Skandal z udziałem największej gwiazdy Major League Baseball rzucił cień na początek sezonu 2024, gdy jedna z najwybitniejszych drużyn w lidze, a jej nowa sensacja o wartości 700 milionów dolarów została wplątana w największą od pokoleń historię hazardu w baseballu.

Ippei Mizuhara, tłumacz gwiazdy Los Angeles Dodgers, Shoheia Ohtaniego, został zwolniony na początku tego tygodnia po ujawnieniu, że zawiera zakłady u nielegalnego bukmachera w Kalifornii, gdzie hazard pozostaje nielegalny. Mizuhara początkowo powiedział ESPN, że Ohtani interweniował, aby spłacić swoje długi hazardowe u bukmachera, wobec którego podobno toczy się dochodzenie federalne, oraz że Ohtani przesłał bukmacherowi co najmniej 4,5 miliona dolarów, co potwierdził rzecznik Ohtani. Rzecznik Ohtaniego zmienił następnie swoją wersję, a kancelaria prawna reprezentująca Ohtaniego stwierdziła, że ​​padł on ofiarą „masowej kradzieży”.

Nielegalne zakłady sportowe stwarzały już problemy ligom, a skandal wplątywał ludzi z peryferii niektórych największych gwiazd świata. W zeszłym roku upubliczniono, że partner biznesowy LeBrona Jamesa był klientem bukmachera objętego dochodzeniem federalnym i obstawiał zakłady na mecze NBA.

Ale to nie zwiodło Jamesa, jak w tym odcinku, ponieważ Ohtani był zaangażowany finansowo. To zrodziło pytania dotyczące zasad MLB dotyczących hazardu oraz tego, jakie granice wyznacza graczom i pracownikom zespołu. Układ zbiorowy zawarty w sporcie zawiera niektóre z tych odpowiedzi, nawet jeśli nowy scenariusz rodzi inne.

Czy gracze MLB mogą obstawiać?

Tak i nie. Gracze nie mogą stawiać zakładów na baseball. CBA jest w tej kwestii oschnięte, jakby nie było to jeszcze jasne. Załącznik 60 do ustawy CBA określa politykę MLB dotyczącą zakładów sportowych, a pierwszym zabronionym zachowaniem jest „Zakaz obstawiania zakładów na baseball”.

Gracze nie mogą stawiać zakładów na mecze ligi MLB. Gracze nie mogą stawiać zakładów na mecze niższej ligi. Nie mogą obstawiać meczów młodzieżowych, licealnych, uniwersyteckich ani międzynarodowych. Nie mogą stawiać zakładów na konkursy umiejętności, derby home run ani nic podobnego. Nie mogą obstawiać wyników wydarzeń podczas meczów, takich jak uderzenia przy piłce, konkretny narzut lub runda. Nieważne, jeśli dotyczy to baseballu, nie mogą na to stawiać. Graczom nie wolno także stawiać zakładów na baseball w ich imieniu ani „pomagać” przy zakładach postawionych przez inne osoby.

Nie mogą grać w fantasy baseball ani w codzienny fantasy baseball, gdzie są nagrody pieniężne lub mogą wygrać coś „wartościowego”. Nie mogą pomagać osobom „biorącym udział w takich grach” ani organizować gry w imieniu gracza.

Jeden z graczy powiedział, że powiedziano mu, że nawet obstawianie softballu nie wchodzi w grę – jest zbyt blisko baseballu i lepiej dmuchać na zimne. Tego nie ma w obowiązujących przepisach. Jednak ze względu na nakładanie się dyscyplin sportowych podczas spotkań omawia się je ustnie na temat zasad hazardu, które są podstawą każdego wiosennego obozu przygotowawczego. To wtedy działacze MLB udają się do klubów i ustalają, jakie zajęcia są dozwolone, a które zakazane.

„Liga przybyła tu wcześnie (wiosną) i rozmawiali o zasadach” – powiedział w czwartek menadżer Boston Red Sox Alex Cora. – I my ich znamy.

