DURHAM, NH — Ohio State Buckeyes pokonali Wisconsin Badgers 1:0 i w niedzielę zdobyli drugie mistrzostwo NCAA w programie.

W meczu – rewanżu o mistrzostwo z 2023 roku, który zakończył się zwycięstwem 1:0 w Wisconsin – przez pierwsze dwie kwarty nie padł wynik. Joy Dunne, krajowy debiutant roku, strzelił pierwszego i jedynego gola w zaciętym, wyrównanym meczu o mistrzostwo, w którym brały udział dwie najlepsze drużyny z krajowych rankingów.

„To był niesamowity mecz” – powiedziała główna trenerka stanu Ohio Nadine Muzerall. „Ktokolwiek strzelił gola w trzeciej tercji, myślałem, że wygra mecz, tylko dlatego, że obie drużyny prezentowały tak dobrą defensywę… To było tylko poczucie, że uda nam się dotrzeć do tego gola, a następnie pokonać w defensywie, moglibyśmy to wygrać.”

Żadna drużyna w NCAA nie strzeliła w tym sezonie więcej bramek niż Badgers (205) i Buckeyes (200). Mecz o mistrzostwo miał jednak bardziej charakter defensywny, w którym obie drużyny miały bardzo mało miejsca. Obie drużyny miały mniej niż 30 strzałów (Ohio State pokonało Wisconsin 28-26), a bloki miały prawie 40 (Wisconsin miało przewagę 20-17).

„Wydawało się, że w trakcie trzeciej kwarty to kto pierwszy zdobędzie ją jako pierwszy” – powiedział trener Wisconsin Mark Johnson. „Po obu stronach nie było zbyt wielu dobrych okazji do zdobycia gola, więc wszystko sprowadza się do jednej akcji. Wygrali, wygrali mecz i to boli.

4378 widzów wzięło udział w meczu w Whittemore Center Arena, co stanowi trzecią co do wielkości publiczność w historii mistrzostw kobiet NCAA w hokeju na lodzie i największą od finału w 2006 roku w Minneapolis w stanie Minnesota

Po zdobyciu zwycięskiego gola Cayla Barnes, która przeniosła się do stanu Ohio na piątym roku, aby spróbować zdobyć mistrzostwo kraju, wykonała kluczową akcję w defensywie, zakłócając ucieczkę Britty Curl. Szybko przeniosła krążek ze strefy do Hannah Bilki – kolejnej zawodniczki z piątego roku transferu i kwalifikującej się do draftu PWHL – która podała do Dunne’a. Barnes, który został wybrany do drużyny All-Tournament Team Frozen Four, zakończył sezon z oceną plus 71 i oczekuje się, że znajdzie się wśród najlepszych zawodników w drafcie PWHL 2024.

„To ktoś, kogo chcesz mieć krążek na kiju, to ktoś taki jak Barnes, ponieważ ma po prostu tak wysokie IQ i świetną wizję lodu, a także wie, jak szybko poruszać się i proste zagrania, a następnie awansować”. powiedział Muzerall. „Oczywiście zostało to dzisiaj zaprezentowane”.

Raygan Kirk, numer 1 drużyny Buckeye, obronił 26 razy, aby wygrać. Kirk był członkiem kobiecej drużyny hokejowej Roberta Morrisa, która rozpadła się po sezonie 2020–21 i przeniosła się do stanu Ohio na sezon 2021–22. Mecz o mistrzostwo był ostatnim meczem w jej karierze uniwersyteckiej.

„Trudno to opisać słowami” – powiedział Kirk po meczu. – Jestem na pierwszym roku. Chyba nie uwierzyłbym, że będę tu dzisiaj siedział.

„To, że w kluczowym momencie (jej) kariery odpadła z gry przeciwko jednej z najlepszych drużyn w kraju, oznacza, że ​​jestem z niej po prostu bardzo dumny” – powiedziała Muzerall, zanim wystąpiła do PWHL o jej numer 1 bramkarz, który kwalifikuje się do Draftu na rok 2024.

Buckeyes zdobyli już dwa mistrzostwa w ciągu ostatnich trzech lat, oba pod wodzą Muzeralla, który w latach 2016–2017 przejął wieloletni program .500 i zamienił go w miejsce docelowe dla graczy – takich jak Bilka i Barnes – szukających sukcesów po sezonie.

„Chociaż zaryzykowałem w Ohio State, stan Ohio dał mi szansę, ponieważ byłem tylko drugim asystentem w Minnesocie, mojej macierzystej uczelni. Odnieśliśmy wiele sukcesów, ale wiele osób w Ohio State we mnie wierzyło” – powiedział Muzerall. „Dzięki sztabowi pomocniczemu i zawodnikom, których rekrutujemy, było dużo łatwiej, ponieważ ludzie chcieli przychodzić. Na początku było trudniej, bo nie mieliśmy lokalizacji geograficznej, nie mieliśmy lodowiska, trudno przyciągnąć do nas dzieci, ale oczywiście wygrywanie pomaga… Chcę zdobyć (wygrać) trzy i więcej”.

Tymczasem dla Badgers niedziela była jedenastym występem zespołu w meczu o mistrzostwo kraju – zespół zdobył siedem tytułów NCAA, więcej niż jakakolwiek inna szkoła w kraju – i można się spodziewać, że podstawowa grupa powróci. Utrata kapitan drużyny seniorskiej Britty Curl będzie boleć, ale zespół jest wciąż młody, a takim gwiazdom jak Caroline Harvey, Kirsten Simms, Laila Edwards i Casey O’Brien pozostały kwalifikacje. Ich wyjściowa bramkarzka, Ava McNaughton, która w meczu zanotowała 27 interwencji, jest dopiero studentem pierwszego roku.

„Ponieważ (Ava) zdobywa doświadczenie, które zdobywała przez cały sezon, zwłaszcza przez ostatnie trzy lub cztery weekendy, pomoże jej to w dalszej karierze w Wisconsin” – powiedział Johnson. „Dziś wieczorem w składzie mieliśmy dwóch obrońców pierwszego roku, dwóch obrońców drugiego roku, którzy przeszli przez to już wcześniej, raz ze zwycięstwem, a w tym roku z porażką. I (to) wspaniałe doświadczenia dla tych młodych graczy, gdy będziemy się rozwijać.

Harvey dodał: „Już jesteśmy głodni przyszłego roku”.

(Zdjęcie: Gil Talbot / zdjęcia NCAA za pośrednictwem Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here