Wielu użytkowników X twierdziło, że wiadomość wideo Kate Middleton była deepfake’iem wykorzystującym sztuczną inteligencję

Londyn:

Ujawnienie, że brytyjska Katarzyna, księżna Walii, ma raka, wywołało szybką reakcję w związku z falą ponurych spekulacji w mediach społecznościowych na temat jej zdrowia, w tym ze strony tych, którzy twierdzili, że potajemnie zmarła. Ale ponure wieści nie powstrzymały pozornie niekończącego się przepływu teorii spiskowych.

Kate Middleton (42 l.) spotkała się z falą współczucia na całym świecie po tym, jak w piątkowym przesłaniu wideo ujawniono, że przechodzi chemioterapię zapobiegawczą, próbując położyć kres wirowi bezpodstawnych twierdzeń krążących po jej miesięcznej nieobecności w życiu publicznym.

Manipulacja fotografią królewską, którą pałac udostępnił mediom, a także kultura zachowania tajemnicy monarchii brytyjskiej podsyciły większość internetowych spekulacji.

Jednak rozprzestrzenianie się w mediach społecznościowych niepotwierdzonych dowodami teorii – w tym postów wypełnionych emotikonami czaszek twierdzących, że księżniczka nie żyje lub znajduje się w śpiączce – ilustruje nową normalność chaosu informacyjnego w epoce sztucznej inteligencji i dezinformacji, która wypacza opinię publiczną zrozumienie rzeczywistości.

Spekulacje nabrały poważnego obrotu w zeszłym tygodniu, kiedy brytyjską policję poproszono o zbadanie zgłoszonej próby uzyskania dostępu do jej poufnej dokumentacji medycznej.

„Kate została skutecznie zmuszona do wydania tego oświadczenia” – napisała pisarka Helen Lewis w amerykańskim magazynie „The Atlantic”.

„Alternatywa – lawina plotek i teorii spiskowych – była gorsza”.

Brytyjski tabloid Daily Mail również ostro zareagował, pytając: „Jak się teraz czują te wszystkie podłe internetowe trolle?”

Jeśli wierzyć postom w mediach społecznościowych, nie jest im zbyt przykro.

„Okrutni oszustowie”

Wiele osób na X, dawniej Twitterze i TikToku twierdziło, że wiadomość wideo Kate Middleton była deepfake’iem wykorzystującym sztuczną inteligencję.

Niektórzy użytkownicy publikowali zwolnione wersje filmu, aby poprzeć bezpodstawne twierdzenie, że został on zmanipulowany cyfrowo, i pytali, dlaczego nic w tle – liść czy źdźbło trawy – się nie poruszyło.

Inni przyglądali się ruchom jej twarzy i zastanawiali się, dlaczego dołek widoczny na poprzednich zdjęciach nie był widoczny.

„Przykro mi, House of Windsor, Kate Middleton (i) starsze media – nadal nie kupuję tego, co sprzedajecie” – napisano w jednym z postów na X.

„Właściwie nie jest mi przykro. Wszyscy czytaliście „Małego chłopca, który krzyczał wilk”, prawda?”

Następnie pojawiły się dezinformacje na temat samego raka, w postaci postów fałszywie twierdzących, że choroba nie jest śmiertelna, porównując chemioterapię z „trucizną”.

I jak można pominąć działaczy antyszczepionkowych?

Wiele z nich podążyło za modą spiskową, bezpodstawnie łącząc diagnozę Kate z „turbo rakiem” – mitem powiązanym ze szczepionkami na Covid-19, który był wielokrotnie obalany.

„Nie ma dowodów na poparcie kłamstwa o «turbo raku»” – powiedział Timothy Caulfield, ekspert ds. dezinformacji z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie.

Teoretycy spiskowi „są okrutnymi oszustami, którzy sieją strach (i) dezinformację” – dodał.

„Ziarno wątpliwości”

Rozpowszechnianie się szalonych teorii uwydatnia coraz większą kontrolę faktów w środowisku internetowym pełnym dezinformacji, a problem zaostrza brak zaufania społecznego do instytucji i tradycyjnych mediów.

Naukowcy twierdzą, że ta sama nieufność zanieczyściła internetowe dyskusje na temat poważnych kwestii, w tym wyborów, klimatu i opieki zdrowotnej.

„Ludzie nie ufają temu, co widzą i czytają” – powiedziała AFP Karen Douglas, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Kent.

„Kiedy zasiane zostanie ziarno wątpliwości i ludzie stracą zaufanie, teorie spiskowe mogą zyskać na popularności”.

Plotki wokół Kate Middleton nabrały tempa, odkąd w styczniu wycofała się ona z życia publicznego po wzięciu udziału w nabożeństwie w Boże Narodzenie i przejściu operacji brzucha.

Teorie spiskowe eksplodowały po tym, jak księżniczka przyznała się do edytowania portretu rodzinnego z okazji Dnia Matki, co skłoniło agencje informacyjne, w tym AFP, do wycofania tego zdjęcia.

Zwolennicy teorii spiskowych wpadli w nową króliczą norę, gdy w sieci pojawiło się kolejne wideo przedstawiające Kate spacerującą z mężem po rynku i bezpodstawnie utrzymującą, że została zastąpiona przez sobowtóra.

„Jeśli chodzi o instytucję tak starą i nieprzejrzystą jak rodzina królewska, brak zaufania opinii publicznej powoduje apetyt na mnóstwo dociekań” – powiedział AFP Dannagal Young z Uniwersytetu Delaware.

Hashtagi dotyczące księżniczki w mediach społecznościowych zyskały taką popularność, że wielu użytkowników zaczęło ich używać do promowania niepowiązanych ze sobą postów na tematy, które cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem, w tym na temat łamania praw człowieka w Indiach i na Bliskim Wschodzie.

Naukowcy twierdzą, że to, co pogłębiło to szaleństwo, to kultura tajemnicy królewskiej i pozornie nieudana strategia PR pałacu.

„Szczerze mówiąc, pałac mógł zdusić sytuację w zarodku znacznie wcześniej” – powiedział Douglas.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here