Streszczenie

  • Powiązania z Gwiezdnymi Wojnami dodają głębi prequelom, na przykład ujawniając, że Obi-Wan przez cały czas wiedział o związku Anakina i Padmé.
  • Catalyst wyjaśnia, dlaczego budowa Gwiazdy Śmierci zajęła Imperium 20 lat, oferując fascynującą historię Galena Erso.
  • Komiks Darth Vader: Dark Lord of the Sith pokazuje, jak Vader rozpoczął swoją przemianę w największą broń Imperium po wydaniu Rozkazu 66.
EKRAN WIDEO DNIA

PRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Gwiezdne Wojny: Część III – Zemsta Sithów jest ogólnie uważany za punkt kulminacyjny całej trylogii prequeli, ale powiązania uczyniły go jeszcze lepszym – i oto najlepszy wybór. Prawdopodobnie wiesz Gwiezdne Wojny najlepiej jako seria filmowa, ale w rzeczywistości zawsze było o wiele więcej; Gwiezdne Wojny to franczyza transmedialna, w której historie z łatwością splatają się z różnymi mediami. Disney przeprowadził reset tak zwanego „rozszerzonego wszechświata” w kwietniu 2014 r., ale od tego czasu pojawia się ciągły strumień kanonicznych Gwiezdne Wojny treść.

Patrząc poza różne Gwiezdne Wojny filmów, a nawet programów, niezwykłe jest to, jak bardzo te powiązania dodają filmom większej głębi i kontekstu. Dzieje się tak nawet w przypadku niektórych najlepszych Gwiezdne Wojny filmy, w których całe wątki są subtelnie przepisywane i reinterpretowane. W ciągu ostatniej dekady Disney przykładał szczególną wagę do „udoskonalania” filmów Gwiezdne Wojny prequel trylogii, a oto powiązania, których nie można przegapić Gwiezdne Wojny: Część III – Zemsta Sithów.

8 Gwiezdne Wojny: Bractwo

Ta powieść, której nie można przegapić, została pięknie przedstawiona relacja między Anakinem i Obi-Wanem

Format

Oficjalna powieść

Pisarz

Mike’a Chena

Data wydania

10 maja 2022 r

Rozpoczęcie tej listy od historii rozgrywającej się tuż po wydarzeniach z 2013 r. może wydawać się dziwne Gwiezdne Wojny: Część II – Atak klonów, ale jest dobry powód; relacja pomiędzy Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobim stanowi sedno prequeli, a relacja Mike’a Chena Braterstwo to piękna eksploracja tej relacji. Im bliżej siebie są, tym bardziej rozdzierający serce staje się finałowy pojedynek na Mustafarze, a wiedza o ich losie dodaje bogatego humoru Braterstwo tak bardzo słodko-gorzko.

Najbardziej szokujące ze wszystkiego jest to, że Braterstwo ujawnia, że ​​Obi-Wan przez cały czas wiedział o Anakinie i Padmé. To ma sens; jak widać w Gwiezdne Wojny: Wojny KlonówAnakin i Padmé nie byli specjalnie subtelni. Jednak Obi-Wanowi za bardzo zależało na tym, aby przyjaciel go zdemaskował i zamiast tego miał nadzieję, że Anakin odnajdzie szczęście, którego sam mu odmówiono, w którym będzie mógł mieć wszystko, czego zapragnie. To odkrycie w subtelny sposób zmienia całą sagę Skywalkerów, odkrywczo Przywiązanie Obi-Wana do Anakina było w równym stopniu przyczyną upadku Anakina, jak przywiązanie Anakina do Padmé.

Kup Star Wars: Brotherhood autorstwa Mike’a Chena

7 Katalizator autorstwa Jamesa Luceno

Wyjaśniono historię Gwiazdy Śmierci

Format

Oficjalna powieść

Pisarz

Jamesa Luceno

Data wydania

15 listopada 2016 r

Końcowe sceny z Zemsta sitów pozostawił widzów z niepokojącym pytaniem; dlaczego budowa Gwiazdy Śmierci trwała 20 lat? Jego nadbudowa wydawała się być w miarę ukończona Zemsta sitów, co oznacza, że ​​ukończenie superbroni po prostu nie miało sensu. W przygotowaniu do Łotr 1: Historia Gwiezdnych Wojenprzypadło Jamesowi Luceno – a Gwiezdne Wojny autor słynął z mistrzostwa w ciągłości – aby wyjaśnić tę pozorną dziurę w fabule.

Katalizator to wynik, który umiejętnie splata kanon i ciągłość we wciągającą historię, która służy jako biografia Galena Erso, człowieka, który odkrył, jak zasilać superlaser Gwiazdy Śmierci. Fabuła opowiada o zakończeniu Wojen Klonów i powstaniu Imperium, a także daje nową perspektywę tym wydarzeniom, pomagając wyjaśnić, jak zwykli obywatele postrzegali te galaktyczne wydarzenia. To znacznie więcej niż zwykła poprawka ciągłości; jest to świetna lektura sama w sobie.

