Williams wycofuje Logana Sargeanta z GP Australii po wypadku Alexa Albona na treningu

Williams wycofał Logana Sargeanta z Grand Prix Australii po tym, jak wypadek Alexa Albona na treningach Formuły 1 ograniczył skład zespołu do jednego samochodu.

Albon rozbił się w piątek na zakręcie nr 7 w drugiej połowie pierwszej sesji treningowej na torze Albert Park po uderzeniu w krawężnik i utracie kontroli nad samochodem.

Kolizja wykluczyła Albona z drugiego treningu, podczas gdy Williams ocenił zakres uszkodzeń i ostatecznie stwierdził, że podwozia samochodu FW45 nie da się naprawić.

Ponieważ zespół nie sprowadził do Australii zapasowego podwozia, nie miał innego wyjścia, jak wycofać jeden ze swoich samochodów na resztę weekendu Grand Prix i wybrać, który z kierowców będzie się nim ścigał.

Zdecydowali się oddać samochód Albonowi, co oznacza, że ​​Sargeant nie będzie już brał udziału w weekendzie Grand Prix.

W oświadczeniu zespołu czytamy: „Po wypadku Alexa Albona podczas pierwszego treningu podczas Grand Prix Australii Williams Racing potwierdza, że ​​z powodu rozległych uszkodzeń jest zmuszony wycofać podwozie na pozostałą część Grand Prix. Podwozie zostanie zwrócone do siedziby zespołu w Grove w celu naprawy.

„Ze względu na to, że trzecie podwozie jest niedostępne, zespół może potwierdzić, że podjął decyzję, że Alex będzie rywalizował przez resztę weekendu na podwoziu, którym jeździł Logan Sargeant w 1. i 2. treningu”.


Albon rozbił się podczas pierwszej sesji treningowej w Melbourne (Martin Keep/AFP via Getty Images)

Szef zespołu Williamsa, James Vowles, powiedział, że „we współczesnej Formule 1 niedopuszczalne jest brak zapasowego podwozia, ale jest to odzwierciedleniem tego, jak bardzo byliśmy w tyle w okresie zimowym i ilustracją tego, dlaczego musimy przejść przez znaczące zmiany, aby abyśmy znaleźli się w lepszej sytuacji na przyszłość.”

Vowles powiedział, że Williams zadzwonił „biorąc pod uwagę nasz największy potencjał do zdobycia punktów w ten weekend” i podziękował Sargeantowi za „wdzięczne przyjęcie, będące wyrazem jego oddania zespołowi”.

„To najtrudniejszy moment, jaki pamiętam w mojej karierze i absolutnie nie jest łatwy” – powiedział Sargeant. „Jestem jednak całkowicie tu dla zespołu i w ten weekend będę nadal wnosić swój wkład, jak tylko będę mógł, aby zmaksymalizować to, co możemy zrobić”.

Bardziej doświadczony Albon poprowadził Williamsa do roku 2023, zdobywając 27 z 28 punktów i pokonując debiutanta Sargeanta we wszystkich 22 wyścigach. Albon wyprzedził także Sargeanta w dwóch pierwszych wyścigach sezonu 2024 w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej.

Zanim Williams potwierdził zmianę, Albon powiedział, że „(czuł się) źle w stosunku do wszystkich w fabryce i na torze”, ponieważ „wyrządził wiele szkód” podczas wypadku.

Posunięcie to jest ciosem dla Sargeanta, który rozpoczął swój drugi sezon F1 z nadzieją, że uda mu się zmniejszyć dystans do Albona i stać się bardziej konsekwentnym wykonawcą. W piątek w Melbourne na drugim treningu zajął 13. miejsce.

Ale teraz Amerykanin nie z własnej winy będzie na uboczu przez resztę weekendu wyścigowego w Australii.

głębiej

GŁĘBIEJ

Logan Sargeant powraca do F1 w 2024 roku

(Rudy Carezzevoli/Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here