W czwartek Państwowa Izba Zgromadzenia stanu Benue odrzuciła jednego z kandydatów na członków Niezależnej Komisji Wyborczej stanu Benue, Vincenta Gisaora, za rzekome obrazę plemienia Tiv w poście na Facebooku.

Gisaor był jednym z ośmiu kandydatów do państwowej komisji wyborczej przedstawionych kilka dni temu do przeglądu przez gubernatora Hiacynta Alię.

Pozostali nominowani to dr John Chen (przewodniczący), Terhemen Shom, Theodore Uchi, Solomon Deva, Edache Isaac, Gloria Clement i Peter Ogagbolo.

Podczas czwartkowej sesji plenarnej prawodawca reprezentujący okręg wyborczy stanu Konshisha, Cephas Dyako, zwrócił uwagę Zgromadzenia na post Gisaora na Facebooku.

Według Dyako kandydatka w poście na Facebooku poczyniła obraźliwe uwagi na temat grupy etnicznej Tiv w tym stanie.

Dyako powiedziała Izbie, że: „Pan Gisaor na swoim stanowisku powiedział w dialekcie Tiv „twój nyash” do wszystkich obywateli Tiv, co uważam za bardzo uwłaczające w stosunku do osoby o jego pozycji”.

Dyako powiedział, że jedna z osób, która skomentowała post Gisaora na Facebooku, poradziła mu, aby usunął post i przeprosił, ale ten odmówił.

Kiedy kandydat został poproszony o obronę, wyjaśnił, że podczas walki między ludnością Yarev i Ikparev z Tyo-mu na obszarze samorządu lokalnego Makurdi spotkał starszą kobietę i to ona podczas rozmowy z nim obraziła ludność Tiv .

„Po prostu cytowałem tę kobietę, ale nagranie, które zrobiłem, zawierające odpowiedź tej kobiety, gdy zapytałem, co było przyczyną bójki, niestety zostało usunięte z postu” – stwierdził Gisaor.

Jednak prawodawcy nie uwierzyli w wyjaśnienia Gisaora.

Wszyscy ustawodawcy biorący udział w debacie byli zgodni, że kandydat nie nadaje się do sprawowania takiego urzędu publicznego i nawoływali Izbę, aby nie potwierdzała jego nominacji.

W swoim orzecznictwie marszałek Hiacynt Dajoh stwierdził, że kandydat nigdy nikogo nie cytował podczas publikowania postu, zatem przyjęto, że takie jest jego zdanie.

Marszałek zwrócił się zatem do gubernatora o wyznaczenie innej osoby na miejsce Gisaora.

Jednak spośród siedmiu nominowanych potwierdzono jedynie Terhemena Shoma. Izba zwróciła się do pozostałych sześciu członków o przesłanie życiorysów, które powinny zawierać wszystkie informacje dotyczące ich kwalifikacji edukacyjnych, zanim będą mogli zostać poddani kontroli.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here