Dostali sześć miesięcy, do 7 marca, na dostosowanie się do zasad.

Londyn:

W poniedziałek Unia Europejska wszczęła dochodzenia w sprawie Alphabet, Apple i Meta w związku z potencjalnym naruszeniem nowego, przełomowego prawa, które ma zapobiegać uzyskiwaniu przez Big Tech nieuczciwej przewagi nad konkurencją.

W zeszłym roku Bruksela wyznaczyła sześć firm na „strażników” w ramach ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), co oznacza, że ​​są one wystarczająco duże i potężne, aby wymagać dodatkowych regulacji: Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft i właściciel TikTok ByteDance.

Dostali sześć miesięcy, do 7 marca, na dostosowanie się do przepisów, które mają na celu udostępnienie powszechnie używanych popularnych platform technologicznych i zapewnienie użytkownikom większego wyboru.

Naruszenia mogą skutkować karami finansowymi w wysokości aż do 10% całkowitego rocznego obrotu firmy. Komisja Europejska ma nadzieję zakończyć dochodzenia w ciągu roku.

Poniżej znajduje się podsumowanie głównych obszarów śledztwa:

ANTYKIEROWNICZY:

Dwa z pięciu dochodzeń dotyczą systemów płatności Alphabet i Apple, a w szczególności zachowań związanych z „antykierowaniem”.

Za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu w aplikacji na iPhonie lub urządzeniu z Androidem – na przykład zamawiasz jedzenie z dostawą lub uaktualniasz Strava do wersji premium – Apple lub Alphabet zazwyczaj pobiera obniżkę opłaty.

Aby obejść ten problem, twórcy aplikacji czasami „kierują” konsumentów do ich własnych witryn internetowych, zachęcając ich do bezpośredniego dokonywania płatności na ich rzecz, aby mogli uniknąć dodatkowych opłat pobieranych przez duże firmy technologiczne.

Apple został już oskarżony o zachowania zapobiegające sterowaniu.

Na początku tego miesiąca UE nałożyła na giganta technologicznego karę w wysokości 2 miliardów dolarów za twierdzenia, że ​​zablokował użytkownikom usług strumieniowego przesyłania muzyki dostęp do zniżek i promocji poza własnym ekosystemem płatności.

Posunięcie Brukseli zostało docenione przez Spotify, które oskarżyło Apple o uniemożliwianie konkurentom dzielenia się korzyściami ze swoimi abonentami.

Oprócz strumieniowego przesyłania muzyki UE bada obecnie, czy Apple i Google uniemożliwiły jeszcze większej liczbie konsumentów dostęp do ofert pozostających poza ich kontrolą.

SAMO PREFERENCJE:

W handlu detalicznym supermarkety czasami sprzedają tańsze zamienniki marek własnych na półkach obok droższych towarów.

Sprawa staje się bardziej skomplikowana w przypadku rynków internetowych, gdzie firmy technologiczne oskarża się o eksponowanie własnych produktów w bardziej widocznym miejscu niż produkty konkurentów, co zapewnia im nieuczciwą przewagę konkurencyjną.

Inne z pięciu dochodzeń prowadzonych przez UE dotyczy tego, czy Google traktuje priorytetowo swoje własne usługi – takie jak Google Hotels czy Google Flights – gdy użytkownicy wpisują zapytania w wyszukiwarce, co może potencjalnie ograniczać działalność konkurentów, takich jak Booking.com czy Skyscanner.

UE oświadczyła w poniedziałek, że sprawdza również, czy Amazon preferuje własne produkty w swoim sklepie internetowym nad produktami konkurentów, ale powstrzymała się od wszczęcia dochodzenia.

CO JESZCZE BADA UE?

W ramach DMA Apple miało ułatwić użytkownikom urządzeń odinstalowanie oprogramowania i zmianę ustawień domyślnych, takich jak przeglądarka internetowa lub wyszukiwarka.

UE wyraziła obawy, że firma nie ułatwiła użytkownikom takiego wyboru, jak powinna, i zbada tę kwestię.

Prawo wymaga również, aby platformy gatekeeperów uzyskały wyraźną zgodę użytkowników, gdy zamierzają połączyć dane danej osoby na różnych platformach, takich jak Facebook i Instagram Meta.

Próbując zastosować się do zasad, Meta wprowadziła politykę „płać lub bądź śledzony”, zgodnie z którą konsumenci, którzy nie wyrażają zgody na gromadzenie i łączenie ich danych w ten sposób, będą obciążani kwotą 9,99 euro (10,82 dolarów) za wersje aplikacji bez reklam .

W odpowiedzi na pytania dotyczące legalności pakietu subskrypcyjnego Meta oświadczyła w zeszłym tygodniu, że może obniżyć opłatę do 5,99 euro.

W poniedziałek UE stwierdziła, że ​​wybór binarny nie stanowi realnej alternatywy dla użytkowników, i zostanie zbadana.

CO POWIEDZIAŁY FIRMY?

Google, które przed terminem wprowadziło istotne zmiany w swoich usługach, zapowiedział, że będzie bronić swojego podejścia w nadchodzących miesiącach. Apple stwierdziło, że ma pewność, że jego plan jest zgodny z DMA.

Rzecznik Meta powiedział, że firma stara się zastosować do wytycznych ustawy.

„Subskrypcje jako alternatywa dla reklam to ugruntowany model biznesowy w wielu branżach, dlatego zaprojektowaliśmy Subskrypcję bez reklam, aby uwzględnić kilka nakładających się obowiązków regulacyjnych, w tym DMA” – stwierdziła Meta.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here