Trumpa zapytano także, jak by zareagował, gdyby jego rodzina padła ofiarą szału Hamasu.

Jerozolima:

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump powiedział, że zareagowałby tak samo jak Izrael po ataku Hamasu 7 października, ale Izrael traci międzynarodowe poparcie i powinien zakończyć wojnę z grupą islamistyczną w Gazie.

Trump stwierdził, że szał zabijania Hamasu w południowym Izraelu był „jedną z najsmutniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałem”.

„To powiedziawszy, musisz zakończyć swoją wojnę. Musisz ją dokończyć, musisz to zrobić” – powiedział.

Były prezydent USA wyraził tę opinię w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla izraelskiej gazety „Israel Hayom”. Film z wywiadu został opublikowany na stronie internetowej gazety.

Atak z 7 października zapoczątkował wojnę w Gazie, która szaleje od prawie pół roku. Izrael twierdzi, że ofensywa będzie kontynuowana do czasu zniszczenia Hamasu i uwolnienia zakładników w Gazie.

Zamiar Izraela rozszerzenia swojej działalności na miasto Rafah w południowej Gazie, gdzie schroni się ponad milion Palestyńczyków, spowodował rozłam z administracją Bidena, która stwierdziła, że ​​byłoby to błędem.

Premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że nie wyśle ​​do Waszyngtonu delegacji w celu omówienia planowanej operacji w Rafah po tym, jak Stany Zjednoczone powstrzymały się od zawetowania propozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do zawieszenia broni w Gazie.

Trumpa zapytano także, jak by zareagował, gdyby jego rodzina padła ofiarą szału Hamasu.

„Powiedziałbym, że zachowałbym się bardzo podobnie do ciebie. Musiałbyś też nie być szalony. Tylko głupiec by tak nie zrobił. To był okropny atak” – powiedział. „Bardzo mnie niepokoi, kiedy widzę ludzi. Nie mówią już o 7 października, mówią o tym, jak agresywny jest Izrael”.

Według izraelskich danych w ataku pod przewodnictwem Hamasu zginęło 1200 osób, a ponad 250 zostało wziętych jako zakładników. Według władz sanitarnych kierowanych przez Hamas w Gazie od tego czasu w izraelskim ataku na Gazę zginęło ponad 32 000 osób.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here