„Jeśli będzie musiał dokonać wyboru, dokonamy tego dla dobra naszych obywateli” – powiedział (plik)

Singapur:

Minister spraw zagranicznych S. Jaishankar powiedział w niedzielę, że „terrorysta jest terrorystą” w każdym języku i nie należy pozwalać, aby terroryzm był usprawiedliwiany lub broniony z powodu innego jego wyjaśnienia.

Uwagi pana Jaishankara pojawiły się podczas jego rozmów z członkami społeczności indyjskiej w Singapurze.

Odpowiadając na pytanie, jak urzędnicy indyjscy podchodzą do drażliwych i odmiennych językowo tematów w kontaktach ze swoimi globalnymi odpowiednikami, minister stwierdził, że w dyplomacji różne kraje wnoszą do debaty własne kultury, tradycje, a czasem także swój język lub koncepcje.

„To naturalne, że będą różne punkty widzenia. A w dyplomacji chodzi o znalezienie sposobu na pogodzenie tego i osiągnięcie pewnego porozumienia” – powiedział.

Jaishankar powiedział jednak, że gdy panuje jasność i nie ma zamieszania, pojawiają się pewne problemy.

Podając przykład terroryzmu, powiedział: „Można to wyrazić w dowolnym języku, ale terrorysta jest terrorystą w każdym języku”. „Nigdy nie pozwalajcie, aby coś takiego jak terroryzm było usprawiedliwiane lub bronione dlatego, że używa się innego języka lub innego wyjaśnienia” – powiedział, nie odnosząc się do żadnego kraju.

Powiedział, że mogą zaistnieć problemy, w których dwa narody rzeczywiście mogą mieć różne punkty widzenia, i „będą problemy, gdy zostaną one wykorzystane jako przykrywka, wymówka lub usprawiedliwienie”. Powiedział, że należy umieć dostrzec różnicę i znaleźć sposób, jak sobie z nią poradzić.

W swoim przemówieniu Jaishankar przypomniał stosunki między Indiami a Singapurem od czasów walk o niepodległość, kiedy Subhas Chandra Bose utworzył Indyjską Armię Narodową i wykonał wezwanie „Delhi Chalo”.

„On (Neta) ji) pozostaje widoczną inspiracją dla całego naszego narodu” – powiedział Jaishankar, dołączając do około 1500 członków społeczności indyjskiej podczas pokazu nakręconego w Singapurze filmu krótkometrażowego w serwisie Netaji.

W miarę globalizacji Indii stosunki między obydwoma krajami, które rozpoczęły się jako polityka Look East, a następnie polityka Act East… przeniosły się do Indii znajdujących się na obszarze Indo-Pacyfiku – historia pod wieloma względami tak naprawdę zaczęła się w Singapurze, Jaishankar podzielił się tutaj skupiona na biznesie społeczność indyjska.

Im bardziej Indie będą się globalizować, tym każdy aspekt tego znajdzie odzwierciedlenie w intensywności i jakości stosunków z Singapurem, podkreślił Jaishankar.

„Singapur jest naszym partnerem w globalizacji Indii i cenimy tę rolę i towarzystwo” – powiedział Jaishankar, który przebywa z trzydniową wizytą w azjatyckim centrum finansowym.

Jaishankar poinformował także społeczność indyjską z Singapuru o przyspieszonym tempie rozwoju infrastruktury w Indiach i podkreślił, że „Bharat jest przyjacielem na skalę światową”.

„To Indie, które nie będą poddawane naciskom i wyrażą swoje zdanie. Jeśli będą musiały dokonać wyboru, dokonamy tego dla dobra naszych obywateli… Zatem pomysł jest taki, aby Indie były znacznie silniejsze i zdolne do i gotowi podjąć trudny kurs” – powiedział.

Pan Jaishankar zapewnił, że to Indie, które dbają o swoich obywateli i osoby pochodzenia indyjskiego.

„W miarę jak coraz więcej Hindusów osiedla się w różnych częściach świata, naszym obowiązkiem jest ich zabezpieczyć, zapewnić im dobrobyt, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji, i sprowadzić ich do domu” – powiedział. Jako przykłady miejsc, w których łapano Hindusów w okresie międzywojennym, wymieniano między innymi Ukrainę i Sudan.

„Zdolne Indie, Indie dyplomatyczne, Indie zreformowane, Indie opiekuńcze… pod wieloma względami Indie innowacyjne” – podkreślił, wskazując na ogólnoświatowy szacunek zdobyty przez lądowanie Chandrayana na Księżycu.

Są też Indie, które są przyjacielem świata. „Przyjaźń rodzi więcej przyjaźni” – powiedział, wskazując na dostawy szczepionek do prawie 100 krajów podczas Covid-19.

„I występujemy naprzód w czasach trudności” – powiedział Jaishankar, dodając, że Indie przekazały Sri Lance pakiet o wartości 4,5 miliarda dolarów w czasie kryzysu gospodarczego tego państwa wyspiarskiego.

„Dziś po drugiej stronie Oceanu Indyjskiego, jeśli wystąpi problem lub bardzo trudna sytuacja na Morzu Czerwonym, mamy 21 statków walczących z piractwem oraz wchodzących na pokład i przeszukujących statki.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy wykonaliśmy ponad 1000 misji poszukiwawczych” – powiedział Jaishankar Indianom niebędącym rezydentami na temat poziomu globalnych usług świadczonych przez Indie. Oto przykłady odpowiedzialnych Indii.” Nimit Shedh z Singapurskiego Towarzystwa Gudżarati powiedział: „To było bardzo wnikliwe (przemówienie)”. „Minister podzielił się z nami tym, jak Indie przeszły bardzo długą drogę, co napawa nas dumą ”, powiedział Puneet Pushkarna, biznesmen z Singapuru podczas spotkania Jaishankar.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here