Czy gracze MLB mogą obstawiać zakłady w puli March Madness lub uczestniczyć w lidze fantasy football?

Tak, jeśli zakład jest legalny i nie dotyczy baseballu, mogą to zrobić. Gdy w czwartek rozpoczął się March Madness, telewizory klubowe od Florydy po Arizonę były nastawione na pierwszą rundę turnieju koszykówki mężczyzn NCAA i fakt, że gracze otwarcie dyskutowali o swoich nawiasach, nie stanowił żadnego problemu. Gracze mogą obstawiać angielską Premier League, NBA lub Quidditch, o ile jest to legalne na mocy odpowiednich przepisów stanowych. A kwota, którą postawią, nie ma znaczenia, nawet jeśli jest liczona w milionach. Oto co na to CBA:

Gracze Major League mogą zawierać legalne zakłady na wydarzenia sportowe inne niż mecze baseballu i wydarzenia baseballu w jurysdykcjach, w których takie zakłady są legalne, pod warunkiem, że osoba obstawiająca zakład jest uprawniona na mocy obowiązującego prawa do postawienia zakładu. Podobnie Gracze Major League mogą brać udział w legalnych grach fantasy związanych ze sportami innymi niż baseball, aby zdobyć nagrody lub inne wartościowe rzeczy.

Ale gracze mogą obstawiać inne sporty. O ile ten zakład jest legalny.

„Wszyscy rozumiemy zasady” – powiedział miotacz Cincinnati Reds Brent Suter. „Świetnie radzą sobie z wyjaśnianiem i informowaniem nas”.

Czy gracze MLB mogą obstawiać zakłady u bukmacherów?

Nie. Nie ma znaczenia jaki sport. Gracze nie mogą zawierać „nielegalnych zakładów na jakikolwiek sport lub wydarzenie, w tym zakładów u nielegalnych bukmacherów lub nielegalnych zagranicznych witryn lub aplikacji bukmacherskich”. Nie mogą więc stawiać zakładów w stanie takim jak Kalifornia, gdzie jest to nadal nielegalne.

Czy pracownicy drużyny MLB mogą obstawiać zakłady?

Na pewno nie mogą stawiać na baseball. Zasada 21(d)(1) stanowi, że każdy działacz lub pracownik ligi lub zespołu zostanie uznany za niekwalifikującego się na rok, jeśli postawi cokolwiek na mecz baseballowy, w którym nie bierze udziału – lub bardziej formalnie, „w którym obstawiający ma obowiązek spełnić.” Zasada 21(d)(2) stanowi, że ci sami pracownicy lub urzędnicy zostaną dożywotnio wykluczeni, jeśli obstawiają mecz baseballowy, w którym biorą udział. Wydaje się, że pozostawia im to miejsce na obstawianie sportów innych niż baseball. A przynajmniej zasada nie mówi wprost, że pracownicy ligi i drużyny nie mogą stawiać zakładów na sport inny niż baseball.

Chyba że te zakłady są zawierane nielegalnie. Zasada 21(d)(3) jest w tej kwestii jasna. Mówi: „Każdy zawodnik, sędzia, urzędnik lub pracownik Klubu lub Ligi, który zawiera zakłady u nielegalnych bukmacherów lub agentów nielegalnych bukmacherów, podlega karze, jaką Komisarz uzna za stosowną”. Praca u nielegalnego bukmachera lub bycie nim grozi co najmniej rocznym zawieszeniem.

W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub gdyby ktoś próbował udawać, że nie wie, MLB wprowadzi tę zasadę w każdym klubie w całym kraju.

Skąd liga MLB miałaby w ogóle wiedzieć, że ktoś stawiał zakład?

