PAMIĘTNE OŚWIADCZENIA?

Inne źródła podają, że w dawnych czasach ludzie poddawani karom „gryzli kule”, próbując oderwać myśli od agonii i upokorzenia.

Jego pierwsze pojawienie się jako idiomu w piśmie miało miejsce w 1891 roku w książce Rudyarda Kiplinga „Światło, które zawiodło”.

Kipling napisał: „Spokojnie, Dickie, spokojnie!” – odezwał się głęboki głos w jego uchu, a uścisk wzmocnił się. „Wgryź się w kulę, stary, i nie pozwól, żeby myśleli, że się boisz”.

2. „Jak statki przepływające nocą”

To popularne wyrażenie ma bardziej znaną historię, ponieważ pochodzi z wiersza Henry’ego Wadswortha Longfellowa.

Rodzice opiekujący się dzieckiem

Określenia „statki przepływające nocą” można użyć do opisania młodych rodziców, którzy opiekują się noworodkiem na zmianę i rzadko się widują ani nie wchodzą w żadne interakcje poza tym. (iStock)

To powiedzenie jest powszechnie używane do opisania dwojga ludzi, którzy mogą znajdować się blisko siebie fizycznie, ale z różnych powodów nie komunikują się ani nie wchodzą w interakcje.

Na przykład często zdarza się, że opiekując się noworodkiem pary mogą czuć się jak „statki przepływające nocą”, ponieważ para może pracować na zmiany, aby zapewnić każdemu z nich wystarczającą ilość snu w tak wymagającym czasie.

„Statki przepływające nocą i rozmawiające ze sobą w przelocie. / Tylko pokazany sygnał i odległy głos w ciemności”.

Lub porównanie może opisywać bliskich przyjaciół, z których każdy jest tak zajęty swoimi obowiązkami, że ledwo udaje im się zatrzymać i przywitać, mimo że mieszkają w tym samym mieście lub okolicy – ​​wtedy mogą się nie widzieć przez długi czas.

Według Dictionary Online „The Theolog’s Tale” to wiersz Longfellowa, któremu przypisuje się to metaforyczne zdanie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Część wiersza brzmi: „Statki, które przepływają nocą i rozmawiają ze sobą w przelocie / Tylko pokazany sygnał i odległy głos w ciemności”.

3. „Złam nogę”

To znane zdanie jest często używane, gdy życzymy komuś powodzenia w ważnym momencie życia.

Prawdopodobnie najczęstszym momentem użycia słowa „złamać nogę” jest życzyenie aktorowi, piosenkarzowi, muzykowi lub mówcy wszystkiego najlepszego przed występem lub wydarzeniem.

Dziewczyna krzyżuje palce

„Złam nogę” jest często używane, gdy życzymy ludziom powodzenia. (iStock)

Jedna z najpowszechniejszych i najbardziej uznawanych teorii na temat pochodzenia tego wyrażenia pochodzi z początków teatru.

Kalifornijska wytwórnia Transcendence Theatre Company odnotowuje: „To tutaj aktorzy ustawiali się w kolejce do występów”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Na swojej stronie internetowej dodaje: „Gdyby aktorzy nie występowali, musieli pozostać poza «linią nóg», co oznaczało również, że nie otrzymywaliby wynagrodzenia”.

A „jeśli miałbyś powiedzieć aktorowi, żeby «złamał nogę», życzyłbyś mu możliwości wystąpienia i zarobienia pieniędzy”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews/lifestyle

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here