Kup Star Wars: Catalyst na Amazonie

6 Darth Vader: Mroczny Lord Sithów

Historia Dartha Vadera toczy się dalej po wydarzeniach z Rozkazu 66

Format

Łuk komiksowy

Kreatywna drużyna

Charlesa Soule’a i Giuseppe Camuncoli

Data wydania

2017

W 2015 roku prawa do komiksu Gwiezdne Wojny powrócił do Marvela – a wydawca nie marnował czasu i wypuścił komiksy z samym Darthem Vaderem w roli głównej. Akcja wspaniałego, 25 numerów Charlesa Soule’a i Giuseppe Camuncoli rozgrywa się bezpośrednio po tym Zemsta sitów, dosłownie podnosząc się z napadu złości z powodu Mocy Vadera, gdy dowiaduje się o śmierci Padmé. Pierwszy łuk jest niezwykle potężny, ponieważ ujawnia, jak Darth Vader rozpoczął swoją przemianę w największą broń Imperium.

Czyni to w formie wyprawy, podczas której Darth Vader musi udowodnić, że jest godny bycia uczniem Palpatine’a. Jak każdy uczeń Sithów przed nim, musi to zrobić, zdobywając miecz świetlny, aby móc krwawić jego kyber-czerwoną i wykorzystać jego moc do własnych celów. Kyberu nie można dać, trzeba go wziąć – a Vader celuje w Kiraka Infil’ę, utalentowanego wojownika Jedi, który przez lata był odizolowany po złożeniu starożytnej przysięgi Barasha. Vader szybko udowadnia, że ​​nadal jest siłą, z którą należy się liczyć.

Kup Darth Vader: Dark Lord of the Sith na Amazonie

5 Gwiezdne Wojny: Zła partia

Sezony 1-2 są niezbędne, a sezon 3 jest w toku

Najnowsza produkcja Lucasfilmu Gwiezdne Wojny animowany program telewizyjny ma obecnie trzeci sezon i okazuje się, że jego oglądanie jest koniecznością Zemsta sitów. Gwiezdne Wojny: Zła partia sezon 1 rozpoczyna się podczas Rozkazu 66, ujawniając, jak ulubiony przez fanów Jedi Padawan przeżył, zanim przejdzie dalej, aby pokazać los klonów. Szybkość, z jaką odrzucono klony, osiągnięto ich cel i osiągnięto koniec ich przydatności dla Palpatine’a, jest ponurą, tragiczną ironią.

Zła partia jest szczególnie pomocny w wyjaśnieniu, w jaki sposób Republika stała się Cesarstwem widzianym w Gwiezdne Wojny oryginalna trylogia. Potęga Palpatine’a jest największa, a łatwość, z jaką wprowadza w błąd swoich przeciwników politycznych, aby osiągnąć własne cele, jest absolutnie zdumiewająca. Imperium rzadko kiedy czuło się tak złe, jak obecnie Zła partiaco sprawia, że ​​koszt upadku Zakonu Jedi jest o wiele bardziej widoczny.

4 Spisek klonów na zawsze zmienia rozkaz 66

Gwiezdne Wojny: Wojny klonów Sezon 5, odcinki 1-4

Format

Animowany program telewizyjny

Data wydania

marzec 2014

Dlaczego bohaterscy żołnierze-klony zwrócili się przeciwko swoim Generałom Jedi tylko dlatego, że Palpatine powołał się na Rozkaz 66? Kiedy George Lucas zdecydował się opowiedzieć historie, w których bohaterami były klony, stanął przed niezręcznym pytaniem – ale Gwiezdne Wojny wymyślił mądrą odpowiedź. Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów powtórzony Rozkaz 66, ujawniający każdemu klonowi wszczepiono chip inhibitora co zmieniłoby ich zachowanie w przypadku powołania się na Rozkaz 66. Ma to szokujące konsekwencje, ponieważ oznacza, że ​​klony również były ofiarami; nie mieli wyboru.

Ujawniono to w Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów pierwsze cztery odcinki sezonu 5 („The Unknown”, „Conspiracy”, „Fugitive” i „Orders”). Tutaj błąd w chipie hamującym jednego żołnierza-klona spowodował, że przedwcześnie zabił Generała Jedi. Żołnierz-klon Fives przeprowadził dochodzenie i był bliżej niż ktokolwiek inny odkrycia zdrady Palpatine’a. Ten konkretny łuk trzeba obejrzeć, ponieważ odzwierciedla główny element Zemsta sitów – w najlepszy możliwy sposób.