Dobre pytanie. Oczywiście trudno byłoby ustalić, czy ktoś obstawia zakład u nielegalnego bukmachera. Jednak w innych dyscyplinach sportowych istnieją mechanizmy powiadamiania, jeśli pracownicy ich ligi, zespołu lub gracze obstawiają zakłady u legalnego bukmachera. Władze NFL zawiesiły Calvina Ridleya po tym, jak przyłapano go na obstawianiu piłki nożnej z powodu jego zakłady zostały oznaczone przez jednego z partnerów bukmacherskich. NBA otrzymuje powiadomienia od Sportradar, swojego globalnego dystrybutora danych i innych autoryzowanych partnerów będących operatorami gier hazardowych, jeśli gracz lub urzędnik złoży zakład. Rzecznik MLB powiedział, że w lidze działa podobny mechanizm. Autoryzowani operatorzy gier ligowych mają obowiązek poinformować ligę MLB, jeśli dowiedzą się, że zawodnik lub pracownik baseballu postawił zakład z naruszeniem zasad zakładów sportowych. Sportradar i US Integrity świadczą również usługi dla MLB.

Czy jest jakieś pole do popisu?

Cóż, jeśli tak, Major League Baseball stara się zatuszować wszelkie szare obszary w dalszej części Zasady 21. Sekcja F stara się ukryć wszelkie inne możliwe niewłaściwe postępowanie za pomocą tej wszechstronnej klauzuli:

Żadne z postanowień niniejszego dokumentu nie mogą być interpretowane jako wyłącznie definiujące lub w inny sposób ograniczające działania, transakcje, praktyki lub zachowania, które nie leżą w najlepszym interesie Baseballu; oraz wszelkie inne działania, transakcje, praktyki lub zachowania, które nie leżą w najlepszym interesie Baseballu, są zabronione i będą podlegać karom, w tym trwałemu zakazowi startów, zależnie od okoliczności konkretnego przypadku.

To szeroka klauzula, która ograniczałaby wiele rzeczy, nawet jeśli nie są one wyraźnie opisane w regulaminie Major League Baseball lub jej CBA. Wykluczyłoby to wszelkie nielegalne powiązania gracza z zakładami, nawet jeśli sam nie postawił zakładu, i naraziłoby go na ryzyko dyscyplinarne ze strony komisarza.

Czy w baseballu miały ostatnio miejsce jakieś inne incydenty związane z zakładami bukmacherskimi?


Jarred Cosart z Padres w 2016 r. (Rob Foldy / Getty Images)

Jarred Cosart został ukarany grzywną dziewięć lat temu za obstawianie zakładów u nielegalnego bukmachera, choć nie na baseball. Wynikało to z przecieków rozmów błyskawicznych pomiędzy Cosartem, wówczas aktywnym miotaczem drużyny Miami Marlins, a ekspertem od zakładów na Twitterze. MLB stwierdziło, że dochodzenie wykazało, że Cosart nie obstawiał baseballu.

Peter Bayer, zawodowy miotacz niższej ligi, został zawieszony w 2021 roku za obstawianie baseballu. Jak wynika z ligowego dochodzenia, Bayer postawił w tym sezonie ponad 100 zakładów na baseball, w tym co najmniej 12 na swoją organizację, Oakland A’s. Bayer oświadczył, że obstawia zakłady za pośrednictwem legalnego bukmachera. Bayer nadal był zawieszony od sezonu 2023.

Czy są jakieś inne działania związane z hazardem, które mogą narazić gracza na kłopoty z Biurem Komisarza?

Jest kilka. MLB nie chce, aby w jej sporcie występowały nawet pozory niestosowności, zwłaszcza tej, która może wynikać z powiązania z hazardem. Graczom nie wolno naprawiać meczów baseballowych – hm – ale okazuje się, że naruszyli zasadę zabraniającą naprawiania meczów, jeśli nie zgłoszą natychmiast, że poproszono ich o naprawianie meczów.

Graczom zabrania się również ujawniania tego, co CBA nazywa „informacjami poufnymi” komukolwiek, o kim gracze wiedzą, że „wykorzysta takie poufne informacje w związku z rynkami zakładów”. Tego rodzaju informacje obejmują „zdrowie zawodników, składy, składy, transakcje, dyscyplinę lub sędziów”.

— SportowiecC. Trent Rosecrans i Chad Jennings wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

(Górne zdjęcie Ohtaniego i Mizuhary: Dustin Bradford / Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here