Czekoladowe króliczki wielkanocne są słodkim przykładem europejskiej tradycji na nowo wymyślonej przez amerykańską pomysłowość i kapitalistyczną kreatywność.

To zasługa Roberta Lincolna Stroheckera, Amerykanina niemieckiego pochodzenia pierwszego pokolenia, znanego w tradycji cukierniczej jako „Ojciec Czekoladowego Zajączka Wielkanocnego”.

Źródłem legendy Stroheckera był masywny, wysoki na 5 stóp (a może nawet wyższy) królik z solidnej czekolady, którego wystawił przed sklepami detalicznymi w Pensylwanii w 1890 roku, aby spopularyzować mniejsze wersje swoich nowych wielkanocnych słodyczy zrodzonych z Niemiecka tradycja.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oznacza, że ​​wszyscy jesteśmy na „drodze do Emaus” – mówi pastor z Teksasu

Strohecker, którego drugie imię brzmiało Lincoln, urodził się w Harrisburgu w Pensylwanii w styczniu 1864 roku. Prezydent Abraham Lincoln wygłosił przemówienie w Gettysburgu, miejscu bitwy oddalonym zaledwie o 55 mil, dwa miesiące przed narodzinami Stroheckera.

„Cukierki tego rodzaju, jakie dziś zapewne rozpoznajecie, naprawdę zyskały na popularności… po wojnie secesyjnej, po cenie cukru [had] upadł” – powiedziała Samira Kawash, „profesor cukierków” i stypendystka Uniwersytetu Rutgers w wywiadzie dla Smithsonian Magazine w 2010 roku.

Robert L. Strohecker był sprzedawcą firmy WH Luden Confectioner w 1890 r., kiedy zlecił wykonanie gigantycznego, wysokiego na 1,5 metra zajączka wielkanocnego z litej czekolady, aby promować nową linię mniejszych zajączków wielkanocnych firmy. Jeden z ekspertów branży czekoladowej szacuje, że gigantyczny króliczek ważył od 400 do 500 funtów, a jego wyprodukowanie kosztowałoby obecnie 10 000 dolarów. (Dzięki uprzejmości Harbour Sweets)

Branża cukiernicza eksplodowała, a w jej centrum znalazła się niemiecko-amerykańska społeczność w Pensylwanii.

Sztuczka sprzedażowa czekoladowych zajączków wielkanocnych Stroheckera od razu wywołała sensację. Według WalletHub Amerykanie kupują co roku około 90 milionów zajączków wielkanocnych.

SHOOFLY PIE NARODZIŁ SIĘ W USA: ENTUZJAŚCI BAKE PI DAY TWIERDZĄ, ŻE PRODUKTY „WIĘCEJ AMERYKAŃSKICH NIŻ” JABŁKOWYCH

Jednak zainspirowany przez niego biznes czekoladowych zajączków wielkanocnych zostanie sparaliżowany przez inflację w 2024 roku.

Według danych branżowych, kontrakty terminowe na kakao podwoiły się już od początku 2024 r., po wzroście o 60% w 2023 r.

koszyk wielkanocny

Kosz wielkanocny z czekoladowymi króliczkami od Hilliard’s Chocolates, rzemieślnika cukierniczego z Easton w stanie Massachusetts. (Dzięki uprzejmości Hilliard’s Chocolates)

Rosnące koszty, w tym energii i transportu, są pokrywane przez niższe dostawy.

W zeszłym miesiącu Międzynarodowa Organizacja Kakao podała, że ​​produkcja kakao spadła w tym roku o 11%, powołując się na złe warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, która produkuje dwie trzecie światowych zbiorów.

POZNAJ AMERYKAŃCA, KTÓRY Uczynił WIELKANOC SŁODSZĄ, LEGENDARNEGO SPRZEDAWCĘ CHOCOLATE BUNNY ROBERT LINCOLN STROHECKER

Tutaj, w Stanach Zjednoczonych, spodziewa się tego Krajowa Federacja Detalistów wydatki na czekoladowe pisanki i zajączki spadnie z 3,3 miliarda dolarów w 2023 r. do 3,1 miliarda dolarów w 2024 r., co oznacza potencjalny spadek o 6%.