3 Jak Ahsoka Tano przetrwała rozkaz 66

Gwiezdne Wojny: Wojny klonów sezon 7, odcinki 11 i 12

Format

Animowany program telewizyjny

Data wydania

Maj 2020

Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów Akcja siódmego sezonu rozgrywa się pod koniec Wojen Klonów, a dwa ostatnie odcinki – „Shattered” i „Victory and Death” – toczą się właściwie z filmem. Oto historia Oblężenia Mandalore, ostatniej bitwy Wojen Klonów, a wszystko to prowadzi do ponurego, nieuniknionego momentu, kiedy Palpatine wydaje Rozkaz 66. Ahsoka Tano zostaje wycelowana w śmierć przez te same klony, które właśnie namalowały swoje hełmy w wyrazie lojalności wobec niej.

Zawsze było nieuniknione, że Ahsoka ocalała z Rozkazu 66; widywano ją już w opowieściach, których akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat później. Ale Zemsta sitów samo w sobie udowadnia, że ​​historia może być fascynująca, nawet jeśli jest nieunikniona, i Wojny klonów radzi sobie z tym umiejętnie. Te dwa epizody wywołują głębokie emocje, zmuszając Ahsokę do stawienia czoła prawdziwemu horrorowi Wojen Klonów – idealne zakończenie niezapomnianego wydarzenia Gwiezdne Wojny Widowisko telewizyjne.

2 Inkwizytor: Narodziny Czerwonego Ostrza

Mrożąca krew w żyłach powieść przedstawiająca upadek Jedi i powstanie Inkwizytorów

Format

Oficjalna powieść

Pisarz

Delilah S. Dawson

Data wydania

18 lipca 2023 r

Imperialni Inkwizytorzy stali się jednymi z najmroczniejszych złoczyńców w historii Gwiezdne Wojny kanonu, dawni Jedi przeszli na ciemną stronę i przemienieni przez Imperium w łowców Jedi. Pierwotnie wprowadzony w Rebelianci z Gwiezdnych Wojen, są zaprzysiężonymi sługami samego Dartha Vadera i pojawiali się we wszystkim, od gier po aktorskie programy telewizyjne Disney+. Ale co może sprawić, że Jedi zostanie Inkwizytorem? Historia ta została opowiedziana w superbie Delilah S. Dawson Inkwizytor: Narodziny Czerwonego Ostrza.

Źródło

Disney właśnie wypuścił jedną z najlepszych historii Gwiezdnych Wojen ostatnich 10 lat (nie przegap tego)

Nie przegap Powrotu Czerwonego Ostrza!

Inkwizytor: Narodziny Czerwonego Ostrza opowiada historię Iskata Akarisa, padawana pasowanego na rycerza po bitwie o Geonosis. Akcja rozgrywa się na osi czasu Wojen Klonów, w połowie kończąc się zgodnie z Rozkazem 66 i ujawniając, dlaczego żołnierze-klony celowo oszczędzili niektórych Jedi. To wspaniale napisana książka, przypominająca niemal powieść towarzyszącą powieści Matta Stovera (więcej o tym później). Inkwizytor: Narodziny Czerwonego Ostrza to lektura obowiązkowadodając większą głębię upadkowi Jedi i świeże spojrzenie na to, co to znaczy upaść na Ciemną Stronę.

Kup Inquisitor: Rise of the Red Blade na Amazonie

1 Nowelizacja Zemsty Sithów

Rzadko się zdarza, żeby nowelizacja faktycznie ulepszyła film – ale tej się to udało

Format

Nowelizacja

Pisarz

Matta Stovera

Data wydania

2 kwietnia 2005

Matta Stovera Zemsta sitów nowelizacja jest najlepsza Gwiezdne Wojny historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano. Takie jest zdanie dyrektora ds. treści Screen Rant, Alexa Leadbeatera, i nie myli się on; Podczas pisania tej książki znany autor fantasy Matt Stover ściśle współpracował z samym George’em Lucasem i jest to zapierający dech w piersiach intymny portret upadku Anakina Skywalkera na Ciemną Stronę. Stover jest bardziej skupiony niż Lucasunikając scen z Kashyyyk, aby móc całkowicie skoncentrować swoją narrację na swoich bohaterach, a także umiejętnie wplata w historię kilka usuniętych scen.

Język Stovera jest bogaty i poetycki, niosąc ze sobą tak ogromne emocje. Weź tę próbkę:

Na koniec zostaje Ci tylko cień.

Ponieważ cień cię rozumie, cień ci przebacza, cień skupia cię w sobie –

A w sercu swego pieca płoniesz własnym płomieniem.

Tak to jest być Anakinem Skywalkerem.

Na zawsze…

Jeśli czytasz tylko jedną książkę z tej listy, nowelizację Matta Stovera pt Zemsta sitów powinno być to. Kanoniczność jest dyskusyjna – nowelizacje zajmują dziwne, niepewne miejsce we współczesnym kanonie – ale trwały wpływ książki można odczuć w postaci m.in. Inkwizytor: Narodziny Czerwonego Ostrza I Braterstwoi wspominano o tym tak wiele razy, że wydaje się, że naprawdę to się liczy.

Kup nowelizację Zemsta Sithów na Amazonie

Rzucać
Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Anthony Daniels, Kenny Baker, Frank Oz, Ahmed Best, Temuera Morrison

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here