Komisja zawodów NFL i drużyny NFL sfinalizowały proponowane zmiany zasad na sezon 2024. Propozycje zostaną poddane głosowaniu przez właścicieli NFL podczas corocznego spotkania ligi, które odbędzie się w dniach 24–27 marca w Orlando. W sumie poddanych zostanie głosowaniu 10 propozycji zmian zasad, a do przyjęcia każdej z nich potrzebne będą co najmniej 24 głosy na „tak”.

Spośród potencjalnych zmian przepisów najbardziej kontrowersyjna dotyczyłaby zakazu stosowania „sprzętu hip-drop”. Przepis przewiduje, że kara 15 jardów będzie egzekwowana, jeśli zawodnik złapie biegacza obiema rękami/ramionami podczas próby wykonania wślizgu i „odciąży się poprzez obrót i upuszczenie bioder i/lub dolnej części tułowia, lądując na i uwięzienie nogi biegacza na poziomie kolana lub poniżej.”

„Wskaźnik kontuzji jest od 20 do 25 procent wyższy w przypadku tego konkretnego wślizgu” – powiedział w czwartek dyrektor generalny Atlanta Falcons, Rich McKay. „Trudno zobaczyć wszystkie elementy unoszenia bioder w jednej, ciągłej akcji, więc najważniejszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zapisać w książkach zasadę, którą będziemy mogli wyegzekwować w poniedziałek i spróbować pozbyć się tej techniki gra.”

NFLPA wydała w środę oświadczenie, w którym sprzeciwiła się potencjalnej zmianie przepisów.

„Zawodnicy sprzeciwiają się wszelkim próbom wprowadzenia przez ligę NFL przepisu zabraniającego wślizgu typu „obrotowe unoszenie biodra”” – czytamy w oświadczeniu. „Ponownie wzywamy NFL do ponownego rozważenia wdrożenia tej zasady”.

NFL dało jasno do zrozumienia, że ​​tak się nie stanie.

„To coś, co musimy usunąć” – powiedział w czwartek wiceprezes wykonawczy NFL ds. operacji piłkarskich Troy Vincent.

Kolejna propozycja oznaczałaby istotną zmianę w zasadach rozpoczęcia ligi. W ubiegłym roku właściciele zatwierdzili modyfikację, która umożliwiła drużynom wezwanie do uczciwego złapania w dowolnym miejscu na linii 25 jarda i przyjęcie piłki na 25 jardzie, co w zasadzie oznaczało touchback. Zmiana została wprowadzona przede wszystkim w celu zmniejszenia liczby kontuzji po powrocie na boisko. Zmniejszył wskaźnik zwrotów po rozpoczęciu gry do zaledwie 22 procent w 2023 r., w porównaniu z 38 procent w 2022 r.

„Udało nam się sprawić, że gra bardziej przypominała wydarzenie, czyli touchbacki, ale nie sprawiliśmy, że gra była bezpieczniejsza” – powiedział McKay. „Wskaźnik urazów pozostaje na tym samym poziomie, jaki był w przeszłości”.

Inspirowana XFL proponowana zmiana przepisów – dokonana we współpracy z trenerami drużyn specjalnych NFL – jest próbą zwiększyć liczbę powrotów do rozpoczęcia gry, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo gry. Propozycja pozostawiłaby znacznik rozpoczęcia na linii 35 jardów drużyny kopiącej (oraz na linii 20 jardów po zabezpieczeniu), ale wprowadzonoby następujące znaczące zmiany:

• Wszyscy gracze drużyny kopiącej, za wyjątkiem kopiącego, muszą ustawić się w strefie zwanej „strefą przygotowawczą” na 40 jardach drużyny odbierającej i nie mogą się ruszyć, dopóki piłka nie dotknie ziemi lub zawodnika drużyny odbierającej.

• Co najmniej dziewięciu zawodników drużyny odbierającej musi ustawić się w 5-jardowej „strefie przygotowawczej” pomiędzy ich linią 30 a 35 jarda, a siedmiu z nich musi postawić stopę na swojej linii 35 jardów. Spośród tych dziewięciu gracze spoza tej linii muszą być ustawieni poza znacznikami. Podobnie jak gracze drużyny kopiącej, gracze drużyny odbierającej nie mogą się ruszyć, dopóki kopnięcie nie uderzy w ziemię lub zawodnika drużyny odbierającej. Podczas rozpoczęcia gry można użyć maksymalnie dwóch powracających.

• Obszar pomiędzy linią bramkową drużyny odbierającej a linią 20 jardów nazywany jest „strefą lądowania”. Każde kopnięcie, które uderza przed strefą lądowania, jest traktowane jak kopnięcie poza boiskiem, więc piłka zostanie dostrzeżona na 40 jardach drużyny odbierającej. Każde kopnięcie, które trafi w strefę lądowania, musi zostać oddane. Każde kopnięcie, które trafi w strefę lądowania, a następnie trafi do strefy końcowej, musi zostać oddane lub powalone przez drużynę odbierającą. Jeśli zostanie powalony, touchback przenosi piłkę na linię 20 jardów. Każde kopnięcie, które trafi w pole punktowe, pozostanie w boisku i zostanie powalone, skutkuje touchbackiem na 35 jardów drużyny odbierającej. To samo dotyczy każdego kopnięcia wychodzącego poza strefę końcową.

• Nie są dozwolone żadne uczciwe połowy ani sygnały.

• Kopnięcia spalone są dozwolone tylko w czwartej kwarcie. Od tego momentu drużyna przegrywająca „może zadeklarować kopnięcie spalone” sędziom, którzy powiadamiają drużynę przeciwną.

• Strefa przygotowania i strefa lądowania nie zostaną zmienione przez kary nałożone w momencie rozpoczęcia meczu; poruszało się tylko miejsce kopnięcia.

• Kary za akcje punktowane nie będą przenoszone i zostaną nałożone przy próbie zdobycia dodatkowych punktów lub dwóch punktów. Kary za próbę konwersji o dodatkowy lub dwa punkty powodują jedynie zmianę położenia kopacza.

Ogólnym zamysłem proponowanej zmiany rozpoczęcia gry jest zwiększenie liczby odbić przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości, z jaką gracze poruszają się w przypadku kolizji. Celem jest uczynienie gry bardziej rozrywkową przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Jeśli zostanie zatwierdzony, zmiany w zasadach rozpoczęcia meczu wejdą w życie tylko przez rok. Zostaną one poddane ponownej ocenie w 2025 r.

Wszystkie 32 zespoły miały możliwość zaproponowania zmian w przepisach. Komisja konkursowa NFL składa się z przedstawicieli drużyn: McKay, dyrektor wykonawczy Cincinnati Bengals Katie Blackburn, dyrektor generalny Miami Dolphins Chris Grier, wiceprezes Dallas Cowboys Stephen Jones, właściciel New York Giants John Mara, trener Buffalo Bills Sean McDermott, trener Los Angeles Rams Sean McVay i trener Pittsburgh Steelers Mike Tomlin.

(Zdjęcie: Ryan Kang / Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here