Zespół Downa, zwany także trisomią 21, jest chorobą genetyczną, która dotyka ludzi od urodzenia i charakteryzuje się różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz specyficznymi cechami fizycznymi.

Pomimo większej wiedzy i zrozumienia zespołu Downa, nadal istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego zaburzenia.

Przekonania te mogą wzmacniać stereotypy i utrudniać pełne włączenie i akceptację osób z zespołem Downa w społeczeństwie.

Bardzo ważne jest rozwiewanie tych mitów i pogłębianie wiedzy na temat talentów, doświadczeń i wkładu osób z zespołem Downa. Poniżej znajduje się kilka typowych błędnych przekonań na temat zespołu Downa:

W społeczeństwie istnieje kilka błędnych przekonań na temat zespołu Downa. Oto kilka typowych:

  1. Osoby z zespołem Downa są zawsze szczęśliwe: Chociaż osoby z zespołem Downa mogą wykazywać ogólnie pozytywne usposobienie, tak jak wszyscy inni, doświadczają pełnego zakresu emocji. Jak wszyscy inni, na ich doświadczenia emocjonalne wpływają różne czynniki, takie jak osobowość, środowisko i okoliczności życiowe.
  2. Osoby z zespołem Downa są zawsze poważnie upośledzone intelektualnie: Chociaż zespół Downa jest powiązany z niepełnosprawnością intelektualną, stopień upośledzenia może się znacznie różnić u poszczególnych osób. Niektórzy mogą mieć łagodną niepełnosprawność intelektualną, podczas gdy inni mogą mieć umiarkowany lub nawet wyższy poziom funkcjonowania poznawczego. Wiele osób z zespołem Downa może uczyć się, pracować i prowadzić satysfakcjonujące życie dzięki odpowiedniemu wsparciu i zakwaterowaniu.
  3. Wszyscy ludzie z zespołem Downa wyglądają podobnie: Chociaż osoby z zespołem Downa mogą mieć wspólne pewne cechy fizyczne, takie jak oczy w kształcie migdałów i spłaszczony profil twarzy, wśród osób z zespołem Downa, podobnie jak w populacji ogólnej, występują znaczne różnice w wyglądzie.
  4. Zespół Downa jest dziedziczny: Zespół Downa zazwyczaj nie jest dziedziczony. Jest to zwykle spowodowane przypadkowymi błędami w podziale komórek podczas tworzenia komórek rozrodczych lub wczesnego rozwoju zarodka. Jednak w rzadkich przypadkach może zostać odziedziczony od rodzica, który jest nosicielem translokacji genetycznej obejmującej chromosom 21.
  5. JednorodnośćInnym powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że wszystkie osoby z zespołem Downa są podobne pod względem zdolności, zainteresowań i osobowości. Tak naprawdę, jak każda inna grupa ludzi, osoby z zespołem Downa są różnorodne i wyjątkowe, mają swoje mocne i słabe strony, preferencje i osobowość. Ponadto niektórzy uważają, że dzieci z zespołem Downa są wynikiem kazirodztwa, podczas gdy w rzeczywistości nie ma absolutnie żadnego związku między kazirodztwem a zespołem Downa.

    PRZECZYTAJ TAKŻE TE NAJLEPSZE HISTORIE OD TRYBUN NIGERYJSKI

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here