Wielki Zajączek Wielkanocny już czuje szczyptę.

Króliczki Harbour Sweets Eater

Firma Harbour Sweets w Salem w stanie Massachusetts oferuje edycję czekoladowych króliczków wielkanocnych Roberta L. Stroheckera, wzorowaną na gigantycznym, wysokim na 1,5 metra wielkanocnym króliczku z litej czekolady, stworzonym przez Roberta L. Stroheckera w 1890 r. Firma Harbour Sweets została założona w 1973 r. przez Bena Strohecker, wnuk patriarchy czekoladowego króliczka wielkanocnego. (Dzięki uprzejmości Harbour Sweets Ręcznie robione czekoladki)

Czekoladowy gigant Hershey odnotował w czwartym kwartale 2023 r. spadek wolumenu sprzedaży o 6,6% i w lutym ogłosił redukcję zatrudnienia.

Jednak według jednego z miejscowych amerykańskich cukierników nienasycony apetyt opinii publicznej na czekoladowe zajączki wielkanocne sprawia, że ​​jest to „coś w rodzaju kuloodpornego” biznesu.

Perspektywa długoterminowych rosnących kosztów i malejących dostaw jest „przerażająca”.

„Cokolwiek dzieje się na świecie, ludzie nie rezygnują z zakupów czekolady” – powiedziała Maegan Dec, prezes Hilliard’s Chocolates, 100-latka, firma rodzinna w Easton w stanie Massachusetts.

Powiedziała, że ​​tegoroczna działalność pozostaje nienaruszona, powołując się na lojalnych klientów poszukujących czekoladek rzemieślniczych. Jednak perspektywa długoterminowych rosnących kosztów i malejących dostaw jest „przerażająca”.

Wóz ze słodyczami zaprzężony w konie

Kopia zdjęcia wozu Ludena zrobiona 29 stycznia 2007 r. Oryginalne zdjęcie wykonał Frederick Edenharter z Shillington w Pensylwanii, wnuk założyciela Luden’s Inc. Williama H. ​​Ludena. Podobnym wozem podróżował Robert Strohecker, który sprzedawał produkty Luden w całym regionie i spopularyzował w Ameryce czekoladowego zajączka wielkanocnego. Mężczyzna na zdjęciu nie został zidentyfikowany. (Krissy Krummenacker/MediaNews Group/Reading Eagle za pośrednictwem Getty Images)

Możliwe, że dziedzictwo Stroheckera jest zbyt duże, aby upaść.

Strohecker był sprzedawcą firmy WH Luden Confectioner of Reading, kiedy w 1890 roku ciągnął po Pensylwanii swoim gigantycznym czekoladowym króliczkiem wielkanocnym – według szacunków jego waga wynosiła 500 funtów – po całej Pensylwanii wozem konnym.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Luden’s jest dziś znana jako jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się kroplami na kaszel.

Milton Hershey założył swoją pierwszą cukiernię, Lancaster Caramel Co., zaledwie cztery lata później i zaledwie 40 km stąd.

Zajączki wielkanocne

Tace z czekoladowymi królikami na terenie fabryki Jacques Torres Chocolate w Nowym Jorku, wtorek, 7 kwietnia 2009 r. (Daniel Acker/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images)

Richard M. Palmer dorastał w Reading, tym samym mieście, w którym Strohecker stworzył kulturę zajączków wielkanocnych w Pensylwanii.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Wrócił ze służby podczas II wojny światowej i w 1948 roku założył w swoim rodzinnym mieście firmę RH Palmer Candy.

Palmer Candy twierdzi dziś, że produkuje 1 miliard króliczków rocznie